reklama

Hokejová show se stěhuje na Moravu

Gólman Marek Pinc má být jistotou Vítkovic v souboji se Znojmem. Uspěje? Nebo se bude radovat Jiří Trvaj? Gólman Marek Pinc má být jistotou Vítkovic v souboji se Znojmem. Uspěje? Nebo se bude radovat Jiří Trvaj? autor: ČTK
Praha - Dvě čtvrtfinálové série už mají své první dva díly za sebou. Dramatický hokejový seriál ale pokračuje. V úterý a ve středu se natěšeným hokejovým labužníkům představí zbylé čtyři celky, které si vydobyly právo utkat se o volný extraligový trůn po Pardubicích. Ve Vítkovicích se představí znojemští Orli, do Zlína se zase vydala pražská Sparta. Oba zápasy začínají v 17 hodin.

Zlín slibuje nemilovanému soupeři z Prahy žluté peklo. Jenže Sparta je se čtvrtfinálovým soupeřem spokojena. Hráči si ho přáli a na Moravu jedou v dobré pohodě. Proč také ne. Vždyť Pražané v letošní sezoně dokázali Medvědy zkrotit hned třikrát. Zlín vyhrál jen jednou.

Domácí prostředí v úvodu série i v případném sedmém rozhodujícím duelu nemusí Zlínu hrát do karet. Sparta si v základní části odvezla ze Zlína pět ze šesti bodů. To nečiní ze stadionu Luďka Čajky zrovna nedobytnou tvrz.

Na druhou stranu - nejlepší tým základní části Liberec chtěl vystavět svůj úspěch v play-off na kouzlu domácí arény. To však zrušily České Budějovice ihned na úvod série a v pondělním druhém souboji bitvy Severu proti Jihu přidali druhou šokující výhru. Je zřejmé, že ve vyřazovacích bojích zvyklosti z dlouhodobé soutěže přestávají platit. Na to bude jistě spoléhat i Zlín.

V play-off se Sparta se Zlínem dlouho míjela. Naposledy se oba rivalové utkali před dvanácti lety. Ale pohled do minulosti musí sparťany těšit: třikrát se oba týmy střetly, třikrát opouštěli bojiště hráči Zlína se sklopenými hlavami. Bylo přitom jedno, v jaké pozici šel moravský tým do boje se Spartou.

Právě před dvanácti lety byl Zlín favoritem. Jenže tíhu očekávání neunesl. Pakoval se hned po třech zápasech. Zdá se tedy, že hokejisté v tradičních modrožlutých dresech budou muset překonat nejen aktuální kádr Sparty, a to hned čtyřikrát, ale i sparťanský komplex.

Vzájemné zápasy v sezoně
Sparta - Zlín 4:1
Branky a nahrávky: 39. Sivek (Kratěna), 40. Chabada, 53. Ton (Marek), 59. Ton (Kratěna) - 20. Mokrejš (Záhorovský).

Sparta - Zlín 1:3
Branky a nahrávky: 24. Sivek (Toman) - 1. Hamrlík (Kristek, Leška), 11. Melenovský (Okál, Král), 19. Nosek (Okál).

Zlín - Sparta 4:5 v prodl.
Branky a nahrávky: 1. Mokrejš (Špilár, Leška), 10. Kristek (Kubiš, Záhorovský), 25. Vosátko (Rachůnek, M. Čech), 48. Král (Okál, Kristek) - 7. Netík (Špaňhel), 15. O. Kratěna (J. Straka), 28. Ton (Sivek, Marek), 44. Marek (Ton), 63. Vopat (Stehlík).

Zlín - Sparta 2:3
Branky a nahrávky: 49. Barinka, 60. Hamrlík (Leška) - 3. Marek (Štrba, Chabada), 44. Kratěna (Straka), 52. Straka (Marek).

Klíčoví hráči Zlína
Igor Murín - letošní průměr branek 1,81 na zápas a úspěšnost zásahů 94,36 procenta.
Martin Hamrlík - bek s parádní střelou od modré, vynikající při přesilovce, strašák gólmanů při samostatných nájezdech.
Petr Leška - miláček publika, může se pomstít Spartě po nevydařeném ročním angažmá.

Klíčoví hráči Sparty
Jan Marek - vítěz kanadského bodování základní části extraligy, to mluví za vše.
Petr Ton - vrátil se z lůžka, nejlepší kanonýr soutěže
Martin Chabada - kapitán, bojovník, "rváč", dokáže rozhodovat vypjaté zápasy

Sestřelí Uram "své" Orly?

