Petružálek vystřelil Litvínovu tři body, Třinec bere dva

4. 1. 2015 17:43
Jakub Petružálek rozhodl ve 34. kole extraligy o vítězství Litvínova na Slavii 1:0, Třinec porazil v prodloužení Karlovy Vary 2:1.
Jakub Petružálek rozhodl vyrovnané utkání mezi Slavii a Litvínovem
Jakub Petružálek rozhodl vyrovnané utkání mezi Slavii a Litvínovem | Foto: Tomáš Liška

Praha - Úspěšnými výsledky se ve 34. kole extraligy prezentovaly týmy z předních pater tabulky.

Osmou výhru v řadě slaví hokejisté Třince. O domácím vítězství nad Karlovými Vary však rozhodli až v prodloužení, když gól na konečných 2:1 vstřelil Jakun Klepiš.

Dramatický byl také zápas druhého Litvínova na ledě poslední Slavie. Severočechům stačila k triumfu jediná branka, kterou zkraje druhé třetiny vsítil Jakub Petružálek. Pavel Francouz vychytal čtvrtou nulu v tomto ročníku.

To třetí Sparta rozstřílela díky skvělým přesilovkám Zlín 6:2, ovšem klíčový náskok získala až v závěrečné třetině, kterou vyhrála 3:0.

Roli favorita potvrdilo i Brno. Kometě sice trvalo půl zápasu, než se dokázala proti Plzni střelecky prosadit a vyrovnat, nakonec však i s příspěvkem dvou gólů a jedné asistence Tomáše Vondráčka zvítězila 4:2.

Nejvyšší výhry kola dosáhl Hradec Králové, Mountfield smetl Mladou Boleslav 9:2.

Z prvního vítězství proti Olomouci v sezoně se radují Vítkovice, které nováčka po bleskovém obratu udolaly 2:1.

Gólem a dvěma asistencemi pomohl Branko Radivojevič k vysoké výhře Liberce nad Pardubicemi 5:1.

Litvínovu stačil jediný gól

Začátek utkání Slavie a Litvínova byl z obou stran opatrný, s postupem času byli ale aktivnější hosté. Slavia měla sice první výhodu přesilové hry, brankář Francouz však žádné složitější situace řešit nemusel. Do první gólové šance se dostal v 11. minutě litvínovský Hübl, ale přestřelil. Nejproduktivnější hráč soutěže mohl otevřít skóre i při úvodní početní výhodě Vervy, stejně jako dorážející Trávníček ale Furcha nepřekonal.

Svoji střeleckou převahu hosté zúročili až na začátku druhé třetině, kdy se v přesilovce prosadil Petružálek a připsal si sedmý gól v desátém zápase po svém návratu do Litvínova. Slavia měla poté několik příležitostí vyrovnat, aktivní byl zejména Sklenář, ale Francouz si s jeho pokusy poradil stejně jako s bekhendovou střelou Vase, po které maďarský útočník již zvedal ruce. Při Valachově vyloučení měl druhý gól na hokejce Lukeš, Furch však jeho samostatný nájezd zlikvidoval.

Ideální šanci srovnat krok se soupeřem nevyužili Pražané na začátku třetí třetiny, kdy měli výhodu série přesilovek. Dvakrát hráli, 33 respektive 35 sekund, i v pěti proti třem, Francouze však překonat nedokázali. V 50. minutě mohl duel rozhodnout Jánský, Furch byl ale proti a předvedl další spolehlivý zákrok. Litvínov to mrzet nemuselo, neboť vítězství ubránil i při závěrečné dvouminutové power play domácích.

Třinec se trápil

Průběh utkání Třince s Karlovými Vary nepřipomínal, že proti sobě stojí suverénní vládce soutěže a devátý tým tabulky. Oceláři naráželi na urputnou a obětavou obranu soupeře, přes níž se v úvodní třetině prakticky nedostali ani do vyložené šance. Hosté spoléhali na brejky, při jednom průniku se šikovně až k Hrubcovi dostal Hruška, ale jeho zakončení nebylo přesné. Obraz hry se příliš nezměnil ani ve druhé části. Oba týmy přidaly na střelbě, jenže gólmani Hrubec i Závorka byli pozorní. Největší příležitost si Třinec vypracoval paradoxně při vlastním oslabení. Z vlastního pásma ujeli Orsava s Adamským, jehož střela byla ovšem málo razantní.

