reklama

Slavia chce zpátky do extraligy. Ale v první lize ušetří

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Milan Kammermayer
Hokejisté Slavie se chtějí po sestupu co nejrychleji vrátit do extraligy.

Praha - Hokejisté Slavie se chtějí po sestupu co nejrychleji vrátit do extraligy. Vedení Pražanů věří, že po velké odměně sestavilo kádr, který se bude pohybovat na špičce první ligy. Po stěhování z O2 areny do Edenu i odchodu hvězd se rozpočet Slavie snížil přibližně o 40 procent.

"Je to pro mě svým způsobem tragédie, že Slavia sestoupila. Mým cílem je, abychom se vrátili do extraligy co nejdříve. Tým je skládán tak, abychom v první lize atakovali přední příčky. Měli bychom se dostat bez problémů do play off a cílem je baráž. Víme, že tam je všechno možné," řekl na tiskové konferenci v Praze majitel, výkonný ředitel a člen představenstva klubu Vladimír Pitter.

Průvan v kádru

V týmu poté, co dvojnásobný český mistr Slavia po 21 letech opustil nejvyšší soutěž, došlo k velkým změnám. Trenéra Josefa Beránka s asistentem Janem Srdínkem nahradil nový kouč Pavel Hynek a po boku má Milana Razýma. Novým sportovním manažerem se stal Luděk Bukač mladší.

Kádr opustili brankáři Dominik Furch (Omsk), Adam Svoboda, ofenzivní lídr Jaroslav Bednář (oba Hradec Králové) či další útočníci Tomáš Vlasák (konec kariéry), Marek Tomica s Jakubem Sklenářem (oba Chomutov), Michal Poletín (Plzeň) Jan Kolář (Pardubice), Miroslav Holec (Olomouc) a Tomáš Divíšek. Odešli také obránci Petr Šenkeřík, David Štich (oba Vítkovice) a Juraj Valach (Slovan Bratislava) a Jan Novák.

Posilami jsou gólman Alexandr Hylák z Košic, obránci Peter Hraško ze Zvolena, Petr Punčochář z Vítkovic, Žiga Pavlin z AIK Stockholm, Milan Hruška a Tomáš Jiránek z Mladé Boleslavi, Pavel Kašpařík z Plzně, Jaroslav Markovič z Martina, útočníci Nathan Robinson z Belfastu a z hostování v Karlových Varech se vrátil Tomáš Micka.

"Nově také přichází střední útočník Lukáš Jurík, na tomto postu jsme měli trošku problémy," uvedl Bukač. Původně měla čtvrtá slovenská a celkově šestá zahraniční slávistická akvizice namířeno ze Zvolenu do kazašského Pavlodaru.

"Složení týmu se buduje postupně. Kdyby nám někdo řekl, že se podaří postavit tak kvalitní mužstvo, tak bych tomu nevěřil. Teď je na nás, aby bylo mužstvo konkurenceschopné. Kluci se chtějí zlepšovat a věřím, že půjdou nahoru," uvedl trenér Hynek.

Jiný cíl než baráž neexistuje

Očekává, že působení v druhé nejvyšší soutěži nebude vůbec snadné. "Musíme k první lize přistupovat s respektem a pokorou. Pro nás musí být varováním Kladno, které loni zachovalo dvě pětky z extraligy, hrálo 25 zápasů venku a honilo to na konci. Jiné cíle než baráž a pokusit se o postup si nemůžeme dávat. Čeká nás ještě strašně moc práce," doplnil Hynek.

Rozpočet Slavie se výrazně snížil. "Poslední roky byl kolem 100 milionů korun a padáme určitě o 40 procent dolů. Sestupem se automaticky snížily některé částky na straně příjmů. V první lize není příjem od marketingového partnera extraligy BPA. Generální partner O2 arena, potažmo Bestsport, který dával nemalé prostředky, ukončil spolupráci. Rapidně se snížil i z výdajové stránky, protože nebudeme platit za pronájem O2 areny, a výraznou položkou snížení jsou také platy hráčů," uvedl Pitter.

Slavia by v případě návratu do extraligy musela řešit, kde by působila. Stadion v Edenu v současné době nevyhovuje pro nejvyšší soutěž, i když tam už červenobílí hráli některé zápasy na výjimku. Do O2 areny se zase přestěhovala Sparta. "Neznám detaily jejich spolupráce. Vím z médií, že je to víceletá smlouva. Na druhou stranu je ve světě běžné, že na jednom stadionu hrajou dva týmy. Ale je to předčasné řešit," uvedl Pitter.

Je také možné, že by se Slavia pokusila setrvat v Edenu. "Je tu určitě myšlenka a nějaký cíl, ale je to potřeba převést do reality. Teď chci, aby se po sportovní i ekonomické stránce rozjela sezona a pak se člověk může soustředit na to, aby udělal nějaké kroky pro to, aby se třeba podařilo s tou arénou něco udělat. Dokážu si představit, že hala pro pět nebo šest tisíc by byla pro Slavii dostačující," dodal Pitter.

reklama