reklama

Ohrozí Světový pohár hokejový turnaj na olympiádě? Mírně navrch má NHL, míní prezident svazu Král

Tomáš Král Tomáš Král autor: Milan Kammermayer
Olympiáda v Soči byla možná na dlouhou dobu poslední, na které startovali hráči z NHL. Nejlepší hokejová soutěž světa uvolňuje své hráče na olympijské hry od roku 1998. Znamená to pro ni přerušení sezony, což jí způsobuje finanční ztráty a kluby ohrožuje riziko zranění největších hvězd. Ty by nově mohly být v reprezentačním dresu k vidění pouze na Světovém poháru.

Praha - V sobotu startuje hokejový Světový pohár. Osm mužstev s nejlepšími hokejisty světa mezi sebou rozehraje v Torontu výjimečný turnaj. Obří hokejovou akci ale s obavami sledují zástupci Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodní hokejové federace. V podobě nástupce Kanadského poháru se obnovuje konkurence pro mistrovství světa a olympijské hry.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Světový pohár a mistrovství světa pořádají dvě různé organizace. Mezinárodní hokejová federace (IIHF), která má na starost mistrovství světa, celosvětově zastřešuje hokej a příbuzné sporty. V severní Americe je ale její vliv mizivý. Za mořem hokeji vládnou dvě organizace. Samotná NHL, která se stará o chod stejnojmenné ligy, a NHLPA, která sdružuje její hráče.

NHL a NHLPA pořádají Světový pohár. To obnovenému projektu zajišťuje, že se jí zúčastní hráči z nejlepší klubové soutěže světa. „Tak dobrý turnaj tu dlouho nebyl. Budou tam ti úplně nejlepší,“ souhlasil před odletem do Ameriky kapitán českého týmu Tomáš Plekanec.

Zatímco souběžně s mistrovstvím světa každoročně probíhá play off NHL, Světový pohár nemá konkurenci. Turnaj v Torontu může být na dlouhou dobu poslední mezinárodní akcí, kde se představí největší hokejové hvězdy. Jednání mezi NHL a NHLPA, hokejovou federací a Mezinárodním olympijským výborem o účasti hráčů NHL na příští zimní olympiádě se táhnou.

„Teď toho mnoho nevíme. Situace je stále prakticky stejná,“ sdělil prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. Vyjednávací pozici si MOV navíc zkomplikoval prohlášením, že oproti olympiádě v Soči nebude hráčům ze zámoří hradit pojistky.

Generálka vyšla. Hokejisté před Světovým pohárem porazili mladé Severoameričany Generálka vyšla. Hokejisté před Světovým pohárem porazili mladé Severoameričany Čtěte zde

NHL na uvolnění hráčů pro olympiádu tratí, stejně jako vlastníci klubů. Finanční otázka je zřejmě hlavním problémem dosavadních jednání. „Ekonomika hraje důležitou roli. Zájmem NHL proto je, aby hráči na olympiádu nejeli,“ posteskl si Král. „Oni samotní ale na olympiádu chtějí,“ dodal.

Jenže Světový pohár může turnaj na zimní olympiáděv Jižní Koreji odsunout na druhou kolej. „Osobně vnímám olympijské hry jako výborný a výjimečný turnaj. Všechno by nemělo být jen o byznysu,“ myslí si Tomáš Král.

Hokejisté z nejlepší ligy světa dostali povolení startovat na olympiádě poprvé v Naganu roku 1998. Od té doby se podařilo zástupcům MOV vždy účast hráčů ze zámořské soutěže na olympiádě vyjednat. Nyní jsou však vyjednavači Mezinárodního olympijského výboru v čele s šéfem IIHF Reném Faselem skeptičtí. „Pravdou je, že v současnou chvíli má mírně navrch NHL. Zatím ale nelze nic předjímat,“ řekl Král.

Postavení IIHF a tím potažmo MOV komplikuje také fakt, že počínaje letošním rokem má NHL v úmyslu pořádat Světový pohár pravidelně, což vytváří jak olympiádě, tak mistrovství světa velkou konkurenci.

Mrázek, nebo Neuvirth? To u Kanady je jasno

V noci ze soboty na neděli by měl proti Kanadě nastoupit i vyléčený Vladimír Sobotka. Jediným zásadním otazníkem tak zůstává, zda bude české brankoviště hájit Petr Mrázek, nebo Michal Neuvirth. Trenér Josef Jandač jedničku tají, zato na straně protivníka je jasné, že odpovědnost ponese Carey Price.

„Uvidíme, jak se celý projekt Světového poháru bude vyvíjet dále. Zatím to není příliš jasné. Podle toho se jako reprezentace zařídíme,“ nechtěl prezident výkonného výboru předbíhat. Formát Světového poháru pro další léta ještě není konkrétní. Zámořská média nejčastěji hovoří o variantě, kdy by se konal jednou za čtyři roky. Tak jako tak, nejbližší ročník fanoušky čeká pravděpodobně v roce 2020.

Jasněji o tom, zda NHL hráče pro olympijské hry uvolní, by mohlo být už po Světovém poháru. „V jeho průběhu dozajista budou zástupci obou stran jednat na formálních i neformálních schůzkách,“ objasnil Král. Zřejmé je, že pravidelné konání Světového poháru změní dynamiku vztahů mezi konkurenčními organizacemi NHL a IIHF.

Letošní Světový pohár se hraje po dvanácti letech. Předtím se konal dvakrát. V roce 1996, kdy ho ovládli Američané, a 2004, kdy zvítězila Kanada. Turnaj je nástupcem Kanadského poháru, který se konal pětkrát mezi lety 1976 a 1991. Nejlepším výsledkem národního týmu na obou akcích je druhé místo z roku 1976, samostatná Česká republika se probojovala v Torontu 2004 do semifinále.

reklama