reklama

Rusové tlačí na české reprezentanty, Jandač na ně ohledy nebral. Ustoupili jsme jinde, tvrdí

Josef Jandač. Josef Jandač. autor: Milan Kammermayer
Kontinentální liga pokračuje i během reprezentační přestávky pro Channel One Cup, trenér národního týmu ale požadavky ruských klubů nevyslyšel.

Praha – Zatímco listopadový turnaj Karjala pozastavil chod Kontinentální hokejové ligy, během turnaje Channel One Cup, dalšího podniku Euro Hockey Tour, poběží dál. Ačkoliv se tato skutečnost dotýká řady českých hráčů, reprezentační kouč Josef Jandač na ni při nominaci odmítl brát ohledy. Přestože kluby někdy uvolňují reprezentanty s nevolí.

KHL má sice v období nadcházející reprezentační akce evidentně volnější program, ale zápasovou pauzu nikoliv. Od pondělí 12. prosince, kdy mají čeští hokejisté sraz, do závěru turnaje v neděli 18. prosince se odehraje celkem pět utkání. A v pondělí 19. prosince, tedy hned první den po turnaji, už bude v akci čtrnáctka týmů.

Jandač nominoval na moskevský turnaj, vrací se Jordán i Sekáč, Will pomůže v přípravě Jandač nominoval na moskevský turnaj, vrací se Jordán i Sekáč, Will pomůže v přípravě Čtěte zde

"To je problém Rusů, i když jsme to řešili také, protože byly určité tlaky na to, abychom ty hráče nechali v klubech. Nominoval jsem hráče, které jsem chtěl. S tím, že jsme při tom ruském ataku řekli klukům, jichž se to týkalo, aby si to na klubu vyřešili sami," řekl Jandač novinářům při dnešní nominační tiskové konferenci v Praze.

Je si však dobře vědom toho, že hráč v takové situaci nemá snadnou pozici. "Klub je potřebuje a platí je. My je ale zase nominujeme s tím, že je oficiální reprezentační pauza, a pokud si budou Rusové dávat zápasy do reprezentační pauzy, nám je to úplně jedno. My si ty hráče vezmeme, protože na ně máme přednost," prohlásil Jandač.

"Otázkou je, jak se k tomu ti hráči postaví. Kluby jim nemohou bránit. Myslím si však, že to celé není úplně dobře, protože kluby takto dostávají hráče pod určitý tlak," doplnil Jandač.

Klečeli i na Zohornovi

Do termínové kolize se dostali zejména bek Michal Jordán s útočníkem Jiřím Sekáčem z Kazaně, neboť AK Bars hraje v úterý 13. prosince zápas v Nižněkamsku.

Čeští sledge hokejisté porazili Japonsko a vyhráli béčkové mistrovství světa s celkovým skóre 23:0 Čeští sledge hokejisté porazili Japonsko a vyhráli béčkové mistrovství světa s celkovým skóre 23:0 Čtěte zde

"Klub chtěl, aby se připojili k nám až později. My jsme ale odpověděli, že je nominujeme a chceme, aby na srazu byli už v pondělí. S tím, že kdo nebude v pondělí na srazu, tak s námi nejede," popsal Jandač. "Dohodli se na klubu, že jedou. Navíc Kazaň je na tom hodně dobře. A může dát prostor jiným hráčům, tím spíš, že Jordán tam nějaký čas nehrál, podobně i Sekáč," připomněl Jandač.

Podobně na tom byl i útočník Tomáš Zohorna z Chabarovsku, jež hostí 15. prosince Jekatěrinburg, za který hraje další forvard Jan Buchtele. "I na Zohornovi v klubu klečeli, ale hráč projevil zájem jet na nároďák a my jsme to přivítali. Buchtele byl dlouho zraněný, ale nastoupil do posledních utkání a měli jsme ho mezi náhradníky. V klubu má však těžkou pozici, tak se domluvil s (generálním manažerem reprezentace) Martinem Ručinským, že by rád zůstal v klubu, což respektujeme," uvedl Jandač.

Hned den po turnaji budou muset do akce brankáři Pavel Francouz (Čeljabinsk) a Dominik Furch (Omsk), bek Adam Polášek (Novosibirsk) a útočník Vladimír Sobotka, Furchův klubový spoluhráč z Omsku.

"Co se bude dít po turnaji, jsem vůbec nebral v potaz, protože už jsem těch kompromisů musel udělat hodně při minulé nominaci. A vlastně i teďka. Kdybych dělal pořád nějaké kompromisy, tak to hrajeme s mateřskou školkou nebo s veteránama," zdůraznil nekompromisně Jandač.

Ústupek už udělali

Přiznal, že Jordánovi podávají trenéři do jisté míry pomocnou ruku. "Jeho zápasové vytížení teď nebylo takové. Pro něj dobře, že si díky tomu zahraje další těžké zápasy. Navíc si myslím, že tolik beků nemáme, abychom si dovolili komfort toho, že tu pomocnou ruku nepodáme a nebudeme ho využívat proto, že se mu zrovna teď nedaří," vysvětlil Jandač.

Velký ústupek vůči ruské straně udělal celý český hokej, když kývl na žádost Rusů, zda by se vzhledem k oslavám ruského hokeje mohl hrát duel se sbornou už v pátek, tedy hned den po utkání s Finy a nočním transferu z Helsinek do Moskvy.

Program, výsledky, tabulky. Vše o MS juniorů 2017 Program, výsledky, tabulky. Vše o MS juniorů 2017 Prohlédněte zde

"Nechal jsem to spíše na rozhodnutí svazu; zda nám třeba takto Rusové někdy vyšli vstříc, také nevíme, kdy třeba ten ústupek budeme potřebovat my. Musíme se tomu přizpůsobit. Má to i jediné pozitivum, že bychom se při tom přesunu mohli vyhnout dopravním zácpám. Na led ráno asi nepůjdeme, ale máme tam požadavek na nějaký fitness či tělocvičnu, abychom pak do toho večerního zápasu šli připravení," uvedl Jandač.

reklama