Když už to vypadalo, že hráči odejdou opět do kabin za bezbrankového stavu, sehráli Klepiš s Hrabalem v přesilové hře skvělou kombinaci, na jejímž konci stál v čase 39:57 skórující Hrňa. V početní výhodě udeřili zkraje třetí třetiny i Karlovarští. Přísné vyloučení potrestal střelou od modré čáry obránce Sičák. Jakoby tento okamžik Oceláře probudil. Byli aktivnější, soupeře několikrát uzamkli v pásmu, ale do gólové pozice se dostali sporadicky. A když už v ní byl Žejdl, tak celou situaci překombinoval přihrávkou na Matuše, který z těžkého úhlu netrefil prázdnou bránu.

Obrana hostí statečně odolávala, za což byla odměněna ziskem bodu za remízu 1:1 v základní hrací době. V prodloužení rozhodl po faulu Dudy o bonusovém bodu pro Oceláře Klepiš, který zamířil střelou z levého kruhu pod horní tyč Závorkovy branky.

Bleskový obrat Vítkovic

Vítkovice Olomouckým v sezoně už dvakrát ponechaly všechny body a ani v třetí partii to s nimi nevypadalo optimisticky. Projít zahuštěným středem do útočného pásma byl pro domácí neřešitelný problém. Olomouc soupeři znechutila úvodní třetinu neprostupnou defenzivou i jedním gólem. Zuzin v 8. minutě po vhazování zazvonil na tyčku, ale ve 12. minutě už Buc zpřed branky zametl kotouč po ledě k levé tyči. Dolejš navíc ještě těsně před pauzou s problémy dokázal zneškodnit nepříjemnou Hermanovu dorážku.

Vítkovické trápení se vleklo až do půlky zápasu. Už od startu druhé třetiny na nich ale byla poznat snaha o zjednodušení hry a dohrávání soubojů. Na první pořádnou příležitost čekali domácí až do 32. minuty, ale Hunův bekhendový blafák Trvaj vykryl. Až po vyrovnávacím gólu Huny, který tečí zblízka se štěstím procedil kotouč mezi Trvajovými betony, se obraz hry otočil o 180 stupňů. Domácí jakoby dostali koňskou dávku adrenalinu a Olomouc dusili nátlakovým hokejem plným pohybu a nasazení. Vandas už o 33 vteřin později vybojoval puk u mantinelu, ideálně přihrál mezi kruhy Húževkovi, který tahem otočil skóre.

Střídačka Hanáků reagovala oddechovým časem a Patera po něm mohl rychle srovnat, ale Dolejš vítkovický náskok uchránil. S blížícím se závěrem přepustili domácí aktivitu znovu soupeři, který však okupoval své útočné pásmo neúčelně a bez vyložené šance. Hostující tlak těsně před koncem přibrzdil svým vyloučením Vyrůbalík, ale Svačina s Hunou v přesilovce nedokázali definitivně rozhodnout. Olomouc domácí naposledy sevřela při závěrečné power play, ale Dolejše už přímou střelou neohrozila.

Liberci vyšla už první třetina

Úvod zápasu Liberce s Pardubicemi byly ve znamení přesilovek. Nejprve si početní výhodu zkusili hosté, Lašák byl ale pozorný a držel čisté konto. Po nich domácí, ti dokonce dvakrát. A ve druhé přesilovce se poprvé v libereckém dresu prosadil kanonýr Balaštík, kterého před brankou našel Vampola.  V 17. minutě se Severočeši prosadili podruhé. Kajínek tvrdě pálil od modré a jeho střelu, která se odrazila od zadního mantinelu, uklidil do Vejmelkovy sítě pohotově Radivojevič. Chvíli nato hráli další přesilovku hosté. Lašák měl tentokrát mnohem více práce než v předešlých případech, ale s podporou spoluhráčů odolal bez úhony.

