reklama

Češi, uvidíte pohádku, věří Varaďa před domácím MS. Hadamczikova vnuka nepozval

Hokejový trenér Václav Varaďa. Hokejový trenér Václav Varaďa. autor: Lukáš Caha
"Z turnaje, na kterém se nám dlouhodobě nedaří, by jakákoliv medaile byla skvělá," vykládá hokejový trenér Václav Varaďa před domácím mistrovstvím světa juniorů. Dodává ale: "Cesta je hrozně těžká."

Tak těžká, že Češi na cenný kov ze sledované akce čekají už patnáctým rokem.

Letos mají doma v Ostravě extrémně náročnou skupinu. Aby prošli do playoff, musí ve společnosti Kanady, Spojených států, Ruska a tentokrát nebezpečného Německa skončit nejhůř čtvrtí.

Čtvrtfinále na druhou stranu může přinést relativně snesitelného soka - Švýcarsko, Slovensko. Tak či onak nepatří Češi mezi favority. Na rozdíl od minulých šampionátů, kde spoléhali na hvězdičky Martina Nečase nebo Filipa Zadinu, nemají jména, o nichž by soupeři pravidelně slýchali.

Zřejmě jedinou výjimkou je brankář Lukáš Dostál, jenž září v nejvyšší finské lize.

"Je pro nás hrozně důležitý," nezastírá Varaďa, byť by mohl o brankářské hierarchii mlžit. "Věřím, že bude od ostatních odskočený. Dám mu důvěru. Něco ale musí vrátit zpátky. Pokud bude mít slabší období, půjde tam jiný brankář."

U hráčů do pole hvězdné jméno chybí. Nikdo z nominovaných neprošel prvními dvěma koly draftu NHL ani nezáří mezi dospělými. Nečas či Zadina už juniorský věk překročili.

"Jde v uvozovkách o výjimečné kluky," vykládá Varaďa. "Teď je na ostatních, jak za to vezmou. Tyhle ročníky se budou prezentovat trošku jiným stylem hokeje."

Program dvacítky

Program dvacítky
  • 10. 12. zahájí reprezentace kemp ve Frýdku-Místku, se kterým o tři dny později odehraje první přípravné klání. Po něm přijdou první škrty.
  • 15. 12. přiletí devět posil zpoza oceánu. Z Finska dorazí brankářská hvězda Lukáš Dostál.
  • 20. 12. odehraje dvacítka přípravný zápas proti Švédsku, stále ve Frýdku-Místku, o dva dny později naskočí v Třinci proti Slovákům. Další den ji čeká přesun do Ostravy.
  • Do 24. 12. udělají Varaďa a spol. poslední škrty a určí kapitána s jeho asistenty. Zbude 20 hráčů do pole a tři gólmani. Škrty dohromady zasáhnou 16 mladíků.
  • 26. 12. rozehrají Češi domácí mistrovství světa proti Rusku.

Varaďa, jenž zároveň vede extraligový Třinec, vytvářel nominaci s asistenty Patrikem Eliášem a Alešem Krátoškou. Seděli spolu nad každým jménem, vedli dlouhé diskuse. Až nakonec pozvali do přípravného kempu ve Frýdku-Místku 39 hokejistů, kteří postupně dorazí ve dvou vlnách.

Většina z nich (23) hraje v cizině, zpravidla za oceánem.

Asi nejznámějším krajánkem je Jakub Lauko z farmy Bostonu. Překvapivě pak vyletěl nahoru Jan Jeník, jenž patří k nejproduktivnějším hráčům zámořské juniorky. Varaďa nicméně tvrdí, že s nikým nepočítá napevno: "Bude záležet na aktuální formě, na chuti a hladu."

Lehce překvapilo, že do početné širší nominace nepronikl centr Marcel Barinka. V letní přípravě dvacítky sbíral jednu asistenci za druhou a produktivitou zaujal rovněž na posledním světovém šampionátu osmnáctek, kde hrál pod svým dědou Aloisem Hadamczikem.

Jenže v zámořském Halifaxu Barinka zapadl do podprůměru.

Komentář: Chaos před domácím svátkem. Špička už na Čechy po právu hledí spatra Komentář: Chaos před domácím svátkem. Špička už na Čechy po právu hledí spatra Čtěte zde

"Má jednu branku, v minusových bodech je jeden z nejhorších z celého mužstva, což nám ukazuje, že defenzivně na něj moc spoléhat nemůžeme," vysvětluje Varaďa. "Navíc cítíme, že máme centry ve velmi dobré formě. Místo by mohlo být ve třetím či čtvrtém útoku, kde by ale Marcel svoji roli až tak nenaplňoval."

Barinka nicméně ještě má šanci na dodatečnou pozvánku do kempu. Momentálně hraje za reprezentační devatenáctku na turnaji v Kanadě. Pokud oslní, pootevře si vrátka. "Kdyby se někdo zranil, ztratil formu, je možné, že ho ještě povoláme," doplňuje Varaďa.

A pokud ne, může Barinka zabojovat o šampionát dvacítek také příští rok.

Letošní turnaj proběhne v Ostravě, kde hrají Češi, a Třinci tradičně na přelomu prosince a ledna.

Kouč Varaďa vyhlíží nadšené publikum. "Je to vidět na prodeji vstupenek, které jsou skoro fuč. Lidé jsou zvyklí chodit o svátcích na hokej, v tomhle případě plný elánu, rychlosti, napětí," jmenuje klady juniorského hokeje. "Viděl jsem atmosféru na mistrovství v para hokeji - byla skvělá (v Ostravě tehdy padl rekord, pozn. red.). Takovou bych si přál, ale musíme jí jít naproti svými výkony."

Lidé v Česku jsou o vánočních svátcích zvyklí sledovat pohádky. Varaďa doufá, že jim se svými svěřenci jednu zrežíruje: "Věřím, že celé Česko se bude dívat na pohádku na ledě."

reklama