reklama

"Je čas." Jágr hořce končil reprezentační kariéru, teď mu IIHF složila poklonu

MS 2015, Česko-USA: český smutek, Jaromír Jágr MS 2015, Česko-USA: český smutek, Jaromír Jágr autor: Milan Kammermayer
Po porážce českých hokejistů s týmem USA v zápase o bronz na světovém šampionátu v Praze ohlásil Jaromír Jágr 17. května 2015 konec reprezentační kariéry, během které se dvakrát radoval z titulu mistra světa i legendárního zlata na olympijském "turnaji století" v Naganu.

"S hokejem nekončím, ale je čas," prohlásil tehdy Jágr, který však ani poté s hokejem neskončil. Ještě tři roky hrál v NHL a poté zamířil jako hrající majitel domů do Kladna.

Dres tehdy ještě československé seniorské reprezentace oblékl Jágr poprvé 2. listopadu 1989 v přátelském utkání se Sovětským svazem.

"Největší pozornost vzbudili v Praze mladíci Jágr, Reichel, Holík, jejichž schopnost vytvořit tlak na soupeřovu branku je obdivuhodná" napsala Československá tisková kancelář o zápase v pražské Sportovní hale, který čs. tým prohrál 1:2. Na podzim 1989 ale Jágrova reprezentační dráha, během níž nastoupil ke 152 zápasům a dal 55 gólů, teprve začínala.

První branku vstřelil v únoru 1990, dva týdny před 18. narozeninami, ve Stockholmu, kde československý tým přehrál domácí Švédy 4:3. Výkony za Kladno i seniorskou reprezentaci Jágra vynesly v květnu 1990 na čtvrté místo v anketě Zlatá hokejka, o dva měsíce později podepsal smlouvu s Pittsburghem Penguins v NHL a jeho působení v národním týmu začalo být sporadické.

Po několika fiaskách v čele se Světovým pohárem 1996 se až v Naganu stal jednou z klíčových postav mužstva.

Mezinárodní hokejová federace Jágra nedávno zařadila do českého All-Time týmu. Spolu s Vladimírem Martincem, Václavem Nedomanským, Tomášem Kaberlem, Františkem Pospíšilem a Dominikem Haškem.

reklama