Do druhé třetiny vstoupili domácí v početní výhodě dvou hráčů, neboť v závěru prvního dějství byli vyloučeni Kaut a chvíli po něm Semorád. Minutu a půl dlouhou dvojnásobnou výhodu však Severočeši nevyužili. Velkou šanci domácích neproměnil ve 26. minutě Jelínek, ani Šimek v přesilovce o tři minuty později. Poté byli o něco aktivnější hosté, ale Bílí Tygři se bránili úspěšně. A aktivitu převzali na své hole nanejvýš efektivně. Ve 33. minutě podnikli rychlý protiútok, Bakoš vystřelil a jeho zblokovanou střelu dorazil do sítě Filippi. V závěru třetiny hráli dvě přesilovky za sebou hosté a Lašák poprvé kapituloval. Tvrdou střelou od modré čáry ho překonal Sýkora.

Úvod třetí třetiny vyšel výborně domácím. Ve 42. minutě se individuálně dostal do střelecké pozice Jelínek a nedal Vejmelkovi šanci. O zkorigování stavu se vehementně snažil o něco později Gašparovič, ale Lašák obě jeho dorážky zneškodnil. Domácí pak odpor soupeře definitivně zlomili ve 48. minutě, kdy dvojnásobnou přesilovku zakončil úspěšně Vampola. Od tohoto okamžiku už se zápas jen dohrával, i když si oba týmy ještě zkusily přesilovku. Na skóre už se ale nic nezměnilo. V závěru si domácí mohli už jen v klidu vychutnávat bouřlivý aplaus publika.

Kometa otočila ve druhé polovině zápasu

Do branky Komety se proti Plzni vrátil uzdravený Čiliak a po předchozích nezdarech trenéři přeházeli útočné formace. Změna k lepšímu ale nevedla. Brňané sice měli územní převahu, proti chytře bránícímu soupeři se však nedokázali střelecky prosadit. Plzeň se zaměřila na defenzivu a rychlé protiútoky. Po jednom z nich v 9. minutě nepohlídali brněnští zadáci před brankou opuštěného Simona a ten Čiliaka překonal. Asistenci si připsal extraligový debutant, sedmnáctiletý Filip Suchý.

Kometa trestuhodně promrhala šanci na vyrovnání. V 11. minutě současně zamířili na trestnou lavici Schleiss s Bližňákem, v přesilovce pět na tři se ale těžkopádně kombinující domácí nedostali k vážnějšímu ohrožení brankáře Machovského. Křečovitě hrající Brňané dál bojovali, ale jen obtížně se dostávali do tempa. K vyrovnání jim pomohla až přesilovka při vyloučení Tomáše Sýkory na čtyři minuty. Výhodu zužitkoval obránce Kováčik - Machovského překvapil tvrdou střelu od modré čáry. Kometa postupně převzala iniciativu, soupeře výrazně přestřílela, v koncovce však postrádala přesnost.

Tlak se podařilo domácím zúročit až v poslední třetině. Ve 43. minutě Dočekalovu střelu tečoval Vonráček a Machovský už nestačil zareagovat. Pět minut před koncem Hynek Zohorna pojistil Brnu vítězství. Když Plzeň odvolala brankáře, Vondráček její chybu potrestal čtvrtým gólem. Osm vteřin před koncem už jen korigoval výsledek Balej.

Oslabený Hradec převálcoval Boleslav

Oslabenému Hradci scházelo před utkáním s Mladou Boleslaví devět hráčů, přesto mu hra na tři pětky nevadila. Navíc se mu dařilo i v přesilovkách; ač chyběli dva klíčoví muži pro tuto situaci, a to Šimánek s Kudrnou. První branku dal Mountfield v početní výhodě hned ve druhé minutě - perfektní kombinaci zakončil reprezentant Pláněk. Druhý gól sice nepadl v přesilovce, ale těsně po ní. V osmé minutě Dej zužitkoval křížnou střelou přihrávku Vydareného zpoza brány. Hosté měli největší šanci rovněž v početní převaze, ale Bártův pokus šel nad bránu. Hra v nerovnovážném stavu byla hlavním námětem první části, rozhodčí v ní vyloučili sedm hráčů.

