reklama

Hokejovou Kanadu před Soči straší teroristé. A stav Stamkose

11. listopadu opustil Steven Stamkos led na nosítkách. Od té doby bojuje s časem. Zlomeninu nohy musí vyléčit, chce hrát v Soči. 11. listopadu opustil Steven Stamkos led na nosítkách. Od té doby bojuje s časem. Zlomeninu nohy musí vyléčit, chce hrát v Soči. autor: Reuters
Pokud se v Soči stane bezpečnostní průšvih, NHL nepustí své hráče na olympiádu. Kanada se bojí teroristů, ale trápí ji i zranění kanonýra Stamkose.

Praha ­ - Přesně týden před odletem hokejistů na olympiádu v Soči trápí největšího favorita turnaje Kanadu dvě rozdílné, ale zato oprávněné velké obavy. Bojí se totiž teroristických útoků v dějišti her i toho, že se elitní útočník Steven Stamkos po vážné zlomenině stehenní kosti nestihne uzdravit. Naplnění obou takových scénářů by pro kanadský tým neslo hodně nepříjemné následky.

Kanaďané budou na ostře sledovaném turnaji v Soči obhajovat zlaté medaile z Vancouveru a i letos jsou největším adeptem na titul. Od výběru s hvězdami, jako jsou Sydney Crosby, Jonathan Toews, John Tavares či Rick Nash, se nic jiného než zlato čekat ani nemůže. Po vyjádření vedení NHL na konci minulého týdne ale Kanaďanům zmrzl úsměv na rtech. Pokud se v Soči do začátku her stane jakýkoliv bezpečnostní průšvih, ani jeden z hráčů NHL do Soči pravděpodobně nebude moct odcestovat. Kanada, a samozřejmě také Spojené státy, by najednou neměla s kým na turnaji hrát.

"Pokud se stane do 9. února něco významného, zvážíme, zda do Soči hráče pustit," prohlásil na konci týdne doslova komisionář NHL Bill Daly a vyděsil tím celý hokejový svět. A hlavně pak Kanadu, která cestu hvězdami nabitého týmu za obhajobou už teď s napětím prožívá. Ani tam pochopitelně stejně jako v Rusku nic jiného než zlato neberou.

"Žádný plán B v případě neúčasti hráčů NHL nemáme," přiznal prezident kanadského hokeje Bob Nicholson a potvrdil, že nezná žádné řešení, jak by trenér Mike Babcock v takovém případě postupoval. Také proto i Nicholson v obavách, že by Kanada na olympiádě svůj hokejový tým vůbec neměla, s napětím vývoj v Soči sleduje. "Už tam máme své lidi a cítí se bezpečně," řekl.

Expert: Teroristé útok plánují

Rusové na dálku Kanadě i celému světu slibují bezproblémový průběh. Na bezpečnost nejdražší olympiády v historii dohlíží více než 40 tisíc policistů a vojáků, takové manévry ještě žádnou jinou olympiádu v historii nedoprovázely. Prezident Vladimír Putin i proto garantuje, že "Tahle olympiáda bude nejbezpečnější v historii." Nedávné bombové útoky ve Volgogradu nicméně ukázaly, že obavy z teroristů v Soči jsou oprávněné i reálné zároveň.

"Z hlediska bezpečnosti se dosud asi žádné olympijské hry nekonaly v tak rizikové oblasti jako Soči. To leží v těsné blízkosti Kavkazu. A předáci islamistických organizací spojených s příslušníky kavkazských národů vysílají jasné signály, že směrem k olympiádě teroristický útok plánují," řekl Aktuálně.cz Tomáš Šmíd, expert na terorismus z Masarykovy univerzity v Brně.

Nejsou to ale pouze teroristé, kteří pár dní před začátkem hokejového turnaje děsí kanadské fanoušky. V zámoří v těchto dnech nervózně sledují hlavně vývoj okolo Stevena Stamkose, jedné z největších hvězd a očekávaných lídrů týmu. Útočník Tampy Bay si v listopadu zlomil stehenní kost, ale trenérovi slíbil, že se stihne uzdravit. V nominaci se nakonec objevil, jenže těsně před olympiádou nejsou zprávy o jeho stavu moc dobré.

Stamkos sice od minulého pondělí trénuje na ledě, a dokonce se svým týmem vyrazil na trip po kanadských městech, ale k tomu, aby byl připraven i do zápasu, má pořád hodně daleko.

Nahradit Stamkose? Musel by si zahrát v NHL

"Stamkos vypadá, že je v pořádku, ale není. Chybí mu na ledě výbušnost. Vypadá, jako by na ledě chodil, i když se snaží běhat," píše o něm zámořský server Bleacherreport.com.

V úterý sice médii proběhla zpráva, že elitní kanonýr už o víkendu chce nastoupit do zápasu, ale sám hráč přitom tvrdí, že "Rozhodnutí padne až na poslední chvíli." (Více čtěte zde)

Kanaďané i proto už teď za Stamkose hledají náhradu. Největším aspirantem na jeho místo je jeho spoluhráč z Tampy Martin St. Louis, jehož absence v nominaci Kanaďany překvapila nejvíce a vyvolala také největší dusno. Jinak Kanaďané, na rozdíl od toho, co se dělo po nominaci v Česku, volbu trenéra Babcocka přijali. Teď ale soupisku probírají znovu. Vedle St. Louise jsou při zranění jeho parťáka z Tampy ve hře třeba ještě i Claude Giroux, James Neal či Eric Staal.

Naskočí Stamkos jen na jedno střídání?

Kanaďané tady ovšem stále zapomínají na olympijské pravidlo, které platí pro všechny bez výjimky.

Trenéři mohou v nominaci vyměnit nejpozději čtyřiadvacet hodin před prvním zápasem pouze toho hráče, který se zranil až po oznámení konečné nominace. Stamkos už ale na začátku ledna, kdy trenér Babcock jména hráčů přečetl, zlomenou nohu měl, a pokud nestihne do Soči odehrát žádný soutěžní zápas nebo alespoň  jedno střídání, Kanaďané o jeho místo na soupisce přijdou.

Na rozdíl od ostatních týmů by pak museli do Soči odjet pouze s jednadvaceti hokejisty do pole. „Pokud nebudu připravený, nepojedu. Rozhodnutí padne až v posledních dnech,“ nechal se slyšet sám Stamkos.

reklama