reklama

Holeček varuje: Švýcarskou hrozbu už v Soči nesmíme podcenit

Švýcaři měli letos nad českými hokejisty navrch v obou vzájemných zápasech. Kdo se bude radovat na olympiádě v Soči? Švýcaři měli letos nad českými hokejisty navrch v obou vzájemných zápasech. Kdo se bude radovat na olympiádě v Soči? autor: Reuters
Hokejoví experti vyzdvihují výkony Švýcarska na letošním MS a upozorňují národní tým na příští střetnutí na olympiádě.

Praha - Švédští hokejisté zlomili dlouhé prokletí domácích týmů a podeváté v historii usedli na trůn pro mistry světa.

Podle všeho zaslouženě. Ve finále totiž porazili do té doby nejlepší celek šampionátu - Švýcarsko.

"Postup Švýcarska do finále byl obrovským překvapením, i když při pohledu na jejich hru zase ne takovým," řekl pro Aktuálně.cz trenér Vladimír Růžička.

"Měli největší nasazení, nejlepší pohyb, tvrdost, vypracovali si spoustu šancí v každém zápase," vypočetl přenosti výběru ze země helvétského kříže bývalý gólman Jiří Holeček. "Až na to finále. Tam sice vedli, ale obrat Švédů je zlomil a odešli psychicky."

Před prestižní olympiádou v Soči, kde se Češi s oběma finalisty utkají už v základní skupině, proto varuje: "Už je oba budeme muset brát vážně."

Švýcaři už dozráli

Přes finálovou porážku je stříbro pro švýcarský hokej největším úspěchem v historii. Zároveň by se tímto výsledkem mohli definitivně přiřadit ke světové špičce.

"Udělali velký výkonnostní pokrok. Už nesázeli jen na bránění a tvrdost jako dřív, ale naučili se hrát i směrem dopředu a využívat šance," řekl k vzestupu Švýcarů Holeček.

"Do finále se dostali sice překvapivě ale zaslouženě, protože i v mládeži už dosahují slušných výsledků," chválí hokejovou práci v zemi pod Alpami Růžička.

Podle trenéra Slavie je však těžké předvídat, zda Švýcaři dokáží dosahovat na medaile pravidelně. "To se teprve uvidí. Každopádně je vidět, že jsou připravení a že jim jejich styl hry klape. Pokud budou hrát dál jako na letošním mistrovství, tak budou hodně silní, ale musí to nejdřív potvrdit."

Další prověrka v Soči

Nejbližší příležitost k tomu budou mít už za necelý rok na olympijských hrách v Soči. "Olympiáda bude trošku něco jiného. Budou tam jiná mužstva," upozorňuje Růžička. "I když Švýcaři se asi příliš měnit nebudou," uvědomuje si fakt, že v NHL mají jen pár jmen.

Právě na oba letošní finalisty narazí Češi hned v základní skupině, čtvrtým týmem je pak Lotyšsko.

Kromě tradičně silných Švédů jde tak rázem strach i ze Švýcarů. "Budeme si muset na ně dát pozor," zdvihá varovný prst Holeček, který se obává možného podcenění.

"V zápasech proti slabším soupeřům, ke kterým jsme počítali i Švýcarsko, jsme nehráli s maximálním nasazením. Hráči neměli takovou vůli po vítězství a asi si mysleli, že porazit je bude maličkost, že to přijde samo," nešetří kritikou opora národního týmu ze 60. a 70. let.

"Švýcaři nás ale stejně jako ostatní soupeře vyvedli z omylu. Už je budeme muset brát vážně," varuje Holeček.

Růžička věří v silný tým

Celý národ věří, že na olympiádu pojede česká reprezentace mnohem odhodlanější a předvede kvalitnější výkony. Hráči měli brát letošní šampionát ve Švédsku jako příležitost poprat se o nominaci, jenže ne u všech to tak vypadalo.

"Ve Švédsku nesedla forma, a tak to nebylo ono. Musí se zlepšit kombinační souhra, hra v útočném pásmu, chce to více střílet a tlačit se do brány," uvedl Růžička neduhy, které mužstvo letos trápily.

"Myslím si ale, že v Soči budeme mít silný tým," věří. "Naší obrovskou výhodou jsou vynikající brankáři. Ale uvidíme, jaký bude výběr a jak si tým sedne," nechce víc předbíhat.

S laxními hráči pryč!

Holečkovi se líbilo, jak se na šampionátu proměnila hra českého celku po posílení velezkušenou dvojicí Plekanec - Židlický.

"Když přijeli, tak jsme se hned zvedli. Přivezli do mužstva pohodu, pohyb, kombinaci a bylo to znát," těšilo jej. "Jenže v dalším utkání jsme zase byli tam, kde předtím."

Proto by v kádru uvítal víc bojovných typů. "A ne hráče, kteří hrají laxně nebo co hrají jen, když se mužstvu daří. Takoví by tam být neměli," rázně říká bývalý gólman.

reklama