reklama

Takhle ne. Češi na Karjale zklamali, musí zlepšit všechny herní stránky. Zbytek Evropy uniká

Proti Rusku chtěli čeští hokejisté rychle skórovat a rozhodit soupeře tvrdou hrou. Nepovedlo se ani jedno. Jandačův výběr má před sebou spoustu práce. (na snímku Ivan Tělegin a Ondřej Vitásek) Proti Rusku chtěli čeští hokejisté rychle skórovat a rozhodit soupeře tvrdou hrou. Nepovedlo se ani jedno. Jandačův výběr má před sebou spoustu práce. (na snímku Ivan Tělegin a Ondřej Vitásek) autor: Reuters
Čeští hokejisté nezanechali na prvním přípravném turnaji před olympiádou dobrý dojem, na Karjala Cupu zdolali pouze Švýcary a do tabulky evropského seriálu nezapsali ani bod. Jandačova parta vstřelila při hře pět na pět jediný gól a vzadu nechávala až příliš prostoru soupeřům. Pozitiv není mnoho. Rusové nebo Finové ukázali, že jsou na cestě do Koreje o kus dál.

Komentář - Čeští hokejisté mají první test před únorovou olympiádou za sebou. Na Karjale prohráli se Švédy i Rusy a porazili pouze Švýcarsko, které nezískalo ani bod. Výběr trenéra Josefa Jandače neoslnil v útoku a místy až hořel v obraně. Podnětů k přemýšlení má dost a je na místě přiznat, že za evropskými velmocemi aktuálně zaostává.

S Rusy bylo špatně všechno, přehráli nás ve všem. Z Karjaly si ale odnáším i pozitiva, řekl Jandač S Rusy bylo špatně všechno, přehráli nás ve všem. Z Karjaly si ale odnáším i pozitiva, řekl Jandač Čtěte zde

Vzadu to neklapalo, chyběly stálice

Realizační tým vzal do Skandinávie Moravčíka s Němečkem, dva mladíky z extraligy. Jejich nominace leckoho překvapila, ale nadějní obránci ukázali potenciál do budoucna. Nebáli se hrát, nekazili a v hledáčku určitě zůstanou. Tím ale výčet plusů v defenzivě končí.

Na povedené výkony z minulé sezony se nepodařilo navázat Šulákovi. Působil nervózně, vzadu kupil chyby a nepodporoval útok tak, jak by si trenéři přáli. Účast na ledě se u něj zastavila na minus pěti. Šmíd neodehrál špatná utkání, jenže kvůli zranění musel domů. Vzhledem k tomu, že promarodil celý minulý ročník, neznamená pro Koreu žádnou jistotu.

Ostatní obránci odvedli spíše slabší standard, místy ani to ne. Soupeř měl spoustu prostoru na útočné manévry, v české hře chyběly vedle přesné rozehrávky i tvrdost a zarputilost. Tyto aspekty spolu s klidem by snad mohli přinést zkušení beci, kterým nechal Jandač volno. Řeč je o Kolářovi, Jordánovi nebo Němcovi, případně Michálkovi s Kindlem.

Ve Finsku je hvězda, na šanci v reprezentaci čeká. Svět se neboří, říká trpělivý "rapper" Hrachovina Ve Finsku je hvězda, na šanci v reprezentaci čeká. Svět se neboří, říká trpělivý "rapper" Hrachovina Čtěte zde

V obraně to neklapalo a na gólmanech leželo mnoho práce. Francouz dostal pět gólů od Švédů a ve Finsku už nechytal. Jeho prohlášení o nelichotivé situaci v Čeljabinsku navíc zaznamenali v Rusku a Traktor odmítl, že by se chystal českého brankáře uvolnit. V klubu to může mít Francouz ještě těžší než dosud, v olympijské sezoně nic dobrého.

Mazanec ukázal, že po přestupu do Slovanu nemluvil jen tak do větru, když hovořil o olympijském snu. Celkový výsledek českého mužstva mohl být ještě horší, nebýt jeho výkonu proti Švýcarům.