Ve druhé třetině se Boleslav zvedla. Mohla za to dvojice Klimenta - Broš, která během dvou minut vyrovnala. Nejprve se Broš prosadil v přesilovce tečí perfektní spoluhráčovy přihrávky. A poté duo udeřilo ve vlastním oslabení, tentokrát bekhendem šikovně zakončil Klimenta. V těch chvílích se zdálo, že hosté půjdou za výhrou, hráli důrazný a svižný hokej, jenže domácím pomohly přesilovky a také nová posila - obránce Pilař. Během jedenácti minut nastříleli Východočeši čtyři branky. Ve 27. minutě poprvé v sezoně skóroval útočník Pospíšil, v přesilovce tečoval Pilařovo nahození a napodruhé puk dorazil do brány. Čtvrtá trefa padla těsně po další přesilovce, Pilař udržel puk v útočném pásmu, Kukumberg poté přihrál zpoza brány Vantuchovi a ten prostřelil Ritticha.

Ve 36. minutě přidal pátý zásah ranou skrytou za obránce Knotek, což byla poslední situace, při níž byl na ledě gólman Rittich. Po inkasované brance ho vystřídal náhradník Růžička. Hradecká exploze ve druhé třetině však ještě neskončila. Ve 38. minutě podruhé skóroval Vantuch, jemuž puk poslal precizně Pilař. Ve třetí části si domácí hlídali luxusní náskok. Hosté byli bezzubí, a potvrdili svou špatnou formu. Hradec navíc vedení ještě navýšil. Výbornou Vantuchovu přihrávku uklidil do prázdné brány Dej a Pospíšil si připsal druhou trefu v sezoně. Skóre pak dotvořil defenzivní specialista Vašíček.

Výsledky 34. kola hokejové extraligy:

HC Slavia Praha - HC Verva Litvínov 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka a nahrávka: 22. Petružálek (Pavlík). Rozhodčí: Hejduk, Hribik - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 4738.

Slavia: Furch - Knot, König, Valach, Štich, A. Růžička, Beňovič, J. Novák, Holub - Kolář, Bednář, Vlasák - Stránský, Divíšek, Sklenář - M. Čermák, Vas, Poletín - J. Veselý, T. Doležal, J. Doležal. Trenéři: Gregor a J. Beránek.
Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Gula, Frolo, Štindl, Zeman - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 2:1 v prodloužení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 40. Hrňa (Klepiš, Hrabal), 62. Klepiš (Roth) - 44. Sičák (Duda, Harant). Rozhodčí: Mikula, Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, M. Doudera, Hrabal, Nosek - Hrňa, Klepiš, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Žejdl, Matuš, Rufer - Jašek, Kindl, Cienciala. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Dvořák, Šmach, Šidlík - D. Hruška, Balán, Duda - V. Tomeček, J. Kverka ml., Vachovec - Koblasa, Skuhravý, Micka - Heizer, R. Hruška, R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

PSG Zlín - HC Sparta Praha 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 29. Roman Vlach (Čajánek, Matějíček), 39. Kotvan (Holík, J. Svoboda) - 20. Klimek (Eminger, Polášek), 22. Rolinek (Pech, J. Mikuš), 34. Kumstát (Ďaloga), 52. Klimek (J. Hlinka, Eminger), 54. J. Hlinka (Švrček, Sabolič), 57. Polášek (Buchtele, J. Hlinka). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:5, navíc Čajánek a O. Veselý (oba Zlín) oba 10 min. Využití: 2:4. Diváci: 6244.

