reklama

Jandač: Jágrovo prohlášení pro mě není překvapením. Musíme ale nominovat tým, který uspěje

Josef Jandač Josef Jandač autor: ČTK
Trenéra hokejové reprezentace Josefa Jandače nepřekvapilo vyjádření Jaromíra Jágra k účasti na příštích olympijských hrách. "Musím ale nominovat mužstvo, které uspěje. A jestli to bude s rolí pro Jardu, nebo bez něho, to se teprve uvidí," řekl.

Praha - Pro kouče hokejové reprezentace Josefa Jandače jsou úvahy na téma možné účasti Jaromíra Jágra na únorové olympiádě v Pchjongčchangu zcela předčasné. Zdůraznil, že pracuje s fakty. A ta hlavní mu s ohledem na dosud nevyřešenou Jágrovu budoucnost na klubové úrovni chybí. Připustil ale, že ho slova české legendy o možnosti opět reprezentovat nepřekvapila. Pracuje s ní i svaz jako takový - zařadil Jágrovo jméno na neomezeně dlouhý výčet jmen pro turnaj pod pěti kruhy.

Vrátí se Jágr do reprezentace? V Evropě bych se dokázal připravit na olympiádu, prohlásil Vrátí se Jágr do reprezentace? V Evropě bych se dokázal připravit na olympiádu, prohlásil Čtěte zde

"Je to pro mě předčasná věc a pouze spekulativní záležitost. Věc se má tak, že i když chápu, jak je tato věc zajímavá pro média a novináře, já pracuji s fakty. Nechci spekulovat. A navíc - jak sám Jarda potvrdil - prioritou je pro něho stále NHL," řekl Jandač v rozhovoru s ČTK.

Dobře ale ví, že jméno české legendy, které bude v polovině února 46 let, poutá obrovskou pozornost. "Byl by to určitě zajímavý příběh pro všechny okolo, možná i námět na filmový scénář, já ale musím nominovat mužstvo, které uspěje. My už opravdu potřebujeme udělat medaili. A jestli to bude s rolí pro Jardu, nebo bez něho, to se teprve uvidí," řekl Jandač.

Jágrovo prohlášení v rozhovoru pro Českou televizi o možnosti opět hájit barvy reprezentace ho nijak nepřekvapilo. Přestože se zdálo, že jí dal nejproduktivnější Evropan historie NHL definitivní sbohem po čtvrté příčce na domácím mistrovství světa 2015.

"Upřímně říkám, že ani nevím, jak tu reprezentační kapitolu přesně uzavřel. Říkalo se, že v roce 2015. Nevybavuju si, zda byla nějak oficiálně ukončená, na to je třeba se zeptat hlavně jeho. Ale vybavuji si náš hovor zhruba tři roky zpátky, kdy u reprezentace končil pan Hadamczik a my jsme se o všem trochu více pobavili," uvedl Jandač.

"Jarda tehdy tu variantu účasti v Koreji zmínil pro případ, že by se neúčastnili hráči z NHL. Sice ve své obvyklé nadsázce, ale už ho také trošku znám, tak mi bylo jasné, že je to varianta, s níž je třeba svým způsobem pracovat. I proto pro mě není jeho prohlášení překvapením," vysvětlil Jandač.

Předpokladem je výkonnost a zdravotní stav

Osmačtyřicetiletý trenér, jenž převzal tým před loňským Světovým pohárem, zároveň tuší, že pokud se naplní všechny zásadní předpoklady a hráče, který proslavil číslo 68 na dresu, do Asie skutečně vezme, vyplývají pro něho v podstatě jen dva možné scénáře.

Hrát v Česku? Takové plány letos Jágr nemá, vše směřuje k NHL. Mluví se o další variantě: San Jose Hrát v Česku? Takové plány letos Jágr nemá, vše směřuje k NHL. Mluví se o další variantě: San Jose Čtěte zde

"Když bude Jarda v týmu a turnaj nám nevyjde, po olympijských hrách to schytám, že jsem ho neměl brát, protože byl brzdou. V případě, že nastane opak a bude se dařit, bude se to brát jako geniální tah, že jsem ho vzal. Je to všechno vážně jen v rovině spekulací," přemítal Jandač.

A jaké jsou hlavní předpoklady, aby měl Jágra v týmu? Vyjímaje ten základní, že sezonu odehraje v Evropě? "Tím úplně základním předpokladem je výkonnost, sám to nejlépe ví, potřebuje cítit, že je platný pro tým. Takže výkonnost v kombinaci s dobrým zdravotním stavem. Kdyby hrál v Evropě, byla by určitě výhodou možnost častějšího kontaktu," uvedl Jandač.

Ujistil, že na základě zásluh a velikosti jmen na papíře nominaci dělat nehodlá. "Jen ta jména sama o sobě turnaj nevyhrají. Tomu klukovi bude v době olympiády 46 let, je vážně až neuvěřitelné, že se o tomhle všem ještě bavíme. Je výjimečný. S Gretzkým je možná nejlepším hráčem historie, ale ve 46 letech po něm nemůžeme chtít, aby tvrdil muziku a rozhodoval zápasy. Musí to být na něco dobře napasované," zdůraznil Jandač.

Čistě osobní odhad, jak se bude vše vyvíjet a kam by Jágr mohl nakonec zamířit, odmítl. "Nevím, opravdu nevím. On sám ví, jaké má možnosti, jak který tým přemýšlí, kolik má místa pod platovým stropem, všechny ty věci okolo… Můj džob je, abych teď s výhledem k olympijským hrám sledoval hráče evropských soutěží a z nich skládal dobrý tým, to je celé," uzavřel Jandač.

Zástupci svazu jsou však podle všeho připraveni na jakoukoliv variantu. Jágrovo jméno proto figuruje na tzv. "long listu", jak potvrdil deníku Sport generální manažer reprezentace Milan Hnilička. Jde o formu širší nominace s datem uzávěrky 15. září, ale bez jakéhokoliv omezení počtu napsaných hráčů.

"Nechceme se dostat do situace, že bychom opomněli hráče, který bude mít třeba výbornou sezonu, nebo abychom byli nějak jinak limitovaní," řekl již v polovině srpna Jandač.

reklama