reklama

Češi budou potřebovat pomoc bohů, píší v zámoří. Začíná "nejsilněji obsazený turnaj v historii"

Český tým bude hodně spoléhat na Jakuba Voráčka, kapitána z domácího mistrovství světa. Český tým bude hodně spoléhat na Jakuba Voráčka, kapitána z domácího mistrovství světa. autor: Milan Kammermayer
Začíná Světový pohár, podle švýcarského kouče Ralpha Kruegera nejsilněji obsazený hokejový turnaj v historii. Češi, kterým v zámoří nikdo nevěří, na úvod vyzvou Kanadu, největšího favorita z osmi účastníků. Zápas začne v neděli ve dvě hodiny ráno českého času.

Praha – Mají za sebou povedenou přípravu, ale stejně čeští hokejisté zažijí nepříjemné hození do vody. Na úvod Světového poháru vyzvou domácí Kanadu, nejlepší tým světa, který má na přelomu měsíce slavit titul.

V pozici outsidera či pronásledovatele kolébky hokeje je na prestižní akci všech sedm zbylých týmů. I Američané, jejichž útočník Max Pacioretty to nepopírá, ale věří v úspěch: "Víme, že na papíře nejsme Kanada, ale chceme být těžkým protivníkem. Každý večer tady může vyhrát kdokoliv, protože všechny týmy mají dost talentu."

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Ani Češi rozhodně nemusí paběrkovat. Kdyby generální manažer Martin Ručinský složil stejný výběr v NHL, pod platovým stropem by vyčerpal 65 ze 73 milionů dolarů. Taková parta by klidně mohla hrát o Stanleyův pohár.

Čeští protivníci ve skupině však mají ještě cennější zboží. Tým Evropy by se pod strop po pár škrtech ještě vešel, ale Kanada a Spojené státy? Ani náhodou. Kanaďané stojí kolem 150 milionů, Američané nejsou o moc levnější.

Z tohoto úhlu pohledu se mančaft Josefa Jandače jeví jako trpaslík, což zámořští novináři rádi přetřásají. Třeba kanadský magazín The Hockey News vydal před Světovým pohárem už druhou prognózu, v níž Čechy opět zařadil na poslední místo. "Bez Jaromíra Jágra a s výraznými dírami v sestavě budou potřebovat pomoc hokejových bohů," smýšlí novinář Ken Campbell.

Dostala Kanada na úvod největšího outsidera? Kapitán Tomáš Plekanec sice "nešéfuje" megahvězdám, ale v přípravě zavelel ke dvěma výhrám ze tří zápasů. Porážka Ruska, byť až nájezdech, a mladých Severoameričanů se cení.

Bukač: Z českého hokeje vymizelo to, co má Jágr, ale naivní komentáře z Kanady nás teď posilují Bukač: Z českého hokeje vymizelo to, co má Jágr, ale naivní komentáře z Kanady nás teď posilují Čtěte zde

Tristní bilance s hokejovou kolébkou

Jenže Kanaďané doma v Torontu pravděpodobně ukážou ještě větší sílu. Tu možná nejvíc dokládá fakt, že místo na základní soupisce nemá jisté Claude Giroux, muž, který za posledních pět let nasbíral v NHL nejvíc bodů, konkrétně 367.

Mrázek, nebo Neuvirth? To u Kanady je jasno

V noci ze soboty na neděli by měl proti Kanadě nastoupit i vyléčený Vladimír Sobotka. Jediným zásadním otazníkem tak zůstává, zda bude české brankoviště hájit Petr Mrázek, nebo Michal Neuvirth. Trenér Josef Jandač jedničku tají, zato na straně protivníka je jasné, že odpovědnost ponese Carey Price.

Pokud v noci ze soboty na neděli nastoupí, určitě potká parťáka z Philadelphie Jakuba Voráčka (brankář Michal Neuvirth možná bude jen na střídačce). "Jsem si jistý, že ho párkrát seknu," usmíval se vtipálek Giroux před novináři.

Na předposledním mistrovství světa pomohl ke dvěma porážkám českého týmu, který tak na Kanadu nestačil už šestkrát v řadě. Ještě hůř zní, že v elitní společnosti, tedy na olympiádě nebo Světovém poháru, ji naposledy porazil v Naganu před 18 roky.

Pokud černá série skončí, bude to překvapení. Jestliže ne, potřebné body na jedno ze dvou postupových míst můžou Češi urvat proti Spojeným státům a týmu Evropy.

Krueger: Osm takových týmů už se nikdy nesejde

Směsice evropských zemí, které nepatří mezi hokejové mocnosti, je na Světovém poháru poprvé. "Dva samostatné národy by tady nemohli nikomu konkurovat," podotýká trenér Evropanů Ralph Krueger.

Příprava na SP 2016 Alexandr Ovečkin, kapitán Ruska na Světovém poháru. Foto: Reuters

Zkušený Švýcar se v Torontu nebojí silných slov: "Věřím, že tohle je nejsilněji obsazený hokejový turnaj v historii. Osm takových týmů už se nikdy, nikdy, nikdy nesejde."

Ne všichni ale vítají Světový pohár s nekritickým nadšením. "Jsou tady ti nejlepší, což je skvělé pro fanoušky, ale není to olympiáda," zdůraznil ruský snajpr Alexandr Ovečkin.

Právě hokej pod kruhy možná přijde o účast největších hvězd, ale o tom zástupci příslušných organizací rozhodnou později. Teď se o pozornost hlásí po 12 letech Světový pohár, který se může protáhnout do 1. října, na kdy pořadatelé naplánovali (případný) třetí zápas finálové série.

reklama