reklama

Komentář: Těsné porážky kalí dobrou hru. Češi si ale nadále zvedají sebevědomí

Hynek Zohorna vstřelil na Channel One Cupu dva góly a prezentoval se velmi svěžími výkony. Hynek Zohorna vstřelil na Channel One Cupu dva góly a prezentoval se velmi svěžími výkony. autor: Reuters
Nedělní poledne s trapasem organizátorů a porážkou českých hokejistů od Švédska sice lehce pokazilo dojem z Channel One Cupu. Ale celkově lze brát české vystoupení spíše pozitivně.

Češi získali na druhém turnaji v sezoně tři body a obsadili poslední místo. Nicméně v celkovém pořadí seriálu Euro Hockey Tour jim patří vedoucí pozice (díky dvěma výhrám nad Finy), se všemi soupeři drží krok.

Po listopadovém triumfu na turnaji Karjaly, kde Češi prolomili sedmileté čekání, se svěřenci Miloše Říhy staršího poprvé v tomto ročníku ukázali na domácím kluzišti. Zápas proti mistrům světa Finům měli dlouho pod kontrolou, jenže výpadek v závěru třetí třetiny je stál tříbodovou výhru. 

Utkání s Rusy přineslo cenné zjištění, že český tým dokáže zabojovat v nepříznivé situaci i proti mužstvu, které mělo na papíře mnohem silnější sestavu než v listopadu. Na domácím turnaji se za sbornou představily hvězdy jako Vjačeslav Vojnov, Vadim Šipačov nebo Michail Grigorenko.

Češi i tak otočili skóre 0:2, vedli a chvílemi vařili Rusy. Jaká to příjemná změna oproti debaklům 2:7 a 1:5 z předchozích moskevských střetnutí proti Rusku na Channel One Cupu v letech 2018 a 2016. Tentokrát byli čeští hráči pohyblivější a nebezpečnější, sahali po vítězství.

Domácí skvadra s mnoha olympijskými vítězi z Pchjongčchangu místy nestíhala, přehrávala akce. Ani Češi ale stoprocentně nepotrestali šance a v nájezdech se vůbec neprosadili. Přesto mohli díky bodovému zisku v nedělním utkání proti Švédsku bojovat o druhé turnajové prvenství.

Trapas v Moskvě. Pořadatelé nezahráli českým hokejistům hymnu. Ostuda, rýpl si Říha Trapas v Moskvě. Pořadatelé nezahráli českým hokejistům hymnu. Ostuda, rýpl si Říha Čtěte zde

Ovšem v zápase proti Tre Kronor se Češi dlouho trápili střelecky, mířili jen do brankáře Larse Johanssona nebo brankové konstrukce. Švédové získali dvoubrankové vedení a náskok si pohlídali. Byť je Češi v závěru zápasu zmáčkli, dostali pod tlak a znovu ukázali zdravý charakter.

Faux pas ruských organizátorů s hymnou a podle Říhových slov jeden z nejhorších zápasů reprezentace pod jeho vedením kalí celkový dojem z Channel One Cupu, ale ten je z českého pohledu vesměs pozitivní.

Češi hráli bez tradičních opor Jana Kováře a Michala Řepíka, kteří zářili na Karjale. Extraligový fantom Milan Gulaš odehrál podle domluvy jediné utkání a také starty mnoha dalších hokejistů byly ovlivněny programem jejich klubů. Ukázalo se, že v Evropě mají Češi stále docela široký kádr.

I podruhé v sezoně zahráli velmi dobře Hynek a Radim Zohornovi, i bez nemocného třetího bratra Tomáše. Tři góly ve třech duelech zaznamenal Lukáš Sedlák, celkově se v prvních šesti utkáních za národní tým trefil už čtyřikrát. Po příchodu ze zámoří se etabloval hodně rychle, a dokonce se z obvyklé role buldoka ze čtvrté formace přestylizoval na střelce.

Turnaj se herně vydařil Jiřímu Sekáčovi, který na Karjale chyběl. Dlouhou dobu jeden z nejlepších českých hráčů v KHL v reprezentaci stále čeká na větší průlom a na Channel One Cupu přiživil naději, že by v aktuální sezoně v 27 letech konečně mohl přijít. Pokud zdraví vydrží.

"Je to úžasný pocit." Finský gólman Tuohimaa završil triumf nad Švédy gólem "Je to úžasný pocit." Finský gólman Tuohimaa završil triumf nad Švédy gólem Čtěte zde

Dmitrij Jaškin válí v Dynamu Moskva, ale na Channel One Cupu přece jen nesplnil Říhovo přání většího bodového zapojení v českém dresu. Rodák z Omsku neskóroval, ale aspekty zápalu a tvrdosti byly v jeho hře znovu znát. Stejně jako zvýšené sebevědomí, ač bez gólového přídavku.

Ve všech třech zápasech byli Češi střelecky aktivnější, Finsko a Rusko přehráli i herně. Především v zápase proti sborné se zdálo, že se plní Říhův cíl o budování většího respektu u soupeřů. Jindy suverénní a možná až namachrovaní Rusové si místy vůbec nevěděli rady.

Pošramocené světové renomé si český hokej v turnajích evropské série, které se berou hlavně jako celoroční příprava před mistrovstvím světa, zřejmě příliš nezvýší, ale důležité je, že si i nadále posiluje sebevědomí.

Čeští hráči jsou si vědomi síly vlastního týmu a na ledě si více dovolí. Od začátku sezony navíc nic nevypouštějí, zřídka jsou k vidění pomalé nebo nudné pasáže zápasů. Český hokej měl na Karjale i Channel One Cupu šťávu. V osmé sezoně bez velké medaile má tento fakt svou hodnotu.

Ve druhé polovině Euro Hockey Tour v roce 2020 se čeští hráči poperou nejen o nominaci na MS ve Švýcarsku, ale rovněž o celkové vítězství v evropském seriálu. To Češi ukořistili naposledy v roce 2012.

Komentář: Úspěch, kterého by si Češi měli vážit. Výhry potřebují nejen při vrcholech Komentář: Úspěch, kterého by si Češi měli vážit. Výhry potřebují nejen při vrcholech Čtěte zde
reklama