Růžičkův hattrick otočil duel s Finskem, Češi soupeře udolali v prodloužení

13. 12. 2017 21:26
Čeští hokejisté porazili na úvod turnaje Channel One Cup v Praze Finsko 3:2 v prodloužení. Seveřané vedli od konce první části až do poloviny třetí třetiny 2:0, ale útočník Martin Růžička pak během 82 vteřin vyrovnal a v čase 61:04 dokonal hattrick.
Radost českých hokejistů po vítězství nad Finskem v Channel One Cupu
Radost českých hokejistů po vítězství nad Finskem v Channel One Cupu | Foto: Reuters

Praha - Svěřenci kouče Josefa Jandače dlouho herně zaostávali, ale k obratu před 16.227 diváky v prvním utkání turnajové generálky na olympijské hry v Pchjongčchangu jim pomohl kromě třineckého kanonýra Růžičky také výtečně chytající Dominik Furch a dvě využité přesilovky.

Po nepříliš urovnaném úvodu chyboval v šesté minutě při hře čtyři na čtyři Erat, když mu sklouzl puk na pozici beka v útočném pásmu, zmocnil se ho Manninen, před Furchem si parádní stahovačkou pohrál s Douderou a trefil přesně horní roh.

V závěru krátké přesilovky pak zahrozil Holík, ale zakončil mimo. Ve 12. minutě po Němcově chybě ve středním pásmu jel Junttila sám, ale Furch jeho bekhend pokryl. Na druhé straně se dostal k zakončení Holík, jenže Koskinenovi stačil k zažehnání nebezpečí rutinní zákrok, jeden z pouhých pěti, které musel v prvním dějství předvést.

Finové byli prakticky ve všem lepší a kontrolovali dění na ledě, aniž by českému týmu dávali příležitosti k probuzení zaplněného hlediště. To navíc zmrazil ještě 51 vteřin před první přestávkou při Kundrátkově trestu Kemppainen.

Zkraje druhé části se Erat pokusil využít zakrytého výhledu Koskinena, pokus od modré čáry ale namířil mimo tři tyče. Na druhé straně měl Furch velké štěstí, že Savinainen nedosáhl úplně ideálně na puk při dorážce do odkryté branky a také zamířil vedle.

V polovině základní hrací doby se dostal Pihlström ve vlastním oslabení po nepříliš dobře načasovaném střídání Čechů až před Furcha, kterého si položil, ale dostal se ze střeleckého úhlu, což byla jediná záchrana pro domácí. O chvíli později Kubalík našel před brankovištěm číhajícího Mertla, jenž zakončil těsně vedle Koskinenovy pravé tyče. Ve 38. minutě zaujal při přesilovce pohotovou otočkou na brankovišti Kubalík, jenže Koskinen ji dobře přečetl a zasáhl pravým betonem.

V 52. minutě se proti pravidlům provinil Pihlström a začaly se dít věci. Vše spustila Nestrašilova zadovka na Růžičku, jenž snadno snížil. O necelou minutu a půl později Mertl ideálně našel Růžičku, jenž z mezikruží potvrdil výbornou extraligovou formu - 2:2. Češi mohli navíc ještě rozhodnout. Holík dorážel do odkryté branky, ale jeden z Finů zablokoval jeho pokus žerdí hole.

Kubalík pak jel sám na finského gólmana, Koskinenova lapačka mu ale sebrala radost. V prodloužení pak ale fauloval Kemppainen a Růžička ranou bez přípravy završil svůj velký večer.

Na zbytek druhého turnaje série Euro Hockey Tour se národní mužstvo přesune do Moskvy, kde bude v pátek jeho dalším soupeřem Kanada, v neděli narazí Češi na Švédsko. Včera Kanada v ruské metropoli porazila 4:2 Koreu v souboji dvou týmů, které budou soupeřem Česka ve skupině na olympiádě v Pchjongčchangu.

Hokejový turnaj Channel One Cup:

Česko - Finsko 3:2 v prodloužení (0:2, 0:0, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 53. Martin Růžička (Nestrašil, M. Erat), 54. Martin Růžička (Mertl, M. Doudera), 62. Martin Růžička (O. Němec, M. Erat) - 6. Manninen, 20. Kemppainen (Junttila). Rozhodčí: Öhlund, Linde (oba Švéd.) - Brejcha, J. Svoboda (oba ČR). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 16.227.

Česko: Furch - Kundrátek, Jordán, Kolář, Mozík, O. Němec, M. Doudera, Z. Michálek, Šulák - Martin Růžička, P. Holík, M. Erat - Radil, Koukal, Vondrka - Řepík, Mertl, D. Kubalík - Nestrašil, Lev, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Finsko: Koskinen - Koivisto, Riikola, Mikkola, Ohtamaa, Lehtonen, V. Lajunen, Hakanpää - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - Anttila, Kontiola, Pihlström - J. Peltola, Koskiranta, Savinainen - Manninen, J. Lajunen, Puustinen. Trenéři: Lauri Marjamäki, Jussi Tapola a Mikko Manner.

Kanada - Korea 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Frattin (R. Bourque), 31. Gragnani (Parenteau), 33. Wolski (D. Roy, M. Robinson), 60. Howden - 6. Kim Sang-uk (Kim Ki-song), 18. Kim Sang-uk (Teswtuide, Kim Ki-song).