reklama

Hyka málem podepsal s Flyers, teď táhne Boleslav do play off

Takhle se Tomáš Hyka proti Spartě radoval třikrát Takhle se Tomáš Hyka proti Spartě radoval třikrát autor: ČTK
Rozhovor s mladým útočníkem Mladé Boleslavi Tomášem Hykou, který v minulém kole extraligy sestřelil hattrickem Spartu.

Praha - Přestože tehdy ještě nebyl draftován, měl už v osmnácti letech připravenou smlouvu ve Philadelphii, ale kvůli pravidlům NHL z ní sešlo. V roce 2012 si jej vybralo Los Angeles, ovšem Tomáš Hyka se po další sezoně v juniorské soutěži vrátil do Evropy.

Nejprve strávil rok ve Švédsku a poté zamířil zpět do rodné Mladé Boleslavi. Té pomáhá dostat se premiérově do vyřazovacích bojů, k čemuž sám přispěl vítězným gólem proti Pardubicím a následně hattrickem proti Spartě.

"Nyní chci hlavně pomoci Mladé Boleslavi postoupit do předkola play off. Ale mým cílem stále zůstává probojovat se do NHL," říká jednadvacetiletý útočník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Baráž nikdo hrát nechce

V minulém kole jste k výhře nad Spartou 6:3 přispěl hattrickem. Co pro vás tento střelecký úspěch znamenal?
"Pro mě to znamenalo hlavně to, že jsme vyhráli a že jsem dokázal týmu pomoct k vítězství nad takovým mužstvem, jakým je Sparta."

Oslavil jste to nějak?
"Spoluhráči mi pogratulovali a doma jsem to oslavil s přítelkyní večeří. O víkendu to oslavíme i s rodinou."

Zatím jste se i kvůli zranění moc neprosazoval. Cítíte, že vám tyto góly psychicky pomůžou?
"Určitě. Dodalo mi to sebevědomí, že i přes zranění a nemoc v této sezoně můžu týmu něco dát. A vidí to i ten tým, že se může spolehnout i na další hráče, a ne jen na ty starší."

Porazili jste Spartu, vy jste nastřílel hattrick, držíte šňůru čtyř vítězných zápasů. Zdá se, že to souvisí všechno se vším a tento celek posouvá Boleslav vstříc play off, je to tak?
"To play off bych tak úplně neříkal, ale určitě se do něj chceme dostat, a myslím si, že to je vidět. Čeká nás sice ještě dlouhá cesta, ale pokud i nadále budeme předvádět takové výkony, tak se do něj dostaneme."

Boleslav zatím znala jen boje o záchranu a postup do play off by byl velkým úspěchem. Klade klub velký důraz, abyste se do elitní desítky dostali?
"Po těch minulých zkušenostech nikdo nechce hrát znovu baráž. Ale že by na nás byl nějaký tlak od vedení, to ne. Spíš to vychází od samotných hráčů, že chtějí něco jiného než hrát baráž, radši chceme bojovat o play off. Tým se tu velice dobře poskládal a myslím si, že těmi posledními zápasy jsme si řekli o to, že Boleslav už není barážový klub, ale že se bude prát o play off."

Doplatil na chybu Flyers

Vy jste v předchozích letech strávil dvě sezony v zámořské juniorské soutěži a jeden rok ve Švédsku. Jak tato angažmá zpětně hodnotíte?
"Dva roky v Kanadě byly pro mne, co se hokejového vývoje týče, jednou z největších zkušeností, protože mi to pomohlo psychicky i mentálně. Navíc jsem viděl, jak se pracuje v jiných oblastech, měl jsem možnost nahlédnout i do NHL, jak v ní hráči pracují. Podobné to je i se Švédskem. Švédská liga je jednou z nejlepších evropských soutěží a chtěl bych se tam jednou vrátit. Je to tam o tvrdé práci a získal jsem tam hodně zkušeností. Celkově jsem se tedy za ty tři roky hodně naučil."

Dokonce jste nějaký čas strávil v kempu Philadelphie a byl jste před podepsáním smlouvy, ovšem nakonec to trochu kuriózně nevyšlo.
"Vlastně se mnou nemohli podepsat smlouvu, protože jsem rok předtím nehrál v zámoří a ani nebyl draftovaný. A v příštím draftu si mě už nevybrali."

Mrzelo vás to?
"Byla to škoda, ale určitě mě to nemrzí, protože jsem zase měl možnost nahlédnout někam jinam, a věřím, že se do zámoří jednou vrátím."

Poslední dobou se hodně mluví o tom, že české kluby příliš příležitostí mladým hráčům nedávají, a je tak logické, že ti odcházejí už v hodně brzkém věku do zámoří nebo Švédska, kde mají větší šanci, že si jich někdo z NHL všimne. Vy jste tímto kolečkem prošel, zároveň jste se ale dokázal prosadit i doma, tak jak se na tuto problematiku díváte?
"Je to asi podle toho, kde ten hráč hraje, tzn. jestli dostává větší důvěru, třeba jako Tomáš Hertl ve Slavii, nebo ne. Já jsem zvolil jinou cestu a určitě to pro mne bylo snazší tím, že mě skauti v zámoří víc viděli. To byl jeden z důvodů, proč jsem tam šel. Myslím si ale, že nyní hraje v extralize hodně mladých hráčů, což je jedině dobře, protože ti hráči potřebují hrát a nasbírat zkušenosti."

Záleží tedy vždy na individuální situaci každého hráče?
"Přesně tak."

Farmě by se nebránil

Vám se podařilo v Boleslavi prosadit, zároveň jste byl v létě na reprezentačním kempu. Tak jaké cíle si dáváte pro nejbližší období?
"Nyní chci hlavně pomoci Mladé Boleslavi postoupit do předkola play off, to je ten hlavní cíl. Pak se uvidí. Mým cílem je samozřejmě také NHL, ale do ní je ještě dlouhá cesta. Zatím jsem tady v extralize, a tak chci vybojovat s Boleslaví nějaký úspěch. Poté mě láká také reprezentace, do níž jsem už měl možnost nahlédnout."

V NHL vás nakonec draftovalo Los Angeles. Kdyby přišla nabídka, podepsal byste i dvoucestnou smlouvu a vydržel na farmě, nebo byste dal přednost hernímu vytížení v extralize nebo jinde v Evropě?
"To by záleželo na týmu, který by mi tu smlouvu nabídl. Asi bych se tomu nebránil, farma je také dobrá věc a dobrá zkušenost. Skoro každý hráč si tím musí projít, než nastoupí do NHL, takže bych se jí nebránil."

reklama