reklama

Komentář: Říha nadchl, ale končí jako pan Nechtěný. Pešán na to může doplatit

Miloš Říha pláče na tiskové konferenci po MS 2019 Miloš Říha pláče na tiskové konferenci po MS 2019 autor: ČTK
Po předlouhém čekání dostal smlouvu na dva roky, ale navzdory relativnímu úspěchu skončil v podstatě po jednom. Trenér Miloš Říha zůstane u hokejové reprezentace zapsaný tak trochu jako pan Nechtěný.

Koronavirus, který zamořuje svět, ukončil mimo jiné hokejovou sezonu. A Říhovu etapu u národního mužstva. Skončila, jak začala. Souhrou náhod.

Bouřlivák přezdívaný "Pytlák" i kvůli své povaze nikdy nebyl žhavým favoritem na reprezentační střídačku.

Navzdory skvělému renomé jedenáct let sledovat, jak se u kormidla střídají Vladimír Růžička a Alois Hadamczik. Pak na sklonku kariéry dostal zaslouženou šanci Vladimír Vůjtek.

Příchod nové trenérské generace svaz odmávl angažováním Josefa Jandače. Na trend měli navázat Martin Straka či Libor Zábranský, jenže dali přednost klubu. Proto atraktivní práce spadla do klína Říhovi. Už s ní ani nepočítal, ale rád ji vzal.

Premiéru na mistrovství světa si odbyl coby šedesátník. Bez medaile. "Úkol jsem nesplnil," plakal na nezapomenutelné tiskové konferenci po šampionátu na Slovensku. Cítil, že zklamal.

Ano, výsledkově v podstatě napodobil své předchůdce.

Herně však předvedl majstrštyk. Češi nezůstávali v rozích kluziště, stříleli plno gólů, většinou hýřili aktivitou. I ta medaile byla blízko. Sami Rusové po klání o bronz, které dospělo k nájezdům, přiznávali, že je Česko přehrálo. Což v kontextu jejich suverénních výroků překvapilo.

Nikdo za posledních sedm let nenamlsal české fanoušky tak jako Říha. Přesto nedostane příležitost svůj recept zopakovat, neboť květnový světový šampionát je zrušený a postoj svazu nekompromisní.

Nadále platí, že od příštího ročníku povede reprezentaci Filip Pešán, stratég vzestupu Liberce v extralize.

Svaz změnu oznámil rok dopředu, tedy minulé léto. Jakkoliv se to Říhovi nelíbilo, počínal si koncepčně. V pořádku.

Bez příznaků nechoďte. Přehledná grafika radí, kdy se nechat otestovat na koronavirus Bez příznaků nechoďte. Přehledná grafika radí, kdy se nechat otestovat na koronavirus Prohlédněte zde

Pandemie koronaviru však překopává "jízdní řády" po celém světě. Třeba světový hokej v čele s Reném Faselem bude v nadcházejících týdnech řešit zrušené mistrovství světa v Curychu a Lausanne. Švýcaři teoreticky můžou získat pořadatelství pro příští rok, nebo si počkat, až proběhnou budoucí šampionáty, naplánované až do roku 2025. 

Jedenáctičlenný výkonný výbor českého svazu však variantu, že by Říha ve výjimečné situaci zůstal o rok déle, nebude ani řešit.

Setrvání současného trenéra by přitom, pokud je to smluvně možné, nepřineslo praktické problémy. Pešán už pracuje jako šéftrenér svazu a reprezentaci může převzít kdykoliv. Klidně i za rok. Svaz však upřednostňuje okamžité předání žezla. Přesně podle plánu. Bez ohledu na koronavirus.

Říha tak nezvykle odchází jako muž, který fanoušky nadchl, ale práci nedokončil. Vlastně i jako vítěz, protože po třech ze čtyř turnajů vede tabulku Evropských her. Ano, je to slabá náplast. Jde jen o přípravu. Kanaďané v téhle fázi sezony ještě ani neznají svého trenéra.

Češi o něm vědí rok dopředu.

Aktuální shoda okolností však Pešánovi může uškodit. "Vždyť tam mohl být Říha!" uslyší při prvních klopýtnutích. Bude pod tlakem. Říha po nepříliš výrazné Jandačově éře neměl laťku tak vysoko.

reklama