Hvězdy NHL už míří do Soči. Lékaři chystají prášky na spaní

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 2. 2014 8:00
Hvězdy NHL vyrazily na olympiádu do Soči a budou mít jen dva dny času na to, aby se jejich organismus vyrovnal s velkým časovým posunem.
Jaromír Jágr letí do Soči. V letadle si nesmí pochroumat záda a v Soči musí brzy usnout.
Jaromír Jágr letí do Soči. V letadle si nesmí pochroumat záda a v Soči musí brzy usnout. | Foto: ČTK

Praha - Horečka stoupá! Olympijská přestávka už začala i v zámořské NHL a největší hokejové hvězdy světa jsou právě na cestě přes půl zeměkoule změřit síly na nejsledovanější klání zimních her.

Hokejový turnaj v Soči startuje už ve středu. Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Jaromír Jágr ale začnou pod olympijskými kruhy válčit hned po příletu.

Budou mít jen dva dny času na to, aby se jejich organismus vyrovnal s velkým časovým posunem. Pomáhat jim budou i prášky na spaní. Ale tady pozor! Balancuje se těsně na hraně dopingu.

Poslední letecké speciály s hvězdami NHL dorazí do Soči dnes v průběhu odpoledne. Ti, co poletí ze západního pobřeží Ameriky, tedy z toho vzdálenějšího, cestou přes oceán do dějiště letošních her protnou dvanáct časových pásem.

Den se změní v noc. A naopak

Na biorytmus člověka je to pořádný zápřah, čas na aklimatizaci bude minimální. Třeba zrovna Jaromír Jágr stihně v místě olympiády pravděpodobně jen zítřejší trénink a hned ve středu hraje se Švédskem v době, kdy bude jeho tělo stále ještě reagovat na americký čas. Zatímco se bude v Rusku pozdě večer rovnat na úvodní buly, hlava bude stále myslet na to, že v Americe zrovna vstává do práce.

Nejen Jágrovi ale i dalším se ráno změní v noc. A naopak. "Jediná výhoda je, že stejný problém budou mít i Švédi," prohlásil těsně před odletem manažer reprezentace Slavomír Lener. Také on ví, že hlavně v úvodu turnaje bude tohle starost každé výpravy, která na výkony svých hvězd z NHL spoléhá.

Říká se tomu jet lag. Je to porucha, která vzniká narušením spánkového rytmu a potká každého, kdo cestuje přes půlku světa (i méně). Čím větší časový rozdíl je, tím je únava z jet lagu výraznější. A hokejisté v Soči s ní ze začátku budou bojovat mnohem víc než se svými soupeři.

Alois Hadamczik tohle dobře zná a má z toho také právem obavy. I tahle odolnost hráčů taky hrála v jeho nominaci roli. V paměti není třeba pátrat dlouho. Vzpomeňte si třeba na květnové mistrovství světa, kde celá řada Čechů z NHL i po týdnu pobytu ve Švédsku omlouvala své špatné výkony únavou.

Kdo usne dřív, vyhraje

A tak jsou teď v permamenci hlavně týmoví lékaři. Hráčům bude pomáhat hlavně chemie, kterou jim doktoři předepíší. Prášky na spaní nebo přírodní vitamíny. Balancovat se bude těsně na hranici dopingu s jasným cílem: hokejisté musí co nejrychleji usnout. Až se tohle podaří, bude vyhráno.

"Člověk obvykle potřebuje na adaptaci zhruba čtyři dny, ten druhý je z toho nejhorší. Většinou celou první noc nemůže usnout a kouká na televizi, další den je pak skoro nepoužitelný. Proto budeme hokejistům pomáhat ke změně biorytmu takhle chemicky," řekl Aktuálně.cz už před časem doktor českého národního týmu Radek Holibka. Zrovna druhý den, kdy budou hráči trpět nejvíc, mají na programu jediný společný trénink, který před turnajem stihnou.

"Jediné, co jsme schopni nabídnout, jsou prášky na spaní a přírodní vitamíny, které podporují povzbuzení a prokrvení organismu a jsou ještě v souladu s dopingovou kontrolou. Dávat infuze je asi nesmysl," míní lékař, který se s odborníky na spánek o tomhle problému bavil už v prosinci.

Česká jistota: Voráček problémy nikdy nemá

Na poslední olympiádě tohle většina týmů vůbec nemusela řešit, hrálo se v Kanadě. Tip na to, jak velký časový posun překonat, ale nabízí ve vzpomínkách na Nagano ve své knize Chytám svůj život třeba Dominik Hašek. Dominátor si tehdy při dlouhé cestě do Japonska zakázal v letadle spát, aby do dějiště her přijel co nejvíce unavený a hned sebou praštil do postele. Jenže každý člověk to má jinak. "Já vždycky snášel lépe cestu z Ameriky sem než naopak," říká Hašek nyní.

I v současném českém týmu jsou výjimky, které tohle potvrzují.

"Je to prostě trošku sázka do loterie. Když letos přijel do Švédska na mistrovství světa Tomáš Plekanec, hrál hned další den parádně. Pak jsme ale hráli se Švýcary a už byl úplně unavený. Na někoho to dolehne, na někoho ne. Ale Švédi, se kterými turnaj začneme, to budou mít úplně stejné," ví Holibka a hned doplňuje, kdo je s přechodem na jiný den naprosto bezproblémový. Je to prý Jakub Voráček.

"Ten si nestěžuje nikdy na nic. Nikdy jsem na něm nepozoroval, že by byl unavený a že ho změna času trápí. Je z toho hodně poučený, umí se na to připravit a přesně ví, kdy a jak si má co dát, aby byl co nejdříve v pohodě. My mu, stejně jako ostatním hráčům, jen pomáháme.“

 

Právě se děje

Další zprávy