reklama

Říha nominoval čtyři nováčky, vrací se mistr světa Novotný

Jiří Novotný (vlevo) se vrací do reprezentace Jiří Novotný (vlevo) se vrací do reprezentace autor: Milan Kammermayer
Čtyři nováčky zařadil nový trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha starší do své první nominace na listopadový turnaj Karjala v Praze a Helsinkách.

Praha - Nástupce Josefa Jandače pozval do sedmadvacetičlenného kádru i pětatřicetiletého útočníka Jiřího Novotného z Ambri-Piotty. Mistr světa z roku 2010 naposledy reprezentoval v květnu 2015 na domácím světovém šampionátu v Praze.

Debut si v prvním dílu série Euro Hockey Tour mohou připsat obránce Jan Štencel s útočníkem Radimem Zohornou z mistrovské Komety Brno a další forvardi Radovan Pavlík z Hradce Králové a Patrik Zdráhal z Vítkovic. Dvacetiletý Pavlík je nejmladším hráčem Říhova výběru.

V týmu je po deseti hráčích z domácí extraligy a z KHL, tři z Finska a po dvou ze Švédska a ze Švýcarska. "Může se zdát, že se vracíme trošku zpátky a mužstvo je trochu starší, ale ta výkonnost hráčů v Evropě je pořád výraznější než v extralize, která se nám zdála na začátku sezony slabší," řekl Říha na tiskové konferenci v Praze.

Dvaadvacetiletý Radim Zohorna se potká v týmu se starším bratrem Hynkem, který odešel v létě z Komety do finského Lahti a má zatím na kontě dva reprezentační duely. Jejich nejstarší sourozenec Tomáš z Chabarovsku s 69 zápasy v národním mužstvu tentokrát ve výběru chybí.

Trio bratrů Zohornů v případě Radimova startu napodobí dosud jedinou sourozeneckou trojici, která v samostatné české reprezentaci nastoupila. Jsou to obránce Karel a útočníci Ivan a Tomáš Rachůnkové. V bývalé federální reprezentaci hrálo slavné trio Slováků Marián, Peter a Anton Šťastní.

Říha s asistenty Robertem Reichlem, Karlem Mlejnkem a trenérem gólmanů Zdeňkem Orctem počítá na turnaj s brankáři Jakubem Kovářem z Jekatěrinburgu a Patrikem Bartošákem z Vítkovic, které doplňuje Šimon Hrubec z Třince. "Jakuba Kováře budeme brát jako jedničku tohoto výběru, jeho výkony určitě všichni dobře vnímají," řekl Říha na adresu opory lídra KHL.

V týmu je sedm hráčů, kteří se představili na květnovém mistrovství světa v Dánsku. Jsou to obránci Michal Jordán z Chabarovsku, Jakub Krejčík z finské Raumy a útočníci Roman Horák z Växjö, Robert Kousal z Brynäs, Dominik Kubalík z Ambri-Piotty, Andrej Nestrašil z Nižněkamsku a Michal Řepík ze Slovanu Bratislava.

Na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu hráli Jordán, jeho spoluhráč z Chabarovsku Jan Kolář, další beci Vojtěch Mozík z Podolsku, Jakub Nakládal z Jaroslavle a v útoku vedle Horáka, Kubalíka a Řepíka také Jiří Sekáč z Kazaně.

Po pauze se ze zkušených reprezentantů vrací také bek Petr Zámorský z Hradce Králové, jenž oblékl dres národního týmu naposledy v listopadu 2016. Gólman Kovář naposledy chytal za reprezentaci loni v únoru.

Tým se sejde v pondělí v Praze a do turnaje vstoupí ve čtvrtek 8. listopadu od 18:00 proti Švédsku. Zápas v pražské Tipsport Areně bude součástí oslav 110. výročí českého hokeje. Po pátečním přesunu do Helsinek nastoupí Češi v sobotu v 16:30 proti domácímu Finsku a v neděli ve 12:30 je čeká souboj s Ruskem.

Nominace

Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice; 3 zápasy v reprezentaci), Šimon Hrubec (Oceláři Třinec; 2), Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL; 46).

Obránci: Jan Košťálek (3 zápasy/0 branek), Tomáš Pavelka (oba Sparta Praha; 12/2), Michal Jordán (68/5), Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL; 84/5), Jan Štencel (Kometa Brno; 0/0), Petr Zámorský (Hradec Králové; 42/1), Jakub Krejčík (Lukko Rauma/Fin.; 74/1), Vojtěch Mozík (Podolsk/KHL; 35/4), Jakub Nakládal (Jaroslavl/KHL; 111/3),

Útočníci: Rudolf Červený (5/0), Michal Řepík (oba Slovan Bratislava/KHL; 57/19), Dominik Kubalík (42/8), Jiří Novotný (oba Ambri-Piotta/Švýc.; 148/24), Radan Lenc (Liberec; 10/2), Radovan Pavlík (Hradec Králové; 0/0), Patrik Zdráhal (Vítkovice; 0/0), Radim Zohorna (Kometa Brno; 0/0), Robin Hanzl (Spartak Moskva/KHL; 28/8), Roman Horák (Växjö/Švéd.; 53/10), Robert Kousal (Brynäs/Švéd.; 47/8), Andrej Nestrašil (Nižněkamsk/KHL; 19/4), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL; 42/3), David Tomášek (Jyväskylä/Fin,; 11/3), Hynek Zohorna (Pelicans Lahti/Fin.; 2/0).

reklama