Hybridní icing, větší pásma. Hokej se bude hrát úplně jinak

Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 7. 2014 6:00
Zakázané uvolnění se bude v extralize pískat jako v NHL a podobné bude i kluziště. Připravte se na to, že se hokej v Česku bude od nové sezony hrát úplně jinak.
Hokej, extraliga, Plzeň - Slavia: rozhodčí a Vladimír Růžička
Hokej, extraliga, Plzeň - Slavia: rozhodčí a Vladimír Růžička | Foto: CPA

PrahaJaromír Jágr udělal z hokeje dva různé sporty a ukončil reprezentační kariéru. Řekl, že už nemá na to, aby si každý rok po sezoně v NHL zvykal na diametrálně odlišný evropský styl. Jenže tomu je teď konec: Evropa mění pravidla po vzoru zámoří a chystá se od nové sezony hrát úplně jiný hokej. Mnohem atraktivnější, rychlejší i útočnější.

Významné změny pravidel viditelně změní obraz hry a zasáhnou i hokejovou extraligu. Tak se na ně připravte. „Ze začátku to totiž budou zmatky,“ přiznává Aktuálně.cz s úsměvem šéf českých rozhodčích Pavel Halas, který zasedá také v Komisi rozhodčích IIHF a na schvalování změn se podílel.

Změny to budou už na první pohled obrovské a těší se na ně i bývalý vynikající obránce a dnes asistent trenéra hokejové reprezentace Jaroslav Špaček. „Začnou vynikat dobře bruslící hráči,“ říká. A třeba teď reprezentační kariéru prodlouží i Jágr. Rozdílů mezi hokejem v NHL a tím v Evropě ubude.

Modré čáry se posunou o metr a půl blíže středu (útočné třetiny tak budou stejné jako v NHL a zvýhodní útočící tým), zakázané uvolnění se bude pískat teprve tehdy, když bude zřejmé, že se puku jako první dotkne hráč bránícího týmu (tzv. hybridní icing), a úplně jinak se bude posuzovat také vstřelení gólu v případě posunuté brány (ta bude posunutá skutečně až ve chvíli, kdy tyče vypadnou ze svého postavení).

Hybridní icing vzbudí emoce

„Hybridní icing? To bude problém. Čároví rozhodčí měli doteď usnadněnou pozici, jenže teď bude záležet na jejich uvážení. Snad je na to naše divácká veřejnost na stadionech připravena,“ doufá Halas a už chystá osvětu. Nové posuzování zakázaného uvolnění chce naučit nejprve rozhodčí a pak i české fanoušky, jenže času na to nemá moc. Evropské soutěže včetně extraligy začínají v polovině září a nově založená Liga mistrů dokonce už v srpnu.

Takzvaný hybridní icing je i v zámořském hokejovém světě novinkou a teď přinese do extraligy nejvýraznější změnu pravidel od zrušení tzv. přihrávky přes dvě. I ve slavné NHL takový typ zakázaného uvolnění zavedli teprve loni.

Pakliže čárový rozhodčí nabude dojmu, že útočící tým může získat vystřelený puk bezpečně jako první, nepřeruší hned poté, co puk protne koncovou čárou, ale může hru nechat pokračovat. V opačném případě ji přeruší hned. Upřednostnit by měl vždy bránící celek, a to i v případě, kdy mají oba hráči k puku stejně daleko. Kvůli bezpečnosti.

„Ze začátku to budou zmatky a vzbudí to hodně emocí,“ říká úplně upřímně Halas. V Česku se první takové zápasy odehrají už na konci července, kdy hokejové kluby zahájí série přípravných zápasů na novou sezonu.

„Hybridní zakázané uvolnění a další změny v pravidlech přicházejí kvůli divákům. Olympiáda v Soči ukázala, že některé výklady pravidel vzbuzují emoce. Teď se tyhle dva hokejové světy stále častěji střetávají a snaha je, aby se co nejvíc sbližovaly,“ říká Halas.

I obránci budou muset umět hrát hokej

I druhá úprava hokeje bude výrazná. Rozhodčí kvůli ní nebudou muset foukat do píšťalky, ale fanoušci se mohou těšit na mnohem přímočařejší hokej. Posunutí modrých čar o metr a půl blíže středu zvýhodní útočící týmy, dá prostor tvořivým obráncům a udělá hvězdy z dobře bruslících a individuálně zvýhodněných hokejistů.

„Ti vyniknou a přispěje to atraktivitě,“ říká reprezentační kouč Špaček. IIHF si od toho slibuje více brankových situací. „Střední pásmo bude výrazně menší, bude v něm méně prostoru a obránci dostanou méně času. Budou muset zrychlit rozehrávku, jejich hra musí být přímočařejší,“ míní Špaček.

V NHL k takové změně přistoupili už dávno a i díky tomu se tamní hokej od toho evropského v atraktivitě tak výrazně odlišuje. Tato změna klade mnohem vyšší nároky na obránce. Už to nemohou být jen hromotluci a bořiči, i oni budou muset s pukem něco umět.

Vyhození puku z delšího pásma pro ně bude pod tlakem ještě těžší, zároveň se od nich bude čekat více hokejovosti na útočné modré – rychlejší rozehrávka, častější střelba. Útočníci se budou muset tlačit víc do brány a zejména v přesilovkách dostanou díky většímu prostoru k manévrování obrovskou výhodu navíc.

„Hokej bude atraktivnější a jsem přesvědčen, že ubude vážných zranění. Většina otřesů mozku vznikala po nebezpečných střetech ve středním pásmu,“ líčí Špaček.

Posunutá brána bude, až bude opravdu posunutá

Poslední změna pravidel se týká posunutí brány a nejlépe ji ilustruje nejspíš tři roky stará situace ze semifinále play off, která tehdy vzbudila obrovské emoce i pochopení "poškozeného" týmu.

„Ti mě zabijou,“ řekl tehdy do mikrofonu České televize v přímém přenosu dokonce i hlavní rozhodčí René Hradil, když odjížděl od telefonu s videorozhodčím a chystal se rozpažit. Gól Třince, který v O2 areně bušil do obrany Slavie a dral se za vyrovnáním, neplatil. Václav Varaďa sice dorazil puk mezi tři tyče, jenže bránící Vladimír Roth ho zezadu natlačil na brankovou konstrukci tak, že se v moment, kdy puk přejížděl přes brankovou čáru, konstrukce brány pár centimetrů nadzvedla nad led.

„Takovouhle situaci jsem ještě nezažil. Ale vezměte si, jak se podobné momenty posuzují v NHL. Tam když se branka nahne, ale nevypadne z kolíků ven, gól platí,“ rozčiloval se tehdy trenér Ocelářů Pavel Marek a sklidil tím pochopení u většiny odborné hokejové veřejnosti.

Nakonec trvalo déle než tři roky, než se tohle zvláštní pravidlo změnilo.

V kombinaci s jiným zakázaným uvolněním a větším útočným pásmem však od září úplně změní i extraligový hokej. I ten se svým stylem přiblíží NHL.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy