reklama

Táta bušil do země a válel se tam, vzpomíná Sekáč na Nagano. Teď bude o úspěch na hrách usilovat on

Jiří Sekáč Jiří Sekáč autor: Milan Kammermayer
Hokejový útočník Jiří Sekáč doufá, že v Pchjongčchangu půjde ve stopách šampionů z roku 1998.

Praha - Bylo mu teprve pět let, když čeští hokejisté vyhráli olympijský turnaj v Naganu. Přesto si útočník Jiří Sekáč dobře vybavuje, jak to u nich doma v té době vypadalo.

"Vzpomínám si, jak můj taťka řádil. Bušil doma do země a válel se tam," líčí Sekáč s úsměvem. "Pamatuju si, že to bylo brzy ráno, když já teprve rozlepoval oči, zatímco taťka hulákal. Byl to samozřejmě veliký úspěch, ten největší pro hokejovou reprezentaci," doplňuje.

O dvacet let později se o podobný úspěch bude pokoušet i on. Je totiž v nominaci české reprezentace pro turnaj v Pchjongčchangu. "Nejsme žádným outsiderem a myslím, že trenéři postavili dobrý tým, který má stejnou šanci uspět jako ty ostatní," říká Sekáč.

Věří dokonce, že je možné zopakovat po 20 letech zisk zlata, jako se to podařilo v Naganu. "Musí si sednout hodně věcí, včetně toho, aby si dobře sedl tým jako takový," domnívá se opora Kazaně v Kontinentální lize.

Pro něj osobně je účast na olympiádě splněným snem. "Musím se tomu neustále tak trochu culit, a když jsem jel na letiště, ten úsměv mi nemizel z tváře, protože je to něco úžasného," rozplývá se Sekáč. "Podaří se to málokomu a myslím, že z těch asi 90 sportovců, kteří tam budou reprezentovat, vám každý řekne to samé. Olympiáda je něco, kam se chcete dostat, když děláte vrcholový sport."

I když se jeho jméno v nominaci očekávalo, obavy měl. "Nebyl bych první a ani poslední, jehož by se týkalo nějaké překvapení. Doufal jsem a věřil, že se tam prokoušu. A jsem moc rád, že se tak stalo, je to pro mě veliká čest," tvrdí Sekáč.

Nervózní zatím není. "Asi to ale ještě přijde, až ten turnaj začne, protože budeme chtít vyhrát a něco předvést. Asi to tam trochu bude, ale zase to nebude nic, co bychom nezažili, už jsme hráli velké zápasy. Už se moc těším, až to celé vypukne."

Do Pchjongčchangu se ze všeho nejvíce těší na samotný olympijský turnaj. "Hrozně se těším na ty emoce, to je nejvíc. Miluju třeba play off hokej, zápasy, v nichž začne skutečně jít o hodně. Člověk se nemusí nijak víc motivovat, to je na tom sportu parádní," vysvětluje Sekáč.

Z dalších olympijských sportů by se rád vypravil na skoky na lyžích. "To by bylo hodně zajímavé, protože ty jsem nikdy takhle naživo neviděl. A pak bych samozřejmě rád viděl v akci kamaráda Petra Horáka, s nímž jsme hokejově vyrůstali na Kladně. Pak s hokejem skončil a teď reprezentuje na snowboardu. Kdyby byla možnost, moc rád bych mu šel zafandit," těší se pětadvacetiletý hokejista.

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde
reklama