reklama

Proberou Švédové Litvínov? České kluby hostí v CHL špičku Evropy

Sparta spolu s Litvínovem a Libercem hostí osmifinálové zápasy CHL Sparta spolu s Litvínovem a Libercem hostí osmifinálové zápasy CHL autor: Milan Kammermayer
Sparta, Litvínov a Liberec dnes vstoupí prvními zápasy do osmifinále hokejové Ligy mistrů. Na domácích stadionech přivítají špičkové evropské kluby.

Brno - Zatímco v loňské sezoně české extraligové kluby v hokejové Lize mistrů vyhořely, letos mají mezi šestnácti nejlepšími celky Evropy hned tři zástupce. Osmifinále startuje prvními zápasy právě dnes a Češi to nebudou mít vůbec jednoduché.    

Na domácích stadionech přivítá Sparta finský Kärpät, Litvínov švédskou Frölundu a Liberec švýcarský Davos. Všichni soupeři patří i letos k tomu nejlepšímu, co evropské ligy mohou nabídnout.

O2 arena se těší na finského favorita

Sparta si jako jediná z tria zahrála play off již loni. Stopku jí v osmifinále vystavil gólem v poslední vteřině zápasu švédský Linköping. Zkušenost se severskými soupeři má i z předchůdce CHL European Trophy, ale porazit úřadující finské mistry nebude nic jednoduchého. Ba naopak.

Kärpät patří k hlavním favoritům CHL. Loni se jen těsně nedostal do finále. "Bude to hokejový svátek. Kärpät je dlouhodobě jedno z nejlepších mužstev Evropy,“ řekl pro klubový web bývalý sparťanský útočník Michal Broš, jenž ve finském týmu strávil tři sezony a dvakrát s ním slavil titul.

"Bude to hodně atraktivní zápas, který už zase nějakou dobu nemusí v Praze být k vidění. Slušela by mu větší návštěvnost, alespoň přes pět tisíc,“ dodal. No uvidíme, do O2 areny na CHL doposud nepřišlo více než tři tisíce fanoušků.

V kádru Kärpätu nalezneme již šestým rokem i českého legionáře Ivana Humla, dvojnásobného mistra finské ligy a nejlepšího nahrávače v sezoně 2013/2014. Dříve tento dres oblékali i Viktor Ujčík, Petr Tenkrát, Pavel Rosa a již zmiňovaný Broš.

Litvínovu se v CHL daří, zastaví jej Frölunda?

Nelehký soupeř čeká také na českého mistra. Litvínov se postaví aktuálnímu lídrovi švédské SHL. Ač se mu v extralize letos zrovna nedaří a momentálně mu náleží až jedenáctá pozice, Ligou mistrů zatím proplouvá bez prohry.

"Hodilo by se nám teď během reprezentační přestávky více potrénovat, ale oba úterky hrajeme Ligu mistrů. Je to dané a nedá se s tím nic dělat,“ mrzí asistenta trenéra Ondřeje Weissmanna. "Třeba nám právě takový zápas pomůže. Musíme k němu přistoupit maximálně zodpovědně. Rozhodně nechceme českému hokeji udělat nějakou ostudu.“

Loni se Frölunda dostala až do finále a také letos je velkým aspirantem na titul. Doposud prohrála jen první zápas s německým Ingolstadtem. V čele s kapitánem Joelem Lundqvistem přiletěla do České republiky již v pondělí.

Švýcarského rekordmana vyzve Liberec

Jedinému zástupci Švýcarska v letošním play off se postaví Liberec. Podobně jako finský Kärpät i Davos se momentálně nachází v ligové tabulce na čtvrtém místě. Jednatřicetinásobný švýcarský mistr se ze zisku titulu radoval naposledy loni.

Bílí Tygři mají los Ligy mistrů velmi pestrý. V základní části poměřili síly se slovenským a švédským hokejem. V prvním kole vyřazovacích bojů si zopakovali švédský styl a nyní je čeká západoevropský. Na domácí scéně vedou extraligovou tabulku. Z šestnácti kol odcházeli z ledu pouze třikrát bez zisku bodu.  

Zda úspěšné extraligové tažení přenesou i do Ligy mistrů, se uvidí od 18:00 hodin, kdy utkání v Liberci startuje. O hodinu dříve pak bude vhozeno úvodní buly v Litvínově a na Spartě se začíná v 18:30.

Rakušany nahradili Norové a Němci

Odvety Ligy mistrů jsou na programu o týden později, tedy v úterý 10. listopadu. Loni se podívaly do čtvrtfinále pouze finské a švédské celky, finále pak bylo čistě švédské. Letos mají skandinávské týmy v play off jedenáct zástupců, kromě nich a českých celků se jej účastní také již zmiňovaný švýcarský Davos a německý Berlín.

Oproti předchozí sezóně nepostoupily do play off týmy z Rakouska. Vídeň vypadla v prvním kole s Litvínovem a Salzburg nestačil na norský Hamar. Počty zástupců jednotlivých zemí v osmifinále CHL ukazuje následující tabulka:

Země/rok 2014 2015
Finsko 7 5
Švédsko 4 5
Česko 1 3
Švýcarsko 2 1
Německo 0 1
Norsko 0 1
Rakousko 2 0
reklama