11. 12. 2007 20:03
Češi nestačili na Slováky po prodloužení - 2:3
Slovenští hokejisté vyhráli díky prodloužení
Slovenští hokejisté vyhráli díky prodloužení | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čeští hokejisté v přátelském zápase proti Slovensku prohráli po prodloužení. Sice dokázali tři minuty před koncem zápasu vyrovnat na 2:2, jenže v prodloužení kvůli vlastní nedisciplinovanosti inkasovali rozhodující gól.

Domácí začali přeci jen odvážněji než východní sousedé a už ve druhé minutě pálil z první nebezpečně Huml, v další šanci se poté ocitl Hřebejk, ale Lašák si poradil. Slováci poté faulovali Červenku a Hadamczikovi svěřenci si mohli vyzkoušet první přesilovku.

V té se dokázali usadit před slovenskou brankou, ale do vážnější šance se nedostali. Naopak Skladaný se v oslabení nachomýtl k nebezpečné střele, Hniličku v české brance ale také nepřekonal. Ihned po návratu Datelinky z trestné lavice faulovali Slováci znovu, a tentokrát už Češi dokázali jejich nedisciplinovanost potrestat.

Nejdříve Tomáš Žižka z dorážky trefil jen tyč, pak už však skóroval. Po závaru před brankou doklouzal puk na levou stranu, kde osamocený slávistický bek na nic nečekal a propálil z dálky Lašáka - 1:0.

Skvělý Hnilička nakonec také kapituloval

Hned z protiútoku se hnal na Hniličku z levé strany Melichárek, brankář Ufy ramenem výborně zasáhl. Ani úvodní gól nerozproudil na ledě žádné velké vzrušení, Češi byli přesto aktivnějším mužstvem.

V závěru první části pak Slováci ožili, Majeský ani Somík si na Hniličku zatím nepřišli.

Nepříjemné probuzení tak na tým Aloise Hadamczika čekalo hned po začátku druhé třetiny. Po 39 vteřinách se k puku dostal za brankou Radovan Somík, namazal svému Miroslavu Hlinkovi před prázdnou branku a kapitán Pardubic se nemýlil - 1:1.

Českým hokejistům se příliš nedařily přesilovky - Huml neuspěl sám před Lašákem a málem udeřilo na druhé straně. Hnilička znovu trochu zariskoval, ale ani Somík nedokázal nabídnutou šanci využít.

V polovině zápasu se ke střele mezi kruhy dostal Slovák Mikuš, který nastřelil tyč! V české brance se pak objevil karlovarský Lukáš Mensator, ale po necelé minutě se mezi tyče vrátil Milan Hnilička. Ten totiž přejel v přerušení modrou čáru a tak musel minimálně na jedno střídání z ledu.

Ve 33. se už poněkolikáté blýskl pěkným průnikem z levé strany aktivní Jan Marek, ani tentokrát ovšem Lašáka nepřekonal - jeho střela skončila na tyči. Češi pak mohli za to, že po druhé třetině bylo skóre nerozhodné 1:1, děkovat Hniličkovi, který zlikvidoval několik jasných slovenských šancí.

Tlak v závěru přinesl jen vyrovnání

Třetí třetina zápasu pak konečně rozproudila i necelých pět tisíc diváků, kteří v poloprázdné Sazka Areně zatím spíše jen nečinně přihlíželi. Do vedení se mohli dostat domácí, jenže Červenka ve svých šancích neuspěl a málem se radovali svěřenci Júliuse Šuplera. Do samostatného úniku se dostal Hudec, na poslední chvíli mu ale ztížili pozici obránci.

Hra se na konci základní herní doby rychle přesouvala z jedné strany na druhou.
Hra se na konci základní herní doby rychle přesouvala z jedné strany na druhou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Skóre se neměnilo ani ve 47. minutě, kdy po faulu na Kumstáta nařídil rozhodčí Minář trestné střílení. Jan Marek totiž v souboji s Lašákem svůj blafák do gólového konce nedotáhl. Hra se pak chvíli přelévala z jedné strany na druhou, aktivnější ovšem byli Hadamczikovi svěřenci. Jenže gólu se nedočkali a šest minut před koncem přišel trest.

Podkonický stínil zcela osamocený před Hniličkou a střelu Klepáče dokázal usměrnit za záda svého bývalého spoluhráče z Liberce.

Šanci na vyrovnání dal českému celku čtyři minuty před koncem třinecký Malec, který zasáhl hokejkou v obličeji Rolinka, a dostal dvě plus dvě minuty.

Češi přesilovku využili po 64 vteřinách, když se o gól postarala nová posila Slavie Jakub Klepiš. V pokračující přesilovce už gól nepadl a zápas pokračoval pětiminutovým prodloužením.

Český tým pro prodloužení oslabil těsně před sirénou Kutlák a Slováci začali nastavený čas ve čtyřech proti třem. Slovenskou přesilovku pak prodloužil seknutím Melicharka Melichar a hosté toho dokázali využít.

Na modré napřáhl Dominik Graňák a propálil všechno, co mu stálo v cestě. Díky jemu si hosté odváží cennou výhru 3:2.

Česká republika - Slovensko 2:3 PP (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Žižka (Tenkrát), 58. Klepiš (Žižka) - 21. Hlinka (Somík), 55. Podkonický (Klepáč), 62. Graňák.
Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel.
Česko: Hnilička - Kutlák, Melichar, Sičák, Čáslava, Krstev, Blaťák, F. Novák, Žižka - Sýkora, Marek, Chabada - Klepiš, Huml, Bulis - Hřebejk, Červenka, Rolinek - Kumstát, Skuhravý, Tenkrát.
Slovensko: Lašák - Majeský, Starosta, Graňák, Malec, Datelinka, Klepáč, Sloboda, S. Hudec - Melichárek, Fabuš, Skladaný - M. Hudec, Hlinka, Somík - Buc, Podkonický, Huna - Sivák, Mikuš, Haščák.