Marnost v rovnovážném stavu, výborné přesilovky

Češi obdrželi na Karjale 12 gólů, osm z toho ve vyrovnaném počtu hráčů. V této herní situaci naopak Jandačův tým skóroval jen jednou proti Švédsku. To je doslova alarmující. Navíc chyběl i větší počet šancí, obrana soupeřů byla silnější. Pokud nešlo o přesilovku, sluší se dodat. 13 přesilovek znamenalo sedm českých gólů z celkových osmi.

Kubalík se v početní výhodě trefil dvakrát a po roce zase skóroval na mezinárodní scéně. Jinak ale zůstala plzeňská souhra s Gulašem, napůl zraněným Mertlem, případně Kovářem, trochu za očekáváním. Kovář nepřekročil stín letošních výkonů z Magnitogorsku a s nominací na olympiádu bude mít honičku. Před rokem nemyslitelné.

Ve 33 letech potěšil a překvapil Klepiš. "Svým výkonem, co tady ukázal, se olympiádě přiblížil, ale uvidíme, co bude dál předvádět v lize," řekl o útočníkovi Jandač. Mistr světa z roku 2010 zapsal tři body stejně jako Radil. Jeho první útok s Nestrašilem a Sekáčem vlétl v prvním zápase aktivně na Švédy, ale entuziasmus postupně opadl.

"Neuvěřitelné, co v 45 letech dokáže." Jágrovi aplaudovali vestoje, v šatně je terčem vtípků "Neuvěřitelné, co v 45 letech dokáže." Jágrovi aplaudovali vestoje, v šatně je terčem vtípků Čtěte zde

Nováček Nestrašil a reprezentační smolař Sekáč parádní formu z KHL nepřenesli. Osvědčená spolupráce Birnera s Řepíkem zase přinesla jedinou branku. Ani tady však není nutno propadat panice. V záloze zůstávají Erat, Červenka nebo Koukal s Vondrkou, které český kouč pravděpodobně vezme v prosinci na Channel One Cup.

Utíkají především Rusové s Finy

Rusové se na turnaji probrali až ve třetí třetině utkání proti Švýcarsku. O den později ale český tým válcovali už bezpečně po celých 60 minut. "Soupeř nás přehrál ve všech směrech, v agresivitě, nasazení. Rusové byli lepší," hlesl Jandač. Jejich béčko s hráči jako Košečkin či Tichonov navíc ovládlo Německý pohár před druhými Slováky.

Češi podlehli sborné už pošesté v řadě, stejně jako ve čtvrtfinále posledního MS přitom neměli sebemenší šanci na bodový zisk. Pod Znarokem hraje "rudá mašina" kompaktně a dodržuje taktické pokyny, minimálně to tak bylo proti Česku. O kus dál před českým týmem se zdají být i Finové, vítězové domácího turnaje. Porazili Rusko, Švédsko i Kanadu.

Stará známá jména typu Kontiola nebo Pihlström doplnili dva výjimeční mladíci. Obránce Miro Heiskanen a forvard Eeli Tolvanen. Osmnáctiletí hokejisté letos oba prošli draftem, ale zatím zůstali v Evropě. Na Karjale vstřelili po dvou brankách, Tolvanen dokonce dostal místo v elitní pětce a rozsekl souboj s Kanadou.

Dresy pro olympiádu: naštvaní Slováci, přešlap u Korejců i návrat rudé mašiny. A co Češi? Dresy pro olympiádu: naštvaní Slováci, přešlap u Korejců i návrat rudé mašiny. A co Češi? Prohlédněte zde

Poslepovaný kanadský tým zanechal rozpačitý dojem, ale rozhodně nepropadl jako Američané v Německu. Ti schytali debakly od ruského béčka i Němců a skončili bez bodu poslední. Zámořské reprezentace bez hráčů NHL zatím na Evropany nestačí.

Za měsíc se na Channel One Cupu místo Švýcarů představí Korejci. Češi narazí v Praze na Finy a v Moskvě na Kanadu se Švédskem.

reklama