reklama

Hudler: Omluvenky chápu, před čtyřmi lety jsem taky nejel

Jiří Hudler, zatím jediná česká posila z NHL Jiří Hudler, zatím jediná česká posila z NHL autor: Michal Eger
Hokejového útočníka Jiřího Hudlera z Calgary stále mrzí, že se nedostal do nominace na únorové olympijské hry v Soči.

Praha - Hokejového útočníka Jiřího Hudlera z Calgary stále mrzí, že se nedostal do nominace na únorové olympijské hry v Soči, ale nad pozvánkou staronového trenéra české reprezentace Vladimíra Růžičky na mistrovství světa v Minsku neváhal. Třicetiletý vítěz Stanleyova poháru s Detroitem z roku 2008 se na turnaj těší a věří v medailový zisk.

"Doufám, že bude dobrá parta a uděláme úspěch," řekl Hudler v rozhovoru pro ČTK. V NHL byl v této sezoně pátým nejproduktivnějším českým hráčem a loni na mistrovství světa ve Stockholmu se čtyřmi góly nejlepším střelcem týmu. Kouč Alois Hadamczik ho ale do výběru pro Soči nezařadil. "Bylo by jednoduché říct, že na to člověk nemyslí. Ale není to tak, že bych na to pořád myslel. Potom jsem to hodil za hlavu, ale mrzelo mě to."

Statistiky nejsou důležité

Ze zámoří se vrátil v pátek, od soboty chodí na led v pražských Letňanech a v úterý se už bude hlásit na srazu. "Jsem natěšený. Je to čekání, když jsme se nedostali do play off. Po návratu jsem nestihl nic. Jen párkrát cvičit a na večeři s kamarády, které jsem neviděl celou sezonu. Připravuju se na Švédské hry," uvedl Hudler, který se chce v generálce na světový šampionát vrátit do zápasového rytmu.

Naposledy hrál 13. dubna a po příletu do Prahy přivítal, že mohl chodit na led, i když byl téměř celý reprezentační výběr na zápasech Euro Hockey Challenge ve Švýcarsku. "Byl jsem zatím třikrát, není to v největším tempu, ale je lepší bruslit a být na ledě, než čekat, až přijedou kluci. Přišli si zahrát i nějací mladí kluci a dělali jsme nějaké střelby."

Hudler je zatím jedinou jistou posilou z NHL. Je připraven, že má patřit k oporám týmu, ale o své roli se bude s trenérem Růžičkou teprve bavit. "Měl bych něco do týmu donést, ale budeme tam mít spoustu dobrých hokejistů. Nevím, kolik budu dostávat prostoru. Důležité bude, když budeme vyhrávat. Já tam nejedu dělat osobní rekordy nebo statistiky," podotkl.

V NHL nasbíral v 75 zápasech 54 bodů za 17 branek a 37 asistencí. Přesto byl sebekritický. "Mohlo by to být lepší, můžu udělat víc bodů. Byl tam trošku útlum po olympiádě. Už jsme věděli, že nepůjdeme do play off, tak je to takové... Hráli taky víc mladí kluci, chtěli víc zapracovat hráče z farmy nebo ty, které podepsali z univerzit. Ale nestěžuju si, jsem tam spokojený a doufám, že k cíli v podobě play off se dostaneme v příští sezoně blíž a nebudeme dva měsíce před koncem z toho boje venku," řekl.

Chystá se na třetí velký turnaj v kariéře. Na mistrovství světa debutoval už v roce 2003 ve Finsku jako devatenáctiletý, další start si připsal až loni. Bude útočit na svou první medaili v reprezentaci a ambice má nejvyšší. "Proč bychom říkali, že tam jedeme přejít čtvrtfinále. Každý mančaft a kluk, který tam pojede, bude mít v hlavě, že chce zlato. I Itálie doufá, že vyhrajou zlato, to by tam mělo být pro každého sportovce. Musí ale všechno sednout," uvedl.

Sám jsem před čtyřmi lety nejel

Řadu omluvenek hráčů z NHL chápe. "Nekoukám se na to jinak, ani nemůžu, protože jsem v roce 2010 taky nejel. Psalo se, že bych měl rozpory s trenérem, ale to ne," řekl Hudler, který se tehdy při působení v Dynamu Moskva nejdříve nevešel do Růžičkova kádru pro olympijské hry ve Vancouveru a na konci sezony se z účasti na šampionátu v Německu omluvil.

Podle Hudlera stojí za absencí řady hráčů na mistrovství světa pádné důvody. "Lidi musí pochopit, že ti kluci mají doma děti, rodiny. Někteří mají zdravotní problémy, táhne se to třeba půlku sezony, ale dá se s tím hrát. Kluby je pak nepustí, aby byli zdraví na nový ročník," řekl.

Nikdo by se podle něj nezřekl účasti jen tak. "Je lepší, když tam pojede někdo, kdo je zdravý, chce se mu a je namotivovaný. Nemá cenu, aby tam byl někdo zraněný a nevěděl, jestli bude hrát. Oni si lidi myslí, že když se někdo omluví, tak se mu tam nechce, což je úplná blbost. Podle mě by všichni chtěli hrát a vyhrát. Každý chce zažít pak tu euforii fanoušků."

I bez řady omluvených hráčů podle Hudlera tým může uspět, ale nebere to jako paralelu se šampionátem v roce 2010, kde byly jen čtyři posily ze zámoří včetně dvou brankářů a podceňovaný výběr vybojoval zlato. Podle něj nikdo neví, jestli by se nedosáhlo na podobný úspěch, i kdyby bylo absencí méně. Věří, že je stále na výběr řada kvalitních hokejistů.

"Když byla generace kluků jako Patera, Procházka, Výborný, Dopita a další, tak se vyhrávalo. Poslouchalo se, že není střední generace. Ale myslím, že máme pořád na to, aby se hrálo o medaile. Máme mladé hráče, kteří hrajou výborně. Třeba Palát. Díval jsem se teď na osmnáctku a ti kluci hráli super. Strašně se mi to líbilo," komentoval stříbro hráčů do 18 let na MS ve Finsku.

reklama