reklama

Výjimečný hráč na obzoru. Za mořem senzačně naháněl McDavida, teď má táhnout Čechy

Jan Jeník v dresu české reprezentační dvacítky. Jan Jeník v dresu české reprezentační dvacítky. autor: ČTK
Kromě brankáře Lukáše Dostála neukážou Češi na domácím mistrovství světa dvacítek žádnou hokejovou hvězdu. Nicméně "tajnou" ofenzivní zbraní by mohl být forvard Jan Jeník, jenž si z kanadské juniorky přivezl neskutečnou formu.

Kdyby předposlední draft zámořské NHL proběhl znovu, Jeník by neskončil ve třetím kole, nýbrž v tom prvním. Dost možná mezi patnácti nejžádanějšími jmény. Alespoň podle odhadu jednoho ze skautů.

Takový udělal český křídelník pokrok.

Ve 27 kláních kanadské juniorky OHL nastřádal 56 bodů (22+34), což dělá skvostný průměr 2,07, na který v historii této soutěže nedosáhl žádný Čech.

Jeník za Atlantik zamířil už v průběhu minulého ročníku. Za extraligový Liberec stihl dohromady 16 zápasů. Příliš nebodoval, změna mu prospěla. Mezi zámořskými juniory zářil, a tak si od Arizony, která ho draftovala, vysloužil tříletou nováčkovskou smlouvu.

V rozjeté sezoně zařadil ještě vyšší rychlost. Vedle Arthura Kaliyeva, Američana narozeného v Uzbekistánu, táhne tým Hamiltonu. Ti dva dohromady dali už přes 50 gólů. Komentátor místního deníku proto nadhodil, že právě jejich lajna je tou nejděsivější v celé lize.

Jeník mimo jiné okouzlil šňůrou 26 duelů, v nichž bodoval. Nebýt neuznaného gólu kvůli ukvapenému písknutí rozhodčího, sérii by ještě natáhl. Tím by vyrovnal Connora McDavida, Johna Tavarese a Alexe DeBrincata, známé hokejové superhvězdy.

Absolutní rekord v tomto tisíciletí drží Brett MacLean, jenž bodoval 32krát za sebou. Oproti slavnějším kolegům do NHL jen nakoukl. Měl našlápnuto solidně, ale ve 23 letech musel ukončit kariéru kvůli náhlé srdeční zástavě. Aktuálně je rád, že vůbec žije.

Jeníkův gól v jednom ze zápasů Hamiltonu:

Jeník už mohl hrát na farmě mezi profesionály, ale specifická pravidla ho poslala zpátky do juniorky.

Vedení Coyotes do značné míry očekávalo, že 19letý Čech začne dominovat.

"Myslím, že nabral pět až sedm kilo svalů," hlásil generální manažer Arizony John Chayka listu The Arizona Republic. "Měl úžasný nováčkovský kemp a také hlavní kemp. Ukázal se v dobrém světle, takže nás jeho výkony nepřekvapují."

"Je to hodně soutěživý kluk, který na své hře pracuje každý den," pokračoval Chayka. "Jeho vývoj je vážně pozitivní. Pokud ho udrží, získáme hodně výjimečného hráče."

Jeníkova čísla nepoutají pozornost jen z hlediska OHL, váhu mají i s připočtením ostatních hlavních juniorek v Severní Americe, tedy QMJHL a WHL.

Pouze dva Češi dosáhli na lepší bodový průměr - Pavel Rosa (2,25) a Radim Vrbata (2,18). Metu dvou bodů na zápas pokořil ještě Petr Nedvěd. Tím výčet končí.

Jeníka nicméně stále čeká perná šichta, superhvězdnou kariéru narýsovanou nemá. Ačkoliv v bodové šňůře naháněl McDavida, činil tak ve své druhé sezoně po draftu. Kanaďan přezdívaný "McJesus" měl bodový průměr 2,6, ještě než dražbou talentů vůbec prošel.

Aktuálně Jeník trénuje ve Frýdku-Místku, kde má přípravný kemp reprezentační dvacítka.

Lze předpokládat, že produktivní mladík s kontraktem v NHL do konečné nominace pronikne. Ostatně hrál už na minulém mistrovství světa juniorů, byť moc prostoru nedostal. V Ostravě už by měl patřit k tahounům.

reklama