reklama

Holeček: Hráči z NHL hrají špatně a Salák nechytá jako fakír

Alexandra Saláka by měl podle Jiřího Holečka vystřídat Ondřej Pavelec nebo Jakub Kovář Alexandra Saláka by měl podle Jiřího Holečka vystřídat Ondřej Pavelec nebo Jakub Kovář autor: Michal Eger
Legendární gólman Jiří Holeček kritizuje hru českého týmu. Proti Švýcarsku se mu především nelíbil výkon zámořských posil a brankáře Alexandra Saláka.

Praha - Druhá porážka na letošním mistrovství světa, kterou čeští hokejisté utrpěli se Švýcarskem, notně rozzlobila bývalého gólmana Jiřího Holečka.

"Je to pro mě velké zklamání," řekl idol několika hokejových generací pro deník Aktuálně.cz.

Přestože se mu vstup do zápasu líbil, v dalším průběhu viděl zhoršující se hru Hadamczikových svěřenců, která vyústila v porážku 2:5 (více čtěte ZDE).

Kritiku nasměroval i na brankáře Alexandra Saláka. "Příště nastoupit nemůže," má jasno.

Začátek byl nadějný

Úvod utkání přitom vypadal nadějně. Zdálo se, že si čeští hráči vzali pobídky ze stran realizačního týmu i fanoušků k srdci.

"Konečně začali hrát aktivně, soupeře přestříleli a chodili před bránu, kde si vytvářeli šance. Ve druhé třetině jsme v tom ještě pokračovali, díky čemuž se nám podařilo vyrovnat," uvedl Holeček.

Zde však optimismus hokejové legendy končí. "V poslední třetině jsme zase spíš vymýšleli, jak místo střelby ještě přihrát, chyběl tlak na bránu. Když Švýcaři vedli 3:2, říkal jsem si, že to bude těžké. Za stavu 4:2 už to pak bylo jasné."

Hráči z NHL jsou zklamáním

Holečka zklamal fakt, že hráči, kteří jsou zvyklí na celosezonní zápřah a výkony na hranici možností, v závěru zápasu odpadali. Střelecky se pak v dosavadních zápasech výrazněji prosadil pouze třígólový Jiří Hudler.

"Zvláště u některých hráčů z NHL nejsou výkony takové, jaké jsem od nich čekal," řekl Holeček zklamaně. "Naši hráči vůbec nechodí do těla. Zatím všichni soupeři byli agresivnější než my. V soubojích jeden na jednoho, u mantinelu, před brankou."

Za vzor letošnímu týmu dává zlatou partu z před tří let. "Třeba v Německu v roce 2010 nebyly žádné hvězdy kromě Jágra, nezačalo se dobře, ale všichni bojovali a vybojovali titul."

Výkony Švýcarů už nepřekvapují

Naopak Švýcaři dostáli pověsti nepříjemného a přitom velmi nebezpečného protivníka dokonale.

"Švýcary sice vidím jednou za rok, ale podle mě hrají pořád stejně. Jsou urputní, agresivní, jdou do brány, umějí vybojovat puk jeden na jednoho. Nechybí jim ta kanadská rvavost," vypočetl přednosti prozatím nejlepšího mužstva skupiny S, které před Čechy porazilo i Švédsko a Kanadu.

Ať příště chytá někdo jiný

Holečkovu kritiku si vedle zámořských posil vysloužil také brankář Salák, jenž sice v prvních dvou zápasech chytal velmi dobře, ovšem proti Švýcarům tým nepodržel.

"Tentokrát nechytil nic navíc. Lapil asi dvě šance. Ale dostal dva góly, kdy mu puk podjel pod nohama. Tam měl být víc roztáhnutý na čáře, to mu nemělo projít," uvedl konkrétní příklady Salákových chyb bývalý gólman s přezdívkou Fakír, jenž právě mrštnými zákroky vynikal.

"Pravdou je, že ani obrana mu moc nepomohla. Švýcaři tam před bránou s námi zametali. Sice nám drželi hokejky a sráželi nás, ale rozhodčí to nepískali, tak nevím, proč jsme to nehráli taky tak," divil se Holeček.

Každopádně ve čtvrtečním zápase s Dánskem by rád v bráně viděl někoho jiného. "Je jasné, že Salák teď do dalšího zápasu nastoupit nemůže. Musí nastoupit Pavelec. Pokud nebude zdravý, tak tam musí jít Kovář."

Zranění na tréninku Holeček nechápe

Jenže zatím vůbec není jasné, kdo by Saláka případně zastoupil. Ondřej Pavelec zkouší přemoci zranění kotníku a podle jeho stavu se trenér Hadamczik rozhodne, jestli na soupisku dopíše náhradníka Jakuba Kováře. Navíc i sám Salák má zlomený prsteníček a chytá se sebezapřením.

Holeček si nevzpomíná, že by k takové kalamitě na brankářském postu za jeho časů v národním týmu došlo. "Takovou situaci nepamatuju. Maximálně se zranil jeden z brankářů a místo něho se povolal náhradník," marně pátral ve vzpomínkách.

Rozhodně se mu však nelíbí, jak k Salákově zranění došlo. Na tréninku zkoušel chytat puk nechráněnou stranou vyrážečky a zlomený prst byl na světě.

"To, že se zranil při blbnutí na tréninku, to je vrchol. Vůbec nechápu. Takhle si tu situaci ještě ztěžujeme sami," dodal Holeček.

reklama