reklama

Rusko sebralo Jágrovi jisté místo mezi legendami NHL

Jaromír Jágr v Omsku strávil tři sezony. Letos si odskočil během výluky do svého Kladna, ale jinak drtivou část kariéry strávil v NHL Jaromír Jágr v Omsku strávil tři sezony. Letos si odskočil během výluky do svého Kladna, ale jinak drtivou část kariéry strávil v NHL autor: Eduard Erben
Tři sezony strávil fenomenální český forvard Jaromír Jágr v KHL. Jak by se změnily statistiky, kdyby zůstal v zámoří?

Praha - Na kdyