reklama

Spartu posílí brankář mistrů světa Rastislav Staňa

Rostislav Staňa. Rostislav Staňa. autor: Reuters
Hokejová Sparta zlákala do svých řad veterána Rastislava Staňu, šampiona z MS 2002.

Praha - Brankáře mistrů světa z roku 2002 do svých řad zlákala hokejová Sparta, která v pondělí oznámila, že do jejího týmu přibude Rastislav Staňa. Někdejší brankář Washingtonu Capitals a Spartaku Moskva přichází jako náhrada za Tomáše Pöpperleho, jenž míří zpět do Lva Praha.

"Sparta je v hokejovém světě pojem, má bohatou historii a výborný tým s vysokými ambicemi. Moc se tam těším. Moc dlouho jsem se nerozhodoval. Věřím, že budu mužstvu tou pravou oporou," uvedl pro klubový web odchovanec Košic, kde po odchodu z CSKA Moskva dochytal uplynulý ročník a pomohl k zisku mistrovského titulu.

Hodně si od Staňova příchodu slibuje i Sparta. "Po odchodu Tomáše Pöpperleho, který nám po sezoně oznámil, že chce chytat v KHL, jsme řešili otázku brankáře. Jsme velice rádi, že můžeme našim fanouškům oznámit jméno tak kvalitního gólmana," pochvaloval si sportovní manažer Patrik Martinec.

Staňu považuje za zkušeného brankáře, za něhož hovoří přehled jeho bohaté kariéry. "Dosáhl velkých úspěchů, chytal v NHL, má zlato z mistrovství světa a v posledních letech vykazoval vynikající výkonnost v Kontinentální hokejové lize. Věříme, že to pro nás bude velká posila," doplnil Martinec.

Slovenský gólman vyrazil už v 18 letech zkusit štěstí za moře a přes juniorskou WHL a poté AHL se prokousal až do slavné NHL, kde si během sezony 2003/04 připsal šest startů v dresu Washingtonu. Poté se přesunul do Švédska, kde hájil barvy Södertälje, Malmö a Linköpingu. V roce 2008 vyslyšel vábení KHL a stal se oporou Čerepovce, před sezonou 2011/12 zamířil do slavného CSKA.

Staňa už nechce tolik cestovat

KHL opustil z rodinných důvodů. "Narodilo se nám druhé děcko a já jsem se rozhodl, že už nechci tolik cestovat," vysvětlil Staňa svůj konec v bývalém armádním klubu během ročníku.

"Chtěl jsem se vrátit z Ruska více do Evropy, třeba Švédsko, kde jsem dlouho působil. Nakonec se rozběhla jednání se Spartou," dodal mistr světa z roku 2002 a držitel bronzu z MS o rok později. Zachytal si i na olympijských turnajích v Salt Lake City 2002 a před čtyřmi lety ve Vancouveru.

Devětadvacetiletý Pöpperle podával ve Spartě vynikající výkony, ale jeho práva patří Lvu, který stejně jako Sparta spadá pod Sportovní holding Praha. V týmu, jenž skončil jen těsně pod vrcholem KHL, když prohrál sedmé finále s Magnitogorskem, ovšem zářil Fin Petri Vehanen. A přestože mu k 30. dubnu skončila smlouva, lze očekávat, že klub bude mít velký zájem na jejím prodloužení. Záda mu navíc kryl spolehlivý krajan Atte Engren.

Pöpperle, který touží co nejvíce chytat, tak bude pravděpodobně usilovat o to, aby nalezl angažmá jinde. Spekuluje se o jeho možném odchodu do Dinama Minsk.

reklama