reklama

Hvězdami NHL nabitá reprezentace vyrazí na Finy

Češi zahajují Channel One Cup ve Finsku Češi zahajují Channel One Cup ve Finsku autor: Reuters
Česká hokejová reprezentace se postaví Finsku v rámci ruského turnaje Channel One Cup. V sestavě je 8 hráčů z NHL.

Praha - Laťka je vysoko. Česká hokejová reprezentace jako lídr Euro Hockey Tour načíná druhý turnaj tohoto seriálu ve Finsku, kde se v rámci ruského Channel One Cupu utká s domácím výběrem. Míří tedy zpátky tam, odkud si v listopadu přivezla trofej pro vítěze Karjala Cupu.

Očekávání od svěřenců Aloise Hadamczika nejsou tedy zrovna malá. Navíc tentokrát je v kabině národního týmu rovnou osm hráčů z NHL. Pro všechny tři zápasy budou k dispozici například sehrané pardubické duo David Krejčí - Aleš Hemský, Jakub Voráček z pražského Lvu nebo kladenská zámořská posila Tomáš Plekanec. Ten bude i kapitánem týmu pro tento turnaj.

Teoreticky tak může Hadamczikův výběr ovlivnit fakt, že by jednání o nové kolektivní smlouvě v NHL pokročila natolik, že by nastal konec výluky. To by totiž museli hráči pravděpodobně odjet i v průběhu turnaje. S tím ale kouč reprezentace nepočítá.

Chytat bude Salák

"Od začátku jsem nepředpokládal, že by se to stalo a hráči by odjeli. Věřil jsem, že by NHL byla vstřícná a řekla by, že začínáme například od 20. prosince, a nechala je turnaj dohrát," přiznal Hadamczik.

Na ruské štaci budou opět strážit českou branku Ondřej Pavelec a Alexander Salák. Trenéři předem rozhodli, že proti Finům se postaví druhý jmenovaný. Ten by se měl mezi tyčemi objevit celkem dvakrát, aby s Pavelcem v součtu s finskou Karjalou dostali stejně prostoru.

Proti týmu Suomi si Salák věří, i když jeho doménou je momentálně švédský hokej, kde chytá v tamní Elitserien. "Na Finy se speciálně nepřipravuji, ale jsem rád, že si zahraju. Znám tam některé kluky, což je příjemné. Nejdu úplně do neznáma," řekl pětadvacetiletý brankář. Mezi léty 2007-2009 totiž působil v týmu TPS Turku.

A co se týče útoku, kouč Hadamczik bude sázet na elitní formaci Nedvěd, Plekanec, Frolík, ke které se bude na přesilové hry připojovat nejlepší extraligový střelec Martin Růžička.

Finsko bez hráčů NHL, ale s šesti nováčky

"Děláme vše pro to, abychom využili jeho schopnosti. Dnes jsme si ale spíše zkoušeli, co chceme hrát, a věříme tomu, že to ve hře bude vycházet," říkal Hadamczik novinářům na úterním tréninku.

To finský kouč Jukka Jalonen se na žádné posily z NHL neobrátil, místo toho pozval šest reprezentačních nováčků. V českém týmu je jediný novic Antonín Honejsek ze Zlína.

"Finsko ale disponuje řadou hráčů, kteří hrají KHL. Jsou to výborní bruslaři, navíc budou hrát doma. Rozhodně to nebude jednoduché utkání. Není to jen o tom, že máme hráče z NHL," podotkl český trenér.

Tým Suomi má Čechům co vracet, naposledy s nimi pohrál 0:1."Je to vždy stejné. Když obléknete dres národního týmu, tak každý chce vyhrát. Je jedno, jestli jsme je porazili, nebo ne. Pro nás i pro ně. Je to nový turnaj," řekl Hadamczik.

Duel s Finy začne v 17:30 v Hartwall Areeně. Vy můžete utkání sledovat v naší podrobné reportáži. Po utkání se český tým stěhuje do Moskvy, kde ho v sobotu čeká souboj s Ruskem a v neděli se Švédskem.

Předpokládaná sestava: Salák - F. Novák, Kindl, Kutlák, R. Polák, Škoula, Nakládal, Němec - P. Nedvěd, Plekanec, Michael Frolík - Hemský, Krejčí, Voráček - M. Růžička, Koukal, Rolinek - Petružálek, Jan Kovář, J. Svoboda - Orsava.

reklama