reklama

Hrubec vs. Francouz. Kralují extralize a perou se o MS

Šimon Hrubec Šimon Hrubec autor: CPA Eduard Erben
Šimon Hrubec a Pavel Francouz suverénně ovládají brankářské statistiky extraligy a na dálku se perou o místo v reprezentaci. Motivace je velká: Zachytat si na mistrovství světa v Praze.

Praha – Šimon Hrubec a Pavel Francouz letos suverénně kralují brankářským statistikám hokejové extraligy. První sbírá nuly jako na běžícím páse (má už čtyři), druhý za mnohem bláznivějším týmem Litvínova občas nějaký ten gól pustí, ale každý vám stejně řekne, že jen díky němu Verva stále šlape Hrubcovu Třinci v patách.

„Vůbec to nesleduju, ale vím, že Šimon dostal za sezonu asi dva góly a chytá výborně. Je to borec, ale sezona je dlouhá a já se na ty statistiky podívám až po 52. kole,“ říká o brankářském souboji na dálku Francouz. Jakoby nešlo o nic. Přitom může jít o hodně.

Reprezentační trenér Vladimír Růžička už za necelých čtrnáct dnů zveřejní nominaci na turnaj Karjala, kam chce vzít jen hráče z extraligy a při pohledu na jejich současnou formu je pravděpodobné, že do Finska pojedou oba.

Reprezentace je velká motivace

A že je tohle motivace velká, už není třeba zdůrazňovat. Šéf české střídačky už dříve zdůraznil, že kdo na mezinárodní konfrontaci udělá dobrý dojem, zůstane ve hře o nominaci na mistrovství světa v Praze. Pro gólmany to pak platí dvojnásob, i pro ty extraligové. Poslední léta totiž platí, že se na šampionát vždy alespoň jeden z domácí soutěže podívá.

„To je samozřejmě motivace,“ přiznává Hrubec. Letos odchytal devět zápasů s úspěšností zákroků 96,53% a průměrem hluboko pod jednu branku na zápas (0,84). Parádní čísla pak zdobí i čtyři vychytaná čistá konta, o to páté v zápase s Plzní přitom přišel až pět vteřin před koncem. Žádný jiný gólman v extralize se takovými čísly pochlubit nemůže, dokonce i Francouz má na něj slušný odstup.

Jenže zatímco Hrubcova čísla vyčnívají především zásluhou parádních výsledků Ocelářů, kteří letos poměrně hladce zvládli většinu svých zápasů a vyloženě podržet v bráně ještě nepotřebovali, Litvínov je druhý za Oceláři především díky Francouzovi.

Ten si připsal druhé čisté konto v úterý, když přiváděl k šílenství útočníky silné Sparty a pochytal rovných 34 střel. Celkem už Vervě letos vychytal devět výher, z nichž dokonce dvě po samostatných nájezdech. Výkon na Spartě ale těšil o to víc, Francouze přímo z tribuny totiž osobně sledoval i trenér Růžička.

Francouz byl rád, že ho Růžička viděl, když se dařilo

„Jsem rád, když vidí zápas, ve kterém se mi daří, ale moc to nevnímám, protože on jezdí na hodně našich zápasů,“ usmíval se Francouz po skvělém výkonu. „Když mi přistane nominace na stole, budu šťastný. Ale vůbec nad tím nepřemýšlím a ani nemá cenu si tím brát kapacitu z hlavy. Vždyť to stejně neovlivním ničím jiným než tím, jak budu chytat v Litvínově. Soustředím se jen na klubovou úroveň. Chci, aby Litvínov dál vyhrával,“ říká.

„Samozřejmě je cíl a sen každého dostat se do reprezentace, ale zatím nad tím taky neuvažuju, navíc se nominace podle statistik vůbec nemusí dělat. Záleží na aktuální formě, a kdyby to teď nepřišlo? Asi budu muset makat ještě více,“ tvrdí zase Hrubec.

A jaká jeho aktuální forma tedy je?„Já cítím, že na top úrovni je tady týmová forma,“ chválí Hrubec především třinecké spoluhráče a jakoby mimoděk dodává, že sám se ještě může zlepšovat.

Navíc má v teoretickém souboji o mistrovství světa s Pavlem Francouzem ještě jednu velkou nevýhodu. Zatímco Francouz už několik zápasů za reprezentaci odchytal a byl i na mistrovství světa, Hrubec se dosud Růžičkovi představil jen na letním kempu nováčků.

reklama