Hokejový turnaj na OH bude znovu bez Češek. Nezvládly přímý souboj se Švýcarkami

Lukáš Caha Lukáš Caha
12. 2. 2017 18:13
České hokejistky nezvládly přímý souboj se Švýcarskem o účast na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu. Ač vkročily do zápasu aktivněji a po prví třetině vedly, nakonec podlehly domácímu výběru 1:4.
České hokejistky neuspěly v kvalifikaci na příští ZOH.
České hokejistky neuspěly v kvalifikaci na příští ZOH. | Foto: Dalibor Sosna

Arosa – Ani na olympijských hrách v Jižní Koreji nebude mít Česká republika zastoupení na hokejovém turnaji žen. Reprezentantky procházely kvalifikací ve švýcarské Arose hladce až do neděle, kdy se střetly v přímém souboji o postup na olympiádu s domácími Švýcarkami a prohrály 1:4.

Oba týmy moc dobře věděly, co je ve hře, a tak byl začátek zápasu nesmírně opatrný. Až po prvním vyloučení švýcarské hráčky se obrázek hry změnil. Do velké šance se dostala Tereza Vanišová, avšak zcela osamocená v prostoru mezi kruhy netrefila branku.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Vozáka byly aktivnější a po dalších dvou spálených gólových šancích se již dočkaly kýženého vedení. Aneta Lédlová se dostala k odraženému kotouči a zamířila jej přesně do rohu domácí branky. V závěru úvodní třetiny si Češky ještě zahrály přesilovku pět na tři, ovšem další gól z ní nevytěžily.

Švýcarky převzaly aktivitu a otočily zápas

Ve druhé dvacetiminutovce se role otočily a aktivnější byly naopak Švýcarky. Gólmanka Klára Peslarová si poradila s přečíslením, které zakončovala Lara Stalderová, a vychytala i několik dalších slibných šancí k vyrovnání.

Tlak domácích hokejistek kulminoval během přesilové hry v pětatřicáté minutě, kdy se krátce po návratu páté české hráčky na led prosadil neproduktivnější útok olympijské kvalifikace. Alina Müllerová dostala křížnou přihrávku a zakončila do poloprázdné klece. Ještě hůře však bylo o pět minut později, kdy využila početní výhodu Lara Stalderová. Ta poslala puk za nic netušící Peslarovou od modré čáry.

Zatímco ve druhé části se národní tým dostal pouze ke dvěma střelám, na začátku třetí třetiny odstřeloval švýcarskou svatyni, co to šlo. Ani dvě po sobě jdoucí přesilovky však k vyrovnání nevedly.

Naopak když se nabídla početní výhoda soupeři, Alina Müllerová ji využila hned z první střely. Snížit mohla o malou chvíli později kapitánka Simona Studentová, která nastřelila horní tyčku. Postup Švýcarek na ZOH stvrdila při závěrečné hře bez brankáře Lara Stalderová.

Ženský hokej oslaví v Koreji dvacet let na OH

Olympijský turnaj v jihokorejském Pchjogčchangu začíná 9. února 2018 a ženský hokej zde oslaví dvacet let od jeho zařazení do programu. Nejúspěšnějším týmem jsou hokejistky Kanady, které vyhrály čtyři poslední olympiády. Pouze v roce 1998 v Naganu braly zlato Američanky.

S těmito dvěma zmiňovanými velmocemi si ve skupině A na ZOH v Koreji zahrají Finky a Rusky. Slabší skupina B se skládá ze Švédska, Japonska, domácí Jižní Koreji a Švýcarska.

Švýcarsko – Česká republika 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 35. a 50. Müllerová, 40. a 60. Stalderová – 18. Lédlová. Rozhodčí: Allenová (USA), Ariano-Lortieová (CAN) – Johanssonová (SWE), Linneková (GER). Vyloučení: 8:6. Využití: 2:0. Diváci: 1342.