reklama

Holeček: Mužstvo je staré! Za pár let budeme hrát o záchranu

Legendární "Fakír" Jiří Holeček varuje, že český hokej nečeká v příštích letech optimistická budoucnost Legendární "Fakír" Jiří Holeček varuje, že český hokej nečeká v příštích letech optimistická budoucnost autor: Eduard Erben
Rozhovor s legendárním brankářem Jiřím Holečkem o situaci v národním týmu a české hokejové budoucnosti.

Praha - Zatímco většina hokejové veřejnosti řeší po olympiádě v Soči oprávněnost setrvání Aloise Hadamczika ve funkci hlavního trenéra, bývalý brankář Jiří Holeček vidí příčiny dalšího neúspěchu národního týmu hlouběji. A jsou mnohem vážnější.

"Máme staré mužstvo, které už nestíhá. Mělo by se začít stavět na mladších hráčích, protože vidíme, že stejně jako doteď to už nejde. Olympiáda měla být takový poslední pokus," říká rázně trojnásobný mistr světa v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Brankáře na olympiádě určitě pozorně sledujete. Jak hodnotíte výkony českých gólmanů?
"Měli jsme na olympiádě dobré brankáře. Jenže ani jeden z nich není jako Hašek. Možná ani jako Vokoun. Mezi špičku prostě nedosahují. Kovářovi se nepovedl první zápas se Švédy, Pavelcovi zase ten rozhodující proti Americe. Ale nebyla to jen jejich vina."

Jaké jsou podle vás další důvody neúspěchu?
"Myslím si, že jsme prostě měli staré mužstvo, které už není schopné rychle jezdit tam a zpátky. I když Jágr patřil k nejlepším, tohle mu chybí. Pořád má šikovné ruce, nenechá se odstrčit, vytvoří šance, to všechna čest. Ale roky nezastavíš. A takového Nedvěda jsem si ani nevšiml, že hraje."

Narážíte na věkový průměr českého mužstva, který se blížil ke třicítce?
"Ano, měli nejstarší mužstvo na turnaji. Takoví Američani mají průměr 26 nebo 27 let, což je ideální. V tomhle věku by tam mělo být nejvíc hráčů a tvořit osu týmu. K nim pak třeba dva staří a dva mladí. Ale stát to musí na hráčích okolo 27 let."

A máme hráče v takovém věku, kteří by tu štafetu mohli převzít?
"Nemáme, prostě nemáme. V NHL máme jednoho mladého, Tomáše Hertla, který nemohl hrát, ale jinak tam nemáme nikoho."

Co z toho vyplývá?
"Během dvou tří let budeme hrát o záchranu."

Až tak špatně to vidíte?
"Eliáš, Jágr, Nedvěd, Kaberle a další skončí a po nich nemá kdo přijít. To je otázka jednoho dvou roků."

To je hodně černá vize.
"Po nich zeje velká díra, protože po roce 1989 se u nás zhroutil systém výchovy sportovců, zrušila se tréninková střediska mládeže, sportovní gymnázia a třídy..."

Tréninková centra se před několika lety začala obnovovat...
"Ale pořád je tam ještě tak desetiletá díra. My jsme je zrušili, protože to byl pozůstatek socialismu. Ale je zajímavé, že od nás to převzali Švédové a Finové. Vracíme se k tomu až teď. Tehdy jsme měli díky tomuto systému náskok. Vezměte si, kolik jsme měli hráčů v NHL a na jakých místech byli draftováni. To byli hráči v první desítce, dneska to bývá jeden okolo stovky. Proto to vidím tak černě."

Na lepší časy se tedy začne blýskat až v době, kdy budeme znovu dosahovat dobrých výsledků na juniorských šampionátech?!
"Ano, potom za tři čtyři roky se to může zvednout."

Do té doby budeme podle vás kopírovat propad Slováků, kteří v posledních letech také ze špičky mizí?
"No ano, vždyť s tím systémem je to v obou zemích stejné. Dokud se z něj žilo, tak ti hráči byli a bylo to dobré. Copak máme dalšího Reichela, Ručinského, Straku, Tona apod.? Tito veteráni jsou stále oporami svých mužstev, na špičkách statistik. Přitom to jsou hokejoví důchodci. A kde jsou ti mladí? Přestali se vychovávat."

Nebo brzy zkoušejí štěstí v zámoří.
"To je špatně. Ve Švédsku to mají zařízeno tak, že do určitého věku mladí hráči nemůžou odejít. Podepíšou s rodiči smlouvu, a když ne, tak se o ně nikdo nestará a nemohou v osmnáctkách a dvacítkách reprezentovat. Takhle nějak by to mělo vypadat i u nás."

Vraťme se k současnému reprezentačnímu áčku. Myslíte si, že trenér Hadamczik udělal ze své pozice pro úspěch vše? Bylo čtvrtfinále opravdu stropem možností českého týmu?
"To já takhle z dálky těžko řeknu, když u týmu nejsem. Nevidím do toho, jak ho hráči berou nebo neberou. Vím, že před pár lety, když k týmu přišel, ho hráči moc nebrali, ale jak je to teď, to nevím. Jedinou chybou, co tak vidím, je, že nepostavil Pavelce od začátku turnaje."

Zřejmě to ale taky nemá jednoduché, když říkáte, že mu mladší generace nedorůstá...
"Ano, to určitě. I když tentokrát jsem si myslel, že máme dobré hráče a že bychom se mohli mezi čtyři nejlepší dostat. Ale bylo to zřejmě jen mé zbožné přání."

Za dva měsíce následuje mistrovství světa. Čekáte, že to bude lepší?
"Tam budou zase jiná mužstva. Teprve se uvidí, kdo za nás vůbec nastoupí. Snad už bude moci hrát Hertl. Uvidíme, jestli pojede útočník Kovář atd. Tyhle všechny bych vzal."

Tedy doporučujete sázet na mladou krev?!
"Z těch starých bych tam už nedal nikoho. I kdyby to mělo znamenat, že neuhrajeme medaili."

Berete toto mistrovství světa jako odrazový můstek pro budoucnost.
"Ano, už by se mělo začít stavět na mladších hráčích, protože vidíme, že stejně jako doteď už to nejde. Olympiáda měla být takový poslední pokus."

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

reklama