Zlín: Štůrala - Marušák, Řezníček, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec, Horák, Valenta - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Leška, Köhler - Šťastný, Ondráček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.
Sparta: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Barinka, Švrček, od 41. navíc Piskáček - Klimek, J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Cingel, Sabolič - M. Procházka, Bahenský, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Vítkovice Steel - HC Olomouc 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 32. Huna (Svačina), 33. Húževka (Vandas, Kovář) - 12. Buc (Diviš). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 7491

Vítkovice: Dolejš - Hrbas, Kudělka, Zíb, Malec, Šenkeřík, Pastor, Kovář - J. Káňa I, Burger, Olesz - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Húževka, Szturc - Šedivý (41. E. Němec), M.Hlinka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.
Olomouc: Trvaj - Staněk, Vyrůbalík, Majeský, Jaroměřský, Škůrek, Ondrušek - Rác, Marosz, Cibák - T. Rachůnek, Patera, Řípa - Zuzin, Herman, Vodný - Diviš, J. Knotek, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 30. Kováčik (Hanzlík, Honejsek), 43. Vondráček (Dočekal, H. Zohorna), 55. H. Zohorna (Vondráček, Ptáček), 58. Vondráček (H. Zohorna, Hanzlík) - 9. Simon (Suchý, Pletka), 60. Balej (Jeřábek). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 7142.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Kováčik - Ton, J. Hruška, J. Káňa II - V. Němec, L. Čermák, Burian - Vondráček, H. Zohorna, Dočekal - Honejsek, Ostřížek, Holec. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Plzeň: Machovský - Pulpán, Jeřábek, Mozík, Moravčík, Kubka, Boháč - Kratěna, Bližňák, Schleiss - J. Sýkora, Lev, Johnson - Suchý, Simon, Pletka - Balej, T. Sýkora, M. Beran. Trenéři: Michal Straka, Čihák a J. Špaček.

Bílí Tygři Liberec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 9. Balaštík (Vampola, Radivojevič), 17. Radivojevič (Kajínek, Voráček), 33. Filippi (Bakoš), 42. P. Jelínek (Derner, Gřegořek), 48. Vampola (Radivojevič, Výtisk) - 39. P. Sýkora (Benák). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 9:8, navíc Marcinko (Pardubice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4791.

Liberec: Lašák - Šimek, Výtisk, Kajínek, Voráček, Gřegořek, Derner - Balaštík, Vampola, Radivojevič - Bakoš, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, Krenželok - Bulíř, Urban, J. Vlach. Trenéři: Čada a Černý.
Pardubice: Vejmelka - Gregorc, Čáslava, Benák, Korím, Píša, Čutta - P. Sýkora, Kaut, Cetkovský - Radil, Nahodil, Starý - Gašparovič, Marcinko, Semorád - Půhoný, Moučka, Rod. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 9:2 (2:0, 4:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 2. Pláněk (Mertl, T. Knotek), 8. Dej (Vydarený, Pláněk), 27. Pospíšil (Pilař, Dej), 30. Vantuch (Kukumberg, Pilař), 36. T. Knotek (Mertl, Pláněk), 39. Vantuch (Pilař, Tvrdík), 49. Dej (Vantuch, Pláněk), 50. Pospíšil (Dej, Kukumberg), 60. Vašíček (Mertl, T. Knotek) - 25. Broš (Klimenta, Trončinský), 27. Klimenta (Broš). Rozhodčí: R. Polák, Wagner - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4253.

Hradec Králové: Kantor - Dietz, Vydarený, Pilař, Jank, Pláněk, Vašíček, Plášil - T. Knotek, Mertl, Červený - Dej, Kukumberg, Pospíšil - Tvrdík, Troliga, Vantuch - od 41. navíc Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Mladá Boleslav: Rittich (36. Martin Růžička) - Trončinský, Ovčačík, Kočí, Stříteský, Vidmar, M. Hruška, Trška - Mikulík, D. Výborný, Hyka - Klimenta, Broš, Pacovský - Kubica, Kašpařík, Jarůšek - Pabiška, Lenc, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

1. Třinec 34 23 2 3 6 120:63 76
2. Litvínov 34 17 5 3 9 108:86 64
3. Sparta Praha 34 18 4 1 11 116:78 63
4. Brno 34 18 1 4 11 98:98 60
5. Hradec Králové 34 16 2 1 15 90:84 53
6. Pardubice 33 16 1 1 15 99:102 51