Finálový sen hokejové osmnáctky rozmetali Američané

Aktualizováno 28. 4. 2018 18:48
České hokejisty čeká v boji o bronz výběr Švédska.
Překonaný český brankář Lukáš Dostál.
Překonaný český brankář Lukáš Dostál. | Foto: Andrea Cardin/HHOF-IIHF Images

Čeljabinsk/Magnitogorsk - Čeští hokejisté si na mistrovství světa hráčů do 18 let  finále nezahrají. V sobotním semifinálovém duelu podlehli týmu USA 1:4 a čeká je boj o bronz s výběrem Švédska. Hráči Tre kronor v severském derby podlehli Finům 0:2.

O jediný český gól se postaral obránce Libor Zábranský, nejlepším hráčem byl brankář Lukáš Dostál, který si připsal 43 úspěšných zákroků.

"Nebudeme si nic nalhávat. Soupeř byl lepší a nám oproti (čtvrtfinálovém) zápasu s Kanadou chyběl bojovný duch. Možná jsme neměli šťávu, nevím. Amerika byla o level lepší než Kanada," uvedl Zábranský.

Američané potvrdili roli favoritů

Svěřenci trenéra Davida Bruka ve čtvrtfinále nečekaně vyřadili favorizovanou Kanadu a ani v souboji s úřadujícími světovými šampiony nebyli favority. Do první velké šance se dostal Jeník, brankáře Knighta ale pokořit nedokázal. I díky tomu se Američané ve 4. minutě dostali do vedení, když Dostála překonal Hughes.

Gólman Brna ale stejně jako ve čtvrtfinále chytal výborně a zlikvidoval řadu soupeřových šancí. Z brejku jej nepřekonal Caufield, v podobné šanci neuspěl na druhé straně ani Lauko. V 18. minutě trefil Jacob Pivonka, syn bývalého československého reprezentanta Michala Pivoňky, tyč.

Dalšího gólu se Američané dočkali ve druhé třetině, ve které měli souvislý tlak od úvodního vhazování. Ve 22. minutě Dostála překonal po rychlém protiútoku Wahlstrom, který měl později i výhodu trestného střílení. Další branku ale nepřidal.

"Lukáš výborně vychytal nájezd, prosadili jsme se a najednou jsme byli na koni. Soupeř znejistěl, měli jsme dvě tři dobrá střídání. Jenže poté jsme zase hloupě inkasovali. Dle mého třetí gól rozhodl," řekl Zábranský, který v polovině utkání po rychlém protiútoku snížil.

V polovině utkání sice dokázal snížit Zábranský, ale výběr USA inkasovaný gól nepoznamenal. Zámořští hráči nadále diktovali tempo a jen díky Dostálovi byli Češi ve hře. V 36. minutě sice zvýšil Stastney střelou od modré čáry na 3:1, ale jinak si Dostál ve druhé části připsal 18 zákroků. Jeho protějšek Knight měl jen tři.

V 43. minutě přidal čtvrtý gól Američanů Weiss a bylo jasné, že obrat se konat nebude. Ústřední postavou utkání byl i nadále Dostál, jenž si připisoval jeden zákrok za druhým. Popáté ale již neinkasoval.

"Američané byli lepší v dovednostech a bruslení. Velmi dobře kontrolovali kotouč, kombinovali a hráli trpělivě. Mentálně byli lépe připraveni než my. Drželi se více svého systému. My naopak přidávali věci, které tam nepatřily," uvedl kouč Bruk.

Český tým se z prohry pokusí rychle oklepat a v neděli zabojovat o bronzovou medaili. Mezi trojici nejlepších se Češi na MS osmnáctiletých hráčů probojovali naposledy před čtyřmi lety, kdy byli ve Finsku druzí.

"Musíme na porážku zapomenout. Nyní máme před sebou malé finále a rozhodně chceme placku. Švédsko je výborně technicky vybavený tým. Nemáme se na co šetřit, necháme tam všechno," dodal Zábranský.

Finové si zajistili finále už v první třetině

Finsku zajistila postup již první třetina, v níž se o góly postarali Konsta Hirvonen a Jesperi Kotkaniemi. Čisté konto vychytal Justus Annunen. Držitelé pěti stříbrných medailí Švédové tak budou dál čekat na premiérový titul, Finsko naproti tomu s jistotou prodlouží medailovou sérii z předchozích tří let, kdy dobylo titul (2016) a skončilo dvakrát druhé (2015 a 2017).

Jasno je už po dvou zápasech také o sestupujícím. I v druhém duelu série hrané na dvě vítězství vyhrálo Švýcarsko přesvědčivě nad Francií a po výsledku 6:0 se může těšit na další setkání elity za rok ve Švédsku.

Francouzi, na jejichž úkor postoupil ze základní skupiny do play off český výběr, při debutu nebodovali. Do divize IA sestoupili s celkovým skóre 6:41.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Čeljabinsku a Magnitogorsku (Rusko):

Semifinále:

Finsko - Švédsko 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky: 8. Hirvonen, 18. Kotkaniemi.

USA - ČR 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Hughes (Wahlstrom, Farabee), 22. Wahlstrom (Farabee), 36. Stastney (Miller, Wise), 43. Weiss (Stastney) - 31. Zábranský (Kvasnica, Jeník). Rozhodčí: Alarie (Kan.), Holm - Nordlander (oba Švéd.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 6459.

Sestava ČR: Dostál - Zábranský, Haš, Malík, Klejna, Doktor, Adámek - Lauko, Jeník, Kvasnica - Pekař, Blümel, Čajka - Gajarský, Plášek, Střondala - Sklenář, Pytlík, Kropáček. Trenéři: Bruk, T. Martinec a Studnička.

O udržení - 2. zápas:

Francie - Švýcarsko 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Branky: 16., 28. a 43. Kohler, 15. Wetter, 22. Weibel, 50. De Nisco. První zápas: 2:5.