Nejen zlínští, i vítkovičtí fanoušci se těší na začátek čtvrtfinálové série. Osudem čtvrtého celku základní části jsou znojemští Orli. Vůbec poprvé v historii české nejvyšší soutěže. Vítkovice proklouzly do play-off již pošesté v řadě, dvakrát přitom došly do semifinále a jednou bojovaly o titul. Před čtyřmi lety proti Spartě ale neuspěly. Znojmo je ve vyřazovacích bojích popáté, jenže zatím je pro něj čtvrtfinále zakleté. Mezi poslední čtyři Orli ještě neprolétli. Třikrát přitom nezvládli rozhodující sedmý zápas.

Začíná se v Ostravě, avšak stejně dobře se mohlo začínat ve Znojmě. Jihomoravanům utekla poslední pozice zajišťující výhodu domácího prostředí o jediný gól v minitabulce vzájemných soubojů. Oba celky letos vydolovaly ze svých duelů pět bodů, skóre 10:9 ale nahrálo Vítkovicím.

Zda bude mít právě ona jediná branka navíc pro ostravský tým cenu zlata, to se teprve ukáže. Ovšem právě bouřlivé domácí publikum, které nechybí při žádném utkání v play-off, může zlomit očekávané vyrovnané duely.

Tuhle sérii budou navíc provázet i pikantní souboje. V lednu si týmy vyměnily hráče a zatímco zarputilý slovenský bijec Juraj Štefanka zamířil na jih Moravy, Ostrava se stala novým působištěm dalšího Slováka Marka Urama.

A tím to nekončí. Dres Orlů hájí někdejší miláček vítkovických tribun Jiří Trvaj. Letos se mu daří, odchytal vynikající sezonu a to bude jistě chtít potvrdit i v minisoubojích s bývalými spoluhráči. Naopak ve Vítkovicích nyní působí gólman Jaroslav Kameš, který prošel znojemským dresem. Jenže Kameš nemá ve Vítkovicích stejnou pozici jako Trvaj ve Znojmě. Kryje záda jedničce Marku Pincovi.

Bude zajímavé pozorovat, kdo nakonec bude mít navrch. Bojovník Štefanka s ledově klidným Trvajem? Nebo ve Vítkovicích dosud poněkud spící Uram a veterán z lavičky Kameš? První nápovědu k rozluštění této tajenky dostanou hokejoví "fajnšmekři" už dnes večer.

Vzájemné zápasy v sezoně
Znojmo - Vítkovice 2:2 po prodl.
Branky a nahrávky: 37.Ondřej (Uram, Pucher), 58. Uram (Beroun) - 4. Burger (Krenželok), 14. Šimíček (Hubáček).

Vítkovice - Znojmo 2:4
Branky a nahrávky: 21. Krenželok (J. Štefanka, Burger), 51. Hubáček (Šimíček) - 13. Pucher (Čakajík), 47. Bičánek (Pucher), 55. Dopita (Mojžíš), 57. Bičánek (Plášek).

Znojmo - Vítkovice 1:1 po prodl.
Branky a nahrávky: 22. Heš (Plášek, Němeček) - 4. Kuboš (Hubáček).

Vítkovice - Znojmo 5:2
Branky a nahrávky: 4. Hubáček (Šimíček), 10. Irgl (Hubáček, Šimíček), 43. R. Procházka (Káňa), 52. Šimíček (Irgl, Hubáček), 59. Burger - 22. Bičánek (Ludvík), 40. Tatarčík (Uram).

Klíčoví hráči Vítkovic
Marek Pinc - čtyři čistá konta, průměr branek 2,24, úspěšnost zásahů 93,56 procenta.
Petr Hubáček - nejproduktivnější hráč týmu se sedmnácti brankami a 23 přihrávkami
Roman Šimíček - ve vypjatých duelech vyřazovací části je jako ryba ve vodě, pravý vůdce

Klíčoví hráči Znojma
Jiří Dopita - platí stejné hodnocení, jako u Šimíčka, Dopita bývá králem play-off
Jiří Trvaj - pět čistých kont, průměr branek 2,01, procento úspěšnosti zásahů 93,76
Peter Pucher - nejproduktivnější hráč týmu s osmnácti góly a čtyřiadvaceti asistencemi

reklama