reklama

Široký led, prořídlá O2 arena. Sympatickou přípravu Čechů kalí podivnosti

Česká hokejová reprezentace v přípravném zápase před Světovým pohárem proti Rusku. Česká hokejová reprezentace v přípravném zápase před Světovým pohárem proti Rusku. autor: Milan Kammermayer
Světový pohár se blíží, hokejová reprezentace pod vedením Josefa Jandače už má za sebou dva přípravné zápasy proti Rusku, z nichž jeden, ten domácí, dokázala vyhrát. Teď ji ale za mořem čekají těžší zkoušky, zvlášť když se dosud připravovala na širším kluzišti.

KomentářČeští hokejisté překročili polovinu přípravy na Světový pohár. Nikoho nepřesvědčili, že jsou lepší, než jak je vidí v zámoří, ale rozhodně nezklamali. Co bylo v jejich silách, zkrátka udělali.

Místy mohli fanouškům připomenout svou nedávnou, podstatně méně hvězdou tvář z posledního mistrovství světa. Tým znovu předváděl zapálený výkon plný pohybu, postupně navíc utáhl šrouby v defenzivě a dobře přistupoval k soupeři. Celou dobu usiloval o tlak do brány, díky němuž vlastně nastřílel většinu gólů.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

V dresu se lvem a orlicemi na hrudi však někdo chyběl. Střelec, který by jako Artěmij Panarin výstavně a bez přípravy trefil šibenici. Pomohl by rovněž tvůrce hry s rukama a očima Jevgenije Kuzněcova.

Nikoho takového Češi nemají, musejí sázet na týmový, pracovitý výkon. Vyčnívá snad jen všestranný Tomáš Plekanec. Kapitán výběru brání v oslabeních, kombinuje v přesilovkách, vyhrává vhazování a útočnými manévry zastiňuje Jakuba Voráčka. Už dvakrát skóroval a celkem vyslal 11 střel, mnohé zaváněly gólem.

Plekanec vedl tým proti Rusku k slušným výsledkům – těsné čtvrteční porážce 3:4 a sobotní výhře 2:1 po nájezdech. "Jen příprava," namítnou mnozí, jenže až očekávaná akce v Torontu začne, hned půjde do tuhého. Zatímco na 12 let starém Světovém poháru postupoval ze skupiny každý, tentokrát budou slavit jen dvě mužstva ze čtyř. Na taktické skopičiny tudíž nezbude prostor. Kdo chce ladit souhru, musí to dělat teď, ideálně s maximálním nasazením.

Konečně na úzký led

Češi se dosud rozhodně nepoflakovali, ovšem musí ještě najít rezervy, protože přichází vyšší úroveň obtížnosti – zápasy za oceánem se severoamerickými týmy.

Varlamov: Nechápu, proč jsme hráli na širokém ledě. Nechápu ani Michálka Varlamov: Nechápu, proč jsme hráli na širokém ledě. Nechápu ani Michálka Čtěte zde

Plekanec a spol. některé prvky zámořského hokeje využívali proti sborné a brzy poznají, jak dobře jim to šlo, neboť uvidí při práci mistry oboru. Kanada a USA spolu sehrály dva přípravné duely, přičemž každý mančaft vyhrál jednou. Padlo dohromady 13 gólů, ke kterým většinou vedly dvě cesty – buď tvrdá střela bez přípravy, nebo ohromný tlak do brány s využitím clon, tečí a dorážek (to sborná se často uchylovala k nekonečným kombinacím).

Do toho si připočtěte skvělé individuality a – to je možná nejdůležitější – úzký led. Češi si ho vyzkoušeli v Petrohradu, ale doma trénovali a hráli na širším kluzišti, konkrétně o víc než dva metry. Třeba ruský brankář Semjon Varlamov se nad tím hodně podivoval. Vyčítat mu to opravdu nelze.

Příliš vysoké ceny vstupenek

Mnozí fanoušci zase nechápali ceny lístků na sobotní zápas v pražské O2 areně. Do horních pater mohli nakouknout od 1 290 korun, ale nejlepší místa stála skoro sedm tisíc. Pro porovnání – nejdražší vstupenky na nedávný koncert amerických rockerů Red Hot Chili Peppers byly k mání zhruba za třetinu.

Ano, do Prahy zamířily hokejové megahvězdy (tedy především na ruské straně), ale ne v rámci finálního turnaje. Že cenová hladina vystoupala k nesmyslné výši, dokázaly volné sedačky v drahém dolním prstenci. A že jich bylo!

Příprava před SP Česko-Rusko: O2 arena Volná místa v O2 areně při utkání Česko - Rusko v nejsilnějším složení? To se stát nemělo. | Foto: Milan Kammermayer

Pořadatelé nakonec nenapočítali ani 14 tisíc diváků, proto atmosféra mnohdy pokulhávala. Malou roli možná sehrálo letní počasí a obnovená premiéra Tomáše Rosického v dresu fotbalové Sparty, ale hlavní vinu na nedokonalém večeru nese svaz. Hokejisté mohli po sympatickém výkonu odletět do Pittsburghu s čistým svědomím.

Jednička? Neuvirth září, ale Mrázek to měl těžší

Už ve středu je čeká nejlepší možná příprava, před ostrými boji se zámořskými favority narazí na Severní Ameriku do 23 let, dítě Kanady a Spojených států, které nemá tolik zkušeností, ale zato je přehlídkou (pravděpodobně) zářné budoucnosti obou států.

Příprava před SP Česko-Rusko: Michal Neuvirth Michal Neuvirth jako česká jednička na Světovém poháru? Původně se počítalo spíš s Petrem Mrázkem. Koho trenéři nakonec vyberou? Foto: Milan Kammermayer

Trenérský štáb musí zvolit brankářskou jedničku, pro outsidera skupiny nejdůležitější post. V odvetě s Ruskem přesvědčil Michal Neuvirth, který navázal na fazónu z konce minulého ročníku. Málokterý brankář může říct, že z posledních čtyř zápasů má procentuální úspěšnost 97,6.

Na druhou stranu, Neuvirth nemusel v sobotu řešit tolik bezvýchodných situací jako statisticky horší Petr Mrázek dva dny předtím. Podle toho, co prozradil kouč Josef Jandač, měl by proti severoamerickým talentům chytat jen jeden gólman. Jestliže prožije vydařený večer, nejspíš nastoupí i proti Kanadě. Tak šťastnou volbu!

reklama