Čekání na vítězství trvá, osmnáctka na MS prohrála i s Ruskem

21. 4. 2018 15:15
Před sedmi a půl tisíci diváků si Brukův tým dlouho vedl výborně, ale sborná získané vedení udržela.
Jakub Lauko.byl autorem první české branky v zápase s Ruskem.
Jakub Lauko.byl autorem první české branky v zápase s Ruskem. | Foto: ČTK

Čeljabinsk - Čeští hokejisté neuspěli na mistrovství světa hráčů do 18 let po úvodní porážce se Slovenskem ani ve druhém utkání, když v základní skupině B v Čeljabinsku podlehli Rusku 2:3. Domácí sborná naopak po úvodní vysoké výhře 7:1 nad Francií zůstala stoprocentní.

Svěřenci trenéra Davida Bruka sice vedli od 18. minuty po přesilovkové trefě Jakuba Lauka, ale Rusové otočili stav na 1:3 a výsledek už jen zkorigoval 110 sekund před koncem v další početní výhodě Vojtěch Střondala.

Po úvodním duelu doplnili soupisku českého týmu obránce Martin Haš a útočník Jaromír Pytlík, kteří se hned zařadili do sestavy. Před sedmi a půl tisíci diváků si Brukův tým dlouho vedl výborně. Poté, co Dostál vychytal hned zkraje Michajlova a Jeník si odpykal celý trest, zvedli Češi hlavu. Nevyužili sice rovněž první přesilovku, ale v druhé už skóroval z dorážky Lauko.

Série početních výhod v průběhu druhé třetiny dlouho změnu skóre nepřinášela, jenže pak dostal na kruhu ideálně nabito Morozov a vyrovnal na 1:1. Čeští mladíci mohli okamžitě odpovědět při další přesilovce, jenže neuspěli.

Ve třetí třetině český tým ještě přečkal oslabení při trestu Zábranského, tlak sborné pak ale v 50. minutě korunoval vedoucím gólem Podkolzin. Za tři minuty najel mezi kruhy do koncovky Dorofejev, a ačkoli měl před sebou dva české obránce, zvýšil na 3:1.

Češi se nevzdali, vynutili si tři přesilovky a při hře bez brankáře v šesti proti čtyřem vykřesal naději Střondala. Sborná pak ale těsný náskok udržela.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Rusku:

Skupina A (Magnitogorsk):

Bělorusko - Švédsko 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

Branky: 16. Alistrov, 25. Boršjov, 59. Oksentjuk - 23. Wernblom, 35. A. Boqvist, 52. Pasic, 53. D. Gustafsson.

ČR - Rusko 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 18. Lauko (Pekař, Kvasnica), 59. Střondala (Gajarský, Jeník) - 36. Morozov (Žuravljov, Žabrejev), 50. Podkolzin (Michajlov, Spiridonov), 53. Dorofejev (Zamula). Rozhodčí: Hoppe (Něm.), Alarie - Chaput (oba Kan.), Pardatscher (It.). Vyloučení: 5:8, navíc Morozov (Rus.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 7498.

Sestava ČR: Dostál - Zábranský, Dajčar, Klejna, Malík, Doktor, Adámek, Haš - Pekař, Blümel, Lauko - Gajarský, Kvasnica, Jeník - Teplý, Střondala, Plášek - Pytlík, Kropáček, Čajka - Sklenář. Trenéři: Bruk, T. Martinec a Studnička.

1. Finsko 2 2 0 0 0 12:2 6
2. Rusko 2 2 0 0 0 10:3 6
3. Slovensko 2 1 0 0 1 7:7 3
4. ČR 2 0 0 0 2 4:8 0
5. Francie 2 0 0 0 2 1:14 0