Hráli jsme jako jeden muž, jásá česká kabina po skalpu mistrů. Teď pozor na Švýcary

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 12. 2016 8:03
Dokázali porazit Finsko 2:1, o necelý den později musí čeští mladíci potvrdit roli favorita proti čerstvým Švýcarům, kteří v přípravě hodně potrápili obě zámořské velmoci. Dnešní utkání začíná v 19:00, můžete ho sledovat na ČT Sport i v našem online přenosu.
Takhle čeští mladíci slavili výhru proti Finsku.
Takhle čeští mladíci slavili výhru proti Finsku. | Foto: ČTK

Praha – Čeští junioři nadělili fanouškům dodatečný vánoční dárek. Na úvod světového šampionátu v Kanadě porazili obhájce titulu z Finska a dali zapomenout na bídnou přípravu. Co dál? "Dvakrát potvrdit roli favorita a proti Švédsku zabojovat o skupinové prvenství," chtělo by se říct. Už první krok však bude těžký.

Je fakt, že dvacítka poráží Švýcary třikrát ze čtyř pokusů. Tentokrát navíc soupeř sestavil nejmladší tým na turnaji. Jenže pozor – v přípravě zavařil oběma zámořským velmocím.

Dvakrát prohrál 3:4, ovšem klání s Kanadou dovedl do prodloužení, přičemž zářil hlavně Nico Hischier. Nadějný centr dal dva góly a na další nahrál, čímž potvrdil, že jeho bodové hody v juniorské QMJHL nejsou dílem náhody. A protože umí také bránit, může pomýšlet na elitní pětku příštího draftu. Až dnes večer získá puk, Češi by měli zbystřit.

Podcenit nesmí ani zbytek švýcarského mužstva, které dokáže potrápit kohokoliv. "Řekli jsme si, že pokud se dáme do role, kdy chceme vyučovat hokej, bude to cesta ke zkáze. Musíme do toho jít se stejným přístupem jako v prvním utkání," uvedl trenér Jakub Petr pro hokej.cz.

"Švýcaři mají dobrý tým. Prohráli s Kanadou až v prodloužení, takže to nebude lehké," připomněl forvard Michael Špaček.

Právě on srazil úřadující mistry z Finska. Za stavu 1:1 chytře zamanévroval v útočné třetině a dobře mířenou střelou rozpoutal na české střídačce euforii (on sám nedal emoce znát). Výborně chytající brankář Seveřanů nic neviděl, protože před ním stál hromotluk Adam Musil.

Týmová hra, pevná obrana, disciplinovanost

Byť Češi rozhodli až 78 vteřin před třetí sirénou, rozhodně nezvítězili šťastně. Favorizovaného protivníka nepustili do mnoha šancí, skvěle bruslili a zvládali osobní souboje. Na střely vyhráli 30:23.

První gól vstřelili Češi díky šťastnému odrazu od zad jednoho z Finů.
První gól vstřelili Češi díky šťastnému odrazu od zad jednoho z Finů. | Foto: ČTK

"Důležité bylo, že jsme konečně vstřelili gól, což nám zvedlo náladu a dodalo sebevědomí," řekl kouč Petr. "Věděli jsme, že (Finové) mají dost dobrý přechod do útoku, přes střední pásmo se ženou rovnou na bránu. Díky tomu dali v téhle věkové kategorii spoustu gólů. My jsme si ale v defenzivě vedli solidně. Rozhodující byla naše disciplinovanost." Jediné vyloučení za celý zápas je dost výmluvné.

"Hráli jsme jako jeden muž," prohlásil hrdina Špaček. Filip Chlapík, který také patřil k nevytěžovanějším útočníkům, dodal: "Nikdo nehrál na sebe. Ve všech třetinách jsme hráli jako tým. Myslím, že právě proto jsme zvítězili."

Finsko hodně postrádá hvězdnou trojici z NHL. Patrik Laine, Sebastian Aho a Jesse Puljujärvi loni režírovali zlatou jízdu, bez nich je mužstvo poloviční a k hlavním adeptům na zlato nepatří.

Čechům zase chybí Pavel Zacha, který by v noci na zítřek podle všeho měl nastoupit za New Jersey. Kamarádům z dvacítky nejspíš nepomůže, byť oficiální "ne" ještě nezaznělo.