reklama

Špatný led a velké hřiště? Nad tím nemůžeme plakat, je to realita, tvrdí Prospal

Václav Prospal Václav Prospal autor: Milan Kammermayer
Příprava českého národního týmu na nadcházející hokejový Světový pohár se dostává do fáze přípravných zápasů. Český tým před odletem do Petrohradu, kde odehraje první ze dvou zápasů s Ruskem, trénoval v Praze. O aktuální informace o českém týmu se podělil asistent trenéra a bývalý reprezentant Václav Prospal. Jednačtyřicetiletý dvojnásobný mistr světa rovněž zavzpomínal na minulý světový pohár z roku 2004.

Jak vypadá tým před začátkem přípravy na Světový pohár?

Čas před Světovým pohárem se krátí, ale doufám, že se naše příprava projeví. Škoda nekvalitního ledu, ale i přes to je nasazení vynikající a kluci pracují velmi dobře a ve velmi vysokém tempu.

Není přece jen málo času na přípravu?

Samozřejmě. Není to práce s týmem na celou sezonu. Příprava se musí upravit pro krátkodobý turnaj. My se snažíme do hráčů dostat, co nejvíce informací, aby věděli, jak a co v určitých situacích hrát.

Vy jste s trénování začal poměrně nedávno a už jste v reprezentaci. Může vám to do budoucna pomoci?

Jsem moc rád, že jsem od Pepy Jandače dostal příležitost tady být. Vím, že je to pro mě obrovská trenérská zkušenost. Na turnaji budou nejlepší hráči na světě. Kromě pár zraněných jsou v týmu ti nejlepší z Česka. Pro mou další trenérskou kariéru je to obrovská zkušenost.

Neskutečné nasazení, pochvaluje si Jordán první trénink před SP. Že je bez smlouvy, neřeší Neskutečné nasazení, pochvaluje si Jordán první trénink před SP. Že je bez smlouvy, neřeší Čtěte zde

Vy jste v reprezentaci zažil spoustu úspěchů jako hráč. Jak prožíváte aktuální situaci v národním týmu z pozice trenéra?

Teď jsem na druhé straně a je to fantastické být na ledě s klukama. V sestavě je pořád pár hráčů, se kterými jsem ještě hrál, ale naštěstí pro mě tady nejsem od toho, abych po hráčích pokřikoval. My jsme tady hlavně proto, abychom uhráli dobrý výsledek, a na tom pracujeme s ostatními trenéry celé léto a teď i s hráči v přípravě. Věříme, že se ten čas zúročí.

Jak moc se podle vás posunul hokej od doby minulého Světového poháru (2004)?

Příprava na SP odstartovala. Voráček radil všem okolo, Mrázek s Neuvirthem se utkají o post jedničky Příprava na SP odstartovala. Voráček radil všem okolo, Mrázek s Neuvirthem se utkají o post jedničky Prohlédněte zde

Hokej se hlavně strašně zrychlil. Turnaj se bude hrát na menším hřišti, kde bude rychlost ještě více znát. Takže na všechno bude daleko méně času a budeme muset hrát ještě ve větší rychlosti. Na nic nebude čas, protože všechny týmy mají ty nejlepší hráče ze svých zemí.

Není komplikace, že v Praze trénujete na větším evropském hřišti?

Já bych to komplikací nenazýval, takhle to prostě je a my musíme hrát a pracovat, tam kde máme. To je stejné, jako kdybychom plakali nad tím, že tady nemáme všechny nominované hráče. Musíme to brát jako realitu.

Jaké jsou cíle českého týmu?

Musíme brát v potaz, že jde o krátkodobý turnaj a my potřebujeme uhrát dobré výsledky ve skupině, protože náš cíl je postoupit mezi nejlepší čtyři.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Co říkáte na to, že český tým severoamerická média pasují do role outsiderů?

Každý má právo vyjádřit svůj názor a média se starají o všechny prognózy a hokejoví experti nám neprorokují úspěch. Určitě to není příjemné číst. Ale na druhou stranu pro nás je to velká motivace.

Vy jste zažil z hráčské pozice poslední Světový pohár. Bavíte se s dalším asistentem Jaroslavem Špačkem a generálním manažerem Martinem Ručinským o turnaji z roku 2004?

Samozřejmě, jsou to krásné vzpomínky. Nikdo nám tehdy nedával příliš šancí před čtvrtfinále proti Švédsku, ale my jsme dokázali u nich doma vyhrát 6:1 a ani v semifinále proti Kanadě v Torontu jsme nehráli vůbec špatně a padli jsme až v prodloužení. Takže jsme žádnou ostudu neudělali.

reklama