reklama

Hokejový kapitán z Prahy 85: Češi mohou mít zlato znovu

Tenhle rozjásaný tým vyhrál v Praze 1985 poslední československé zlato Tenhle rozjásaný tým vyhrál v Praze 1985 poslední československé zlato autor: Vladimír Prouza
Československá hokejová legenda Rusnák Čechům věří

Bratislava - Co se musí stát, aby se Češi a Slováci potkali ve finále hokejového mistrovství světa (MS) v Bratislavě a v Košicích? Poslední kapitán československých šampionů z Prahy 1985 Darius Rusnák má jasno.

"Na cestě k úspěchu musí být mužstvo hlavně dobrou partou," řekl jednapadesátiletý Rusnák Aktuálně.cz. "Jarda Jágr vyburcoval český tým loni, může se mu to povést i letos." Do začátku MS zůstává pouhý týden.

Čechům patří titul světových šampionů z loňského roku. „Budou to mít těžké, ale nikde není řečeno, že první místo nezopakují. A čeští fanoušci vytvoří v Bratislavě svému týmu domácí prostředí,"  prohlásil Rusnák. Kromě něj vedl tým ČSSR v historii jako kapitán ještě jeden Slovák - Jozef Golonka.

"My jsme pod trenérem Luďkem Bukačem tahali za jeden provaz. A nezáleželo na tom, kdo je Slovák a kdo Čech," připomněl bývalý střední útočník okamžiky, z nichž ho dodnes ještě mrazí.

V Praze 1985 se zalesklo zlato na dresu například brankáři Králíkovi, obráncům Stavjaňovi a Benákovi,  kanonýrům Růžičkovi a Lálovi. Lišáckému hračičkovi Richterovi nebo důraznému Šejbovi.

Lukáč, Rusnák, Liba - bál se jich celý svět

V některých výběrech vztahy mezi Čechy a Slováky občas zaskřípaly, a tituly zůstaly v nedohlednu. Národnostní rozbroje v samostatných reprezentacích pominuly, někdy si však ´nesednou´ hokejisté z NHL s borci z domácích nebo z evropských soutěží.

Podle Rusnáka se na MS dostanou do výhody týmy se sehranými formacemi. Sám vytvořil obávaný útok s Vincentem Lukáčem a Igorem Libou.

Jako čtvrtý Slovák figuroval ve zlaté pražské sestavě Dušan Pašek. Před lety si sáhl na život za dosud ne zcela vyjasněných okolností.

"Trenéři nás dali dohromady v roce 1982, kdy Liba s Lukáčem přišli o spoluhráče Petera Ihnačáka," uvedl Rusnák. Ihnačák tehdy emigroval z komunistického Československa do demokratického západního světa.

Dnešní hokej je o síle, dřív byl o technice a kombinaci

"Po třech letech jsme s Lukáčem a s Libou hráli skoro poslepu. Dopředu jsme věděli, co kdo udělá," upozornil Rusnák.

Rusnák Liba, Rusnák, Lukáč (zleva). Na MS v Praze byli lepší než úchvatné sovětské trio Krutov, Larionov, Makarov Foto: www.szlh.sk

Něco podobného už v současné době není skoro možné. Národní týmy se skládají z hráčů z celého světa, pětky se scházejí často na poslední chvíli a během MS se navíc proměňují.

"Dnešní hokej je hodně o soubojích jeden na jednoho a o síle. Za nás se hrálo mnohem víc kombinačně a technicky," konstatoval Rusnák.

Myslí si, že Češi i Slováci se v Bratislavě probojují téměř jistě mezi posledních osm. K dobrým výsledkům prý ale potřebují štěstí. Československému mužstvu  v Praze 1985 přálo.

V prvním utkání čtyřčlenné finálové skupiny uklouzl sovětský brankář Myškin před brankovištěm, natáhl se na led a Růžička trefil skoro od modré čáry prázdnou branku.  Čechoslováci tehdy vyhráli 2:1, pak deklasovali 11:2 USA a v utkání o první místo zdolali Kanadu 5:3.

Obhajoba zlata je těžká, po zlaté Praze přišla bídná Moskva 

Postup mezi poslední čtyři by podle Rusnáka znamenal pro Slováky velký úspěch. 

Rusnák Jiří Lála. Když se s Rusnákem sešli na ledě, troubily všechny obrany světa na poplach Foto: Vladimír Prouza

"Ale určitě i pro Čechy. Konkurence je obrovská. Hodně našich nejlepších hokejistů se na MS nedostane, protože působí v NHL v kvalitních mužstvech, která pravděpodobně zůstanou ve Stanley Cupu dlouho," předpokládá.

Obhajoba zlata vyvolává v Rusnákovi trpké vzpomínky. Po slávě v Praze 1985 přišel totiž o rok později šok na MS v Moskvě.

Čechoslováci pod vedením trenérů Staršího a Pospíšila prohráli ostudně s Poláky i se západními Němci a propadli se do skupiny o udržení.

"V mužstvu bylo tehdy hodně hráčů z Košic. Celý rok předváděli výborné výkony v lize, ale kvůli dlouhému paly off přijeli do Moskvy velmi unavení a na začátku turnaje se trápili. A my ostatní s nimi," zavzpomínal Rusnák.

Důležité prý bude, v jakém stavu dorazí zámořské posily

Považuje proto za důležité, kolik fyzických i psychických sil si s sebou přivezou posily českého i slovenského týmu z NHL.

Rusnáka odborníci oceňovali jako mimořádně konstruktivního centra. Z jeho přihrávek těžil hlavně Lukáč. Když Lukáč nemohl hrát kvůli zranění nebo trenéři chtěli zamíchat sestavou, nastupoval s Libou a Rusnákem většinou českobudějovický Jiří Lála.

"To byl podobně skvělý střelec jako Lukáč. Hrálo se s ním parádně," řekl Rusnák. Góly uměl dávat i on. Uznání mu vysloužila především překvapivá zasunutí puku za brankáře zpoza klece.

Rusnákovi se líbí Erat, má prý styl jako on

´Zadovkami´ překonal Rusnák  světové kapacity Treťjaka či Esposita.

Z dnešních českých hokejistů uznává Martina Erata, Rusnákovi připomíná svým stylem jeho samotného. "Ze slovenských hokejistů se mi líbí Demitra a Stümpel," prozradil.

Rusnák nyní pracuje v kanceláři prezidenta Slovenské republiky a zároveň vykonává funkci vedoucího slovenské reprezentační dvacítky. Mrzí ho klesající úroveň mladých hokejistů - nejen doma, ale i v Česku.

Češi v playoff NHL: Martin Erat V Martinu Eratovi se Rusnák vidí Foto: Reuters

"Za československé éry jsme vozili z juniorských mistrovství světa medaile. A teď abychom se báli, jestli se vůbec udržíme v A skupině," posteskl si Rusnák.

Pomohla by společná liga, tvrdí zlatý kapitán

Podle něj by hokeji v obou zemích pomohlo vzkříšení československé ligy. "I když Slováci by z toho vytěžili víc než Češi," poznamenal.

V hokejovém životě ho obklopovaly české a slovenské legendy. Svůj první ligový gól vsítil brankáři Vladimíru Dzurillovi, hrdinovi prvního Kanadského poháru, v němž Čechoslováci slavně porazili 1:0 domácí ´nedotnutelné´ hvězdy.

V reprezentaci zažil ještě excelentní střední útočníky Hlinku a Nového a brilantní techniky na křídlech Martince a Ebermanna. Hrál s Pouzarem. A s Černíkem. "S ním jsem v kontaktu často," uzavřel Rusnák.

reklama