Osmnáctka se trápila i s Francií, nakonec jí ale nasázela devět branek

23. 4. 2018 14:55
Česká hokejová reprezentace do 18 let slaví první výhru na MS, Francii zdolala 9:2 a postupuje do čtvrtfinále. Zápas ale definitivně zlomila až ve třetí části, kdy nasázela pět branek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Caha

Čeljabinsk - Česká hokejová osmnáctka porazila ve svém třetím utkání na mistrovství světa v Čeljabinsku nováčka elitní skupiny Francii vysoko 9:2 a po prvním bodovém zisku na turnaji si zajistila postup do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Davida Bruka sice prohrávali od 27. minutě 1:2, ale ještě do konce druhé třetiny otočili na 4:2 a pak si ještě výrazně vylepšili skóre.

V úterý se čeští hokejisté utkají v závěrečném duelu v základní skupině B od 12:30 SELČ se zatím suverénním Finskem, ale ani případný tříbodový zisk je už nemůže posunut ze čtvrtého místa výše. Ve čtvrtečním boji o semifinále tak čeká Brukův výběr úspěšnější ze souboje mezi Kanadou a Švédskem, které budou v úterý večer hrát o prvenství ve skupině A.

Čeští mladíci se v úvodu ubránili při Pekařově vyloučení a v osmé minutě slavili vedení. Po Klejnově střele otevřel skóre Střondala. Při vyloučení Fabreho trefil v 17. minutě Klejna tyč, ale 94 vteřin před koncem úvodního dějství se radovali z vyrovnání Francouzi. Kvasnicův trest zkrátil Dair.

V druhém dějství ujel české defenzivě Dubé a otočil stav. Za 140 vteřin bylo vyrovnáno, protože Bourillonovo vyloučení potrestal Plášek, který za dalších 75 sekund při hře čtyř proti čtyřem svou druhou brankou upravil na 3:2. Do kabin šli Češi s dvoubrankovým náskokem, když Blümelovu přihrávku usměrnil do odkryté branky Pekař.

Brukovi svěřenci definitivně zlomili odpor soupeře a ve třetí třetině navyšovali skóre. Ve 43. minutě zakončil Laukovu individuální akci Kvasnica a za 65 sekund po Jeníkově akci skóroval Gajarský. Sudí si ještě situaci ověřili u videorozhodčího.

Češi si po prohrách se Slovenskem (2:5) a s Ruskem (2:3) i vyrovnaném průběhu první poloviny utkání užívali střeleckou exhibici v závěrečné části. Ve 48. minutě zužitkoval Čajovu přihrávku Blümel a za 69 vteřin zakončil úspěšně samostatnou akci Kvasnica. V 52. minutě sice Lauko neproměnil trestné střílení, ale výsledek ještě dovršil Pytlík.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let - skupina B (Čeljabinsk):

ČR - Francie 9:2 (1:1, 3:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 8. Střondala (Klejna, Plášek), 28. Plášek (Zábranský, Jeník), 31. Plášek (Střondala), 40. Pekař (Blümel, Lauko), 43. Kvasnica (Lauko, Pekař), 44. Gajarský (Jeník, Doktor), 48. Blümel (Čajka, Teplý), 49. Kvasnica (Lauko), 55. Pytlík (Teplý, Jeník) - 19. Dair (Fabre, Bruche), 27. Dubé (Quattrone). Rozhodčí: Staňo (SR), Vikman - Nikulainen (oba Fin.), Pardatscher (It.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 3781.

Sestava ČR: Dostál - Zábranský, Haš, Klejna, Malík, Doktor, Adámek - Lauko, Pekař, Blümel - Gajarský, Kvasnica, Jeník - Teplý, Střondala, Plášek - Pytlík, Čajka, Kropáček - Sklenář. Trenéři: Bruk, T. Martinec a Studnička.

1. Finsko 3 3 0 0 0 17:6 9
2. Rusko 3 2 0 0 1 14:8 6
Slovensko 3 2 0 0 1 14:8 6
4. ČR 3 1 0 0 2 13:10 3
5. Francie 4 0 0 0 4 4:30 0