reklama

Kanada s vděkem ustoupila. Česko za rok nepřijde o šampionát nejlepších mladíků

Ilustrační fotografie. Ilustrační fotografie. autor: Chris Tanouye/HHOF-IIHF Images
Česko nepřijde o hokejový Hlinka Gretzky Cup, naplánovaný na srpen 2021. Zrušený letošní ročník, který měl proběhnout v Kanadě, posunutý nebude.

Hlinka Gretzky Cup přináší Česku alespoň částečnou radost při medailovém suchu áčka nebo juniorů. Tuzemští dorostenci na něm za posledních sedm let ukořistili čtyři medaile včetně jedné zlaté.

Nejde přitom o zapadlý turnaj. Naopak je považovaný za neoficiální mistrovství světa osmnáctek a jezdí na něj budoucí hvězdy NHL.

Nejčastěji ho v minulosti hostila Břeclav spolu se slovenskými Piešťany. V roce 2018 odstartovalo střídavé pořadatelství s Kanadou. Města Edmonton a Red Deer měla letos akci hostit podruhé, jenže kvůli pandemii nového typu koronaviru došlo v úterý k jejímu zrušení.

Vedení kanadského hokeje tak rozhodlo po konzultacích s příslušnými úřady země a provincie Alberta. 

Některé zámořské novináře překvapilo, že turnaj nebude posunutý, ale podle původního plánu zamíří v srpnu 2021 zpátky do Česka a na Slovensko. Kanada si tak na další domácí ročník počká dva roky.

"Když jsme mluvili s Čechy a Slováky, dali nám najevo, že pořadatelství příští rok chtějí," řekl deníku National Post Bob Nicholson, bývalý šéf kanadského hokeje a nynější ředitel společnosti, která má pod palcem Oilers a jejich domácí stánek Rogers Place, kde probíhá také Hlinka Gretzky Cup.

Od čtrnácti mezi Švýcary: Štve mě, jak nás srovnávají. Ale ty medaile nejsou náhoda Od čtrnácti mezi Švýcary: Štve mě, jak nás srovnávají. Ale ty medaile nejsou náhoda Čtěte zde

"Protože tuhle akci původně vytvořili Češi a Slováci jako Memoriál Ivana Hlinky, necítili jsme, že je namístě žádat o posunutí programu, zvlášť na začátku našeho partnerství," pokračoval Nicholson.

Pro upřesnění - turnaj vznikl už v roce 1991 jako Phoenix Cup, přičemž v prvních pěti letech měnil názvy a měl dost putovní charakter. Přes různá japonská města dorazil až do Mexika. Stálou značku z něj udělali až Češi a Slováci.

"Roky na téhle akci pracovali, takže nám přišlo vhodné jim pořadatelství pro příští rok přenechat," dodal zkušený funkcionář Nicholson.

Zrušení letošního turnaje v Kanadě je zároveň příležitostí pro NHL, která si Edmonton vyhlédla jako jednu z možných destinací, kde dohrát přerušenou sezonu.

Na ledě Rogers Place by se tak v srpnu mohly hrát až tři zápasy denně mezi mužstvy Pacifické divize. A třeba i bitvy o Stanley Cup.

reklama