reklama

Holeček by nebral na MS Rolinka, nemá prý perspektivu

Bývalý brankář Jiří Holeček by v rámci omlazení reprezentace obětoval mj. kapitána Tomáše Rolinka Bývalý brankář Jiří Holeček by v rámci omlazení reprezentace obětoval mj. kapitána Tomáše Rolinka autor: CPA Eduard Erben
Hokejoví experti Pavel Richter a Jiří Holeček glosovali českou nominaci na MS v Minsku.

Praha - Žádnou důležitou posilu při nominaci na mistrovství světa v Minsku trenér Vladimír Růžička neopomenul. Na tom se shodují hokejoví experti, které oslovil deník Aktuálně.cz.

"Růža vybral to nejlepší, co na trhu bylo," kvituje podobu soupisky Pavel Richter.

V tom, že do Běloruska cestuje jen šest hráčů z NHL, nespatřují společně s Jiřím Holečkem žádný problém. "Nejede jich sice moc, ale zase jde o samá kvalitní jména," říkají.

Oba jsou rádi, že se do mužstva vrací Jiří Hudler, který překvapivě chyběl na olympiádě v Soči. "V Calgary patřil k nejlepším, teď musí dokázat, že patří i do reprezentace," těší se na oporu Flames Richter.

Rolinek ne, Jágr v pořádku

Holeček však očekával po nedávných neúspěších razantnější omlazení. "Myslel jsem, že Láďa Růžička bude v tomto ohledu odvážnější," přiznal bývalý brankář, který po olympiádě v Soči důrazně vzýval nástup nové generace.

"Vzhledem k příštímu mistrovství, které bude u nás, měl tentokrát obětovat medailové ambice a dát větší prostor mladým. Stejně k tomu bude muset příště přistoupit, takhle se to jen odložilo," krčí rameny Holeček.

Do Minsku by nebral například 34letého útočníka Tomáše Rolinka, jenž přitom velí mužstvu jako kapitán. "Je to dobrý hráč, bojovník, ale pro šampionát v Praze už není perspektivní," myslí si Holeček.

Dvaačtyřicetiletý veterán Jaromír Jágr mu však nevadí. "U něj to je jiná situace. Když se takový hráč nabídne, že přijede a pokusí se pomoct, tak se to musí respektovat. Dal bych k němu dva mladé rychlé hráče, kteří by to odlétali za něj, a on by jim hlavně rozděloval puky a sám číhal z druhé vlny," radí Holeček.

Překvapení? Vitásek a Jordán

Přestože nedošlo k tak výraznému omlazení, jaké by si Holeček přál, několik benjamínků a noviců se v nominaci přece jen objevilo. Kromě prověřených Tomáše Hertla s Petrem Zámorským se dostalo i na obránce Michala Jordána s Ondřejem Vitáskem či útočníky Jiřího Sekáče a Martina Zaťoviče.

Největším překvapením pro oba experty jsou beci Jordán s Vitáskem. "Na Švédských hrách mě nijak nezaujali. Ale třeba mě překvapí. Jejich parametry by mohly být prospěšné, aby nás každý nezbil," předvídá Holeček.

Pavelec letos na MS nemá

Zato proti brankářské trojici Alexander Salák, Jakub Kovář, Pavel Francouz nenamítají nic. "To není žádné překvapení. Takhle nějak to asi mělo být," kýve hlavou Holeček.

"Už jsou dostatečně zkušení, dozrála doba, aby v národním mužstvu byli právě oni. V klubech si vedou dobře a odchytali prakticky všechny turnaje od začátku sezony," souhlasí Richter. "Akorát se mi nelíbil výkon Saláka v zápase se Švédy. Ten první gól, co dostal, by pouštět neměl. Snad si to vybral."

Plnohodnotnou náhradu by Růžička podle Richtra letos hledal v zámoří marně. "Ani Pavelcovi se tolik nedařilo a na olympiádě vyloženě vybouchl," dodal mistr světa z roku 1985.

reklama