reklama

Sympatie šly stranou. Nečas není dost silný, Michálkovi uškodilo držení hole, hájil Jandač nominaci

Josef Jandač při nominaci na ZOH 2018 Josef Jandač při nominaci na ZOH 2018 autor: Milan Kammermayer
Mezi nominovanými českými hokejisty na olympijské hry chybí vyloženě překvapivé jméno. Zarazit ale může třeba opomenutí beka Zbyňka Michálka.

Praha - Před posledními dvěma olympijskými hrami cítila velká část hokejových fanoušků rozhořčení. Nejčastěji padala otázka: "Kde je Jiří Hudler?" Nenominování produktivního útočníka bylo nečekané.

Podobné překvapení tentokrát chybí. V jihokorejském Pchjongčchangu - pokud nepřijdou zranění - nastoupí vcelku očekávaná jména. Snad i proto, že při absenci hvězd NHL neměl kouč Josef Jandač tolik možností.

Něco však přeci jen může zarazit. Mezi vyvolenými není Andrej Nestrašil, Martin Růžička, Jakub Krejčík nebo Zbyněk Michálek.

Michálek se přitom ještě v minulé sezoně mihl v NHL a po návratu do Česka ukazuje kvalitu. V 19 zápasech za Spartu nastřádal 11 bodů (4+7). Navíc má za sebou dvě olympiády, Světový pohár a řadu mistrovství světa.

"U Zbyňka to bylo velmi těžké rozhodování. Mám k němu obrovský respekt," řekl Jandač. "Po debatách hlavně s Jardou Špačkem (asistent trenéra, pozn. red.) se ale miska vah naklonila na jiné hráče." 

Z velké části rozhodlo držení hole. Jandač vzal do defenzivy čtyři praváky a čtyři leváky: "Na Světovém poháru jsme měli pravoruké obránce, kteří museli hrát na levé straně. Teď jsme usoudili, že nebudeme nikoho cpát tam, kde není zvyklý hrát."

V pomyslném žebříčku praváků tak 35letého Michálka přeskočili Tomáš Kundrátek, Vojtěch Mozík, Ondřej Němec a Jakub Nakládal.

Sympatie šly stranou

Podobně dopadl Martin Růžička. Střelce, který na posledním Channel One Cupu nasázel Finům hattrick, vyřadila konkurence na pravém křídle.

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde

"Další velmi těžká volba, navíc pro mě byla osobní," přiznal Jandač. "Martin je taky z Berouna. Mám ho rád. Velmi dobře znám jeho otce, ale na to nesmím koukat. Zvažovali jsme použitelnost při hře pět na pět, při přesilovkách i oslabeních."

Ne o všem musel Jandač dlouho přemýšlet. Do brány vzal osvědčené duo Dominik Furch - Pavel Francouz, kapitánské céčko "přišil" Martinu Eratovi.

Leckdy se musel rozhodnout mezi dvěma typově podobnými hokejisty. Například před centrem Robinem Hanzlem z Nižněkamsku dal přednost plzeňskému Tomáši Mertlovi, jenž má lepší sezonu a vazbu na Milana Gulaše.

Skvělé reference Nečasovi nestačily

Střed útoku každopádně není největší zbraní českého výběru. "Všichni to cítíme," uznal Jandač.

Proto hodně koukal po Martinu Nečasovi, který ohromil na světovém šampionátu juniorů a formu ukazuje i po návratu do brněnské Komety.

"Diskuze byla žhavá hlavně poslední dobou," řekl reprezentační trenér. O Nečasovi mluvil s majitelem Komety Liborem Zábranským či koučem dvacítky Filipem Pešánem. Pokaždé dostal skvělé reference, přesto k odvážnému tahu nepřistoupil: "Pohybově je na tom Martin nejlépe z dostupných centrů, ale proti silným chlapům, kteří by ho čekali na olympiádě, by tolik nestačil. Hlavně v obranném pásmu ještě není úplně připravený na silový hokej."

Jandač odhalil nominaci na olympiádu v Koreji. Michálek ani Jágr ve výběru nefigurují Jandač odhalil nominaci na olympiádu v Koreji. Michálek ani Jágr ve výběru nefigurují Čtěte zde

Rozhodl rovněž fakt, že Nečas za áčko reprezentace zatím nenastoupil, a tak není vyzkoušený. Když měl dostat pozvánku, byl zraněný, případně měl povinnosti ve dvacítce.

Naděje na dodatečnou nominaci však pro Nečase a spol. stále žije, protože Češi rozehrají olympijský turnaj až za měsíc. S týmem můžou zamíchat zranění.

"Máme připravený seznam náhradníků," prohlásil Jandač. "Věřím, že se nikdo neurazil. Že když ho oslovím, tak pojede a neřekne ani popel. Že to bude jako na Světovém poháru, kde Kanada udělala nominaci a po zraněních oslovila borce, kteří měli třeba 40 gólů v NHL. A oni sedli do auta a jeli. Věřím, že naši kluci taky pojedou, pokud nastane taková situace. Na Světovém poháru jsme takovou zkušenost bohužel neměli."

reklama