reklama

Hry v Soči nebavily, teď to bude vyrovnané, říká manažer Kanady. KHL mu ale může zbořit tým

Chris Lee na uplynulém MS poprvé nastoupil za Kanadu. Teď pomýšlí na olympiádu. Chris Lee na uplynulém MS poprvé nastoupil za Kanadu. Teď pomýšlí na olympiádu. autor: Twitter
Karjala Cup letos přivábí zájem diváků z celého hokejového světa. Do Finska totiž výjimečně letí také Kanada, která chce v únoru získat třetí olympijské zlato za sebou, ale svá esa musí nechat v NHL. Nové bojovníky loví, kde může. Teď ji čeká první velký test.

Praha - Dřív nudné zkoušení nových tváří, tentokrát ostrý boj o letenky na Hry do Pchjongčchangu. I tak lze vnímat nadcházející Karjala Cup. Ideální sestavu bude tvořit Česko či Švédsko, ale víc práce čeká Kanadu, které chybí evropské jádro mužstva.

Kanada má v nominaci na Karjalu 16 hokejistů z KHL Kanada má v nominaci na Karjalu 16 hokejistů z KHL Čtěte zde

Sidney Crosby, Matt Duchene, Corey Perry. Právě oni a další hvězdy reprezentovali hokejovou kolébku na velkých akcích v minulosti. Kanaďané hrající v Evropě neměli v drtivé většině případů šanci. Teď ale přichází jejich chvíle.

Pro svou zemi chtějí urvat třetí olympijský triumf v řadě navzdory kurzům a menšímu zájmu fanoušků.

"Lidé občas zapomínají na to, že hokej je zábavný, když jsou týmy vyrovnané," řekl stanici Sportsnet Sean Burke, generální manažer kanadského výběru. Myšlenku, že Hry bez hvězd NHL nebudou nudit, pak rozvinul: "Na mistrovství juniorů také nejsou ti úplně nejlepší, pouze nejlepší mladí hráči. Všichni jsme ale přilepení k televizi. Je to napínavé."

Manažera Kanady minulá olympiáda nebavila

Když Kanada vyhrála turnaj pod pěti kruhy naposledy, ve finále vcelku s přehledem přehrála Švédy 3:0. 

"Minulá olympiáda podle mě nebyla moc zábavná," postěžoval si Burke. "Ta další může být mnohem zábavnější. Až lidé dostanou z hlavy řeči typu 'Vždyť já nikoho z těch kluků neznám', sednou si a začnou sledovat hokej, myslím, že uvidí hodně vyrovnanou hru. Půjde o extrémně intenzivní a zábavnou podívanou."

Otázkou je, kdo v Severní Americe zapne televizi. 

"Jsem rád, že nikam nejedeme," kvitoval rozhodnutí NHL břitký kanadský komentátor Don Cherry. "Kdo sakra bude koukat na hokej ve tři ráno?" Jeho názor sdílí řada lidí.

Ale pro upřesnění - pořadatelé vyšli zámořským příznivcům vstříc. Třeba zápas s Českem poběží ve východní části Kanady po desáté večer. Jiné mače začnou v sedm ráno.

Dresy pro olympiádu: naštvaní Slováci, přešlap u Korejců i návrat rudé mašiny. A co Češi? Dresy pro olympiádu: naštvaní Slováci, přešlap u Korejců i návrat rudé mašiny. A co Češi? Prohlédněte zde

Problém s neatraktivní soupiskou však zůstává. Místo Connora McDavida budou obranu soků dobývat jeho zapomenutí krajané. Slušnou šanci na finální nominaci mají třeba Wojtek Wolski či Mason Raymond, favoritem na brankářskou jedničku je Ben Scrivens.

Všichni z nich nastoupí na Karjala Cupu. Šanci ovšem dostane třeba i Zach Whitecloud z univerzity v Bemidji. 

Rozsáhlý realizační tým, v němž figuruje také brankářská legenda Martin Brodeur, zkrátka hledá talenty, kde může. "Nenechávají žádný kámen neotočený," libuje si trenér Willie Desjardins, který v NHL vedl Vancouver.

Velká překvapení však čekat nelze. Nejvíc chce Kanada spoléhat na úlovky z Kontinentální ligy.

KHL hrozí bojkotem

Její prezident Dmitrij Černyšenko ale nedávno naznačil, že pokud Mezinárodní olympijský výbor sáhne v prosinci k plošnému dopingovému trestu pro ruské sportovce, což není úplně vyloučené, budou hry v Jižní Koreji bez hráčů KHL (více zde).

Hrdí ruští hokejisté necítí vinu za údajný systematický doping jejich státu. Start pod neutrální vlajkou vylučují. 

Nepustíme hokejisty na olympiádu. Šéf KHL pohrozil odvetou, pokud MOV potrestá Rusy plošně za doping Nepustíme hokejisty na olympiádu. Šéf KHL pohrozil odvetou, pokud MOV potrestá Rusy plošně za doping Čtěte zde

"Nebudeme se bavit o tom, že někomu zakážeme účast, ale upravíme kalendář," řekl agentuře TASS Alexandr Medveděv, člen nejužšího vedení Kontinentální ligy. "Hráči pod smlouvou v takovém případě nikam nepojedou. Právně je to naprosto v pořádku. Pokud Rusko na Hrách nebude, nemá smysl, abychom dělali přestávku."

Olympijská neúčast druhé nejlepší soutěže světa by ublížila i Česku.

V Kanadě by při černém scénáři zřejmě oprášili možný návrat Jaromea Iginly, který v kanadském dresu získal několik zlatých medailí. Respektovaný lídr zatím nikde nehraje, což je problém.

"Pro 40letého chlapa je těžké zrychlit z nuly na sto," vysvětloval Tom Renney z realizačního týmu Kanady, proč Iginla nemůže odcestovat do Pchjongčchangu bez zápasového vytížení.

reklama