Hvězda zápasu! Skvělý Palát atakuje čelo bodování nováčků

18. 3. 2014 6:14
Český hokejista Ondřej Palát se podílel gólem a přihrávkou na výhře Tampy Bay 4:3 nad Vancouverem a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.
Ondřej Palát si přijíždí pro gratulace v utkání NHL mezi Tampou a Vancouverem
Ondřej Palát si přijíždí pro gratulace v utkání NHL mezi Tampou a Vancouverem | Foto: Reuters

New York - Český hokejista Ondřej Palát se podílel v pondělním utkání NHL gólem a přihrávkou na výhře Tampy Bay 4:3 nad Vancouverem a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.

Dvaadvacetiletý útočník bodoval v pátém utkání v řadě, ve kterých si připsal čtyři trefy a pět asistencí. I díky tomu je Palát v produktivitě nováčků NHL druhý s šestibodovou ztrátou na vedoucího Nathana MacKinnona.

Tampa Bay položila základ vítězství v úvodních dvou třetinách, po nichž vedla 3:0. První dva góly padly po akcích českého útočníka. Nejdříve Palát bekhendovou přihrávkou z rohu našel volného Stevena Stamkose, jenž otevřel skóre.

Šťastný gól Paláta po přečíslení

Pak se štěstím proměnil přečíslení dva na jednoho, když si jeho přihrávku srazil do vlastní branky Ryan Stanton. Stejný obránce překonal nechtěně svého brankáře Eddiho Läcka i v závěru druhé třetiny.

Tříbrankový náskok se ale domácím začal v poslední části povážlivě smršťovat až na rozdíl jednoho gólu. "Hráli jsme trochu uvolněněji, ale hlavní je, že jsme nakonec vyhráli potřetí za sebou," řekl trenér Tampy Bay Jon Cooper. "Dnešek ukázal, že máme ještě pořád na čem pracovat. Když ve třetí třetině vedete, víte, zvlášť pokud hrajete proti týmu bojujícímu o play off, že bude všechno střílet na branku. Musíme to příště hrát chytřeji," dodal kapitán Stamkos.

Boston vyhrál podeváté za sebou

Hokejisté Bostonu prodloužili sérii výher na devět. Na domácím ledě přehráli Minnesotu 4:1 a v čele Východní konference zvýšili náskok před Pittsburgem na pět bodů. K poslednímu vítězství Bruins přispěl nejvíce Jarome Iginla, autor dvou branek.

"Je známkou dobrého týmu, když vyhrává zápasy, přestože v nich nepodá nejlepší výkon. A nám se to v poslední době daří," prohlásil brankář Bostonu Tuukka Rask, který byl s 33 zásahy hlavní hrdinou. "Náš gólman byl dobrý. Opět jsme soupeře pustili do mnoha přečíslení a gólových šancí. To musíme zlepšit. Ale v útoku to bylo solidní," doplnil kouč domácích Claude Julien.

Jaškin dostal šanci v dresu St. Louis

Západní konferenci i celé soutěži vévodí St. Louis, které doma porazilo Winnipeg 3:1 a před pronásledovateli má čtyřbodový náskok. O výhře rozhodl David Backes, jenž v posledních sedmi minutách dvěma zásahy zlomil nerozhodný stav. Ve druhém případě mu trefa byla uznána jako technický gól, neboť byl při power play a úniku na opuštěnou branku podražen Jacobem Troubou.

Blues jsou prvním týmem soutěže s dosaženou stobodovou hranicí. Soupeře opět ničili propracovanou defenzivou, která na svého brankáře Ryana Miller propustila jen 17 střel. "Je to frustrující. Tohle oni umí. Dokážou se dostat do jednogólového vedení a pak zamknou bránu," uvedl Al Montoya, který v brance Jets zastupuje zraněného Ondřeje Pavelce.

St. Louis se dokázalo vypořádat i s absencí dvou důležitých útočníků - Vladimíra Tarasenka a T. J. Oshieho. Z toho profitoval Dmitrij Jaškin, který opět dostal šanci.

Po sedmi vynechaných zápasech se vrátil do sestavy Phoenixu Martin Hanzal, který společně s Radimem Vrbatou asistoval u první branky týmu. Coyotes i s jejich přispěním vyhrál na ledě Los Angeles 4:3. Rozhodnutí padlo v 57. minutě z hole Jeffa Halperna.

Výsledky NHL:

Boston - Minnesota 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 24. a 59. Iginla, 32. Eriksson, 48. Smith - 39. Pominville. Střely na branku: 29:34. Diváci: 17.565.

Tampa Bay - Vancouver 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)

Branky: 18. Stamkos (Palát), 27. Palát, 40. Filppula, 49. Pyatt - 46. a 52. Burrows, 56. Hansen. Střely na branku: 30:28. Diváci: 19.204.

St. Louis - Winnipeg 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 54. a 59. Backes, 22. Morrow - 42. O´Dell. Střely na branku: 26:17. Diváci: 16.665.

Los Angeles - Phoenix 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Branky: 18. Pearson, 27. Martinez, 39. Gáborík - 7. Klinkhammer (Vrbata, Hanzal), 8. Boedker, 50. Yandle, 57. Halpern. Střely na branku: 39:28. Diváci: 18.118.