reklama

Přebor, nebo džungle? Fraška bez gólmana i inzultovaný sudí

V zápase Krnova proti Karviné rozhodčí domácím vyloučil do konce zápasu oba gólmany, a tak utkání dochytal hráč z pole. Ze zbytku utkání se stala nevídaná fraška. youtube.com
Hokejový krajský přebor v Moravskoslezském kraji zažil v krátké době dva skandály. Jednou musel místo vyloučených gólmanů chytat útočník, o týden později nebyl dohrán zápas kvůli napadení sudího.

Praha - V jednom zápase místo vyloučených gólmanů chytá útočník a na ledě se během utkání producíruje vedoucí mužstva. Jinde se zase zápas nedohraje kvůli napadení rozhodčího.

Dění v Moravskoslezském krajském přeboru připomíná poslední dobou spíš džungli, kde pravidla moc neplatí, než seriózní hokejovou soutěž.

Vyhrocená derby často pískají mladí arbitři, kteří ještě nestihli nasbírat dostatek zkušeností, a hráči si na ně dovolí.

"Jsou to třeba bývalí hráči, kteří se s každým slovem zatvrdí a pískají ještě hůř," zaznívá na nižších soutěžích.

Krnov přišel o oba gólmany

Minulou sobotu se ve frašku proměnil závěr zápasu mezi Krnovem a Karvinou. Rozhodčí Tomáš Janda v jeho průběhu vyloučil domácím do konce utkání oba gólmany. Jeden měl udeřit vyrážečkou protihráče do obličeje, druhý se pak podle sudího přimotal do šarvátky.

"To první vyloučení bylo plně oprávněné, tam navíc ještě brankář Šlupina dostal za opakovaný prohřešek další trest do konce sezony. Druhé bylo jakési sporné, které viděl pouze rozhodčí. Ten si ovšem za svým rozhodnutím stojí, i když delegát je jiného názoru," okomentoval pro Aktuálně.cz zásadní momenty, které nasměrovaly střetnutí do ostudného scénáře, řídící soutěže Karel Kafka.

Duel musel za stavu 8:3 pro hosty dochytat za Krnov někdo z hráčů v poli. Zbývajících jedenáct minut se tak na ledě odehrávala podívaná, kterou nikdo z aktérů ani diváků zřejmě nepamatuje (viz video nahoře).

Šéf soutěže: Rozhodčí to nezvládl

Útočník Pavel Michálek, který si do branky stoupl, si ani nevzal betony, dohrávalo se v duchu ležérního tréninku, na nějž přistoupili i Karvinští a do něhož se zapojil třeba i vedoucí mužstva.

"Od 48. minuty rozhodčí utkání nezvládl. Uděloval špatné tresty, neměl připustit brankáře bez výstroje atd. Proto má zastavenou činnost do konce sezony," řekl Kafka. Podobně se vyjadřovali i členové obou týmů, kteří si stěžovali, že hlavní arbitr měl více komunikovat se střídačkami, aby k takové situaci nedošlo.

"Potrestali jsme také trenéra domácích a vedoucího mužstva hostů, kteří několikrát vstoupili na hrací plochu. A oba kluby dostaly finanční pokutu za znevážení soutěže," doplnil Kafka další postihy.

Inzultace v Horním Benešově

Uběhl pouhý týden a stejná soutěž se dostala na přetřes kvůli dalšímu incidentu znovu. Tentokrát bylo na vině nedohrané utkání Horního Benešova se Studénkou, které rozhodčí Aleš Langer ukončil v závěru druhé třetiny poté, co jej domácí Petr Palinčák inzultoval.

Hosté v té chvíli vedli 6:3 a měli utkání celkem pod kontrolou. Osud zápasu tak bude mít dohru u "zeleného stolu", disciplinární komise by podle všeho měla rozhodnout o kontumačním vítězství Studénky v poměru 5:0.

Trenér Studénky: Ještě že zápas ukončil

"Utkání bylo ze strany rozhodčího pískáno naprosto férově. Horní Benešov byl sice s jeho výroky nespokojen, ale podle mě byl zápas řízen naprosto normálně," uvedl po telefonu trenér Studénky Miroslav Pokorný.

"Nevím, proč se hráči soupeře cítili ukřivděni. Možná to byla osoba rozhodčího, s nímž měli kdysi problémy... Snad to odstartoval moment v druhé třetině, kdy si sudí dovolil vylučovat zároveň za hákování a nasimulovaný pád...," domníval se Pokorný.

"Potom hráči začali hrát v emocích a to už začaly panovat trochu obavy. Pět minut před koncem třetiny jsme dali gól na 6:3 a de facto měli zápas pod kontrolou. Herně na nás neměli, tak se to začalo otáčet proti rozhodčímu, kdy se Horní Benešov každému odpískanému zákroku divil, přestože některé byly docela brutální," popsal Pokorný klíčové okamžiky. "Nakonec jsme byli rádi, že rozhodčí zápas ukončil."

Horní Benešov byl rozčarován

Hornobenešovský kouč Marek Harazim měl však na celou událost odlišný názor. Podle něj ke zcela nesportovnímu vyvrcholení přispěl především sám sudí.

"Je až k neuvěření, co se v posledních utkáních děje a jakým způsobem rozhodčí utkání krajské ligy řídí. Jsme z toho už opravdu hodně rozčarováni. Stojí nás to nemalé finance a pak tady přijedou řídit utkání takoví rozhodčí, kteří to znechutí hráčům a divákům. Oba týmy chtěly hrát, ale rozhodčí byli proti," uvedl Harazim pro Deník s uznáním toho, že Studénka byla opravdu lepším týmem.

"Situace pak vygradovala a náš hráč to neustál a šel si to vyříkat s rozhodčími. Nevím, ale měl by se už konečně nad tím někdo zamyslet," dodal Harazim k nedohranému utkání.

Rozhodčí z bývalých hráčů? To není dobré

Přestože oba trenéři hodnotí situaci ze svého pohledu jinak, přiklání se v jedné okolnosti lodivod Studénky ke kouči soupeře. "Rozhodčí často nemají zkušenosti a s tím se pak dost potýkáme všichni. Trenéři i hráči," zlobí se Pokorný.

"Je těžké bránit se a dožadovat se svých práv, když se ti mladí rozhodčí s každým slovem zatvrdí a pískají ještě hůř. Oni to berou tak, že se jim snaží někdo křivdit, a je to horší a horší," popisuje jev, na němž se často shodují i týmy z vyšších soutěží.

Podle Pokorného vše pramení z toho, že se rozhodčí často rekrutují z bývalých hráčů, kteří to moc daleko nedotáhli, a tak začali pískat. "Pak je tam z jejich strany averze, že ti další kluci ještě hrají, a snaží se jim ukázat, že jsou jako rozhodčí něco víc," říká Pokorný.

"Je jasné, že se někde učit musí, ale neměli by pískat taková vyhrocená derby. Na druhou stranu je jasné, že rozhodčího z 1. ligy nikdo nezaplatí," krčí rameny nad neutěšenou situací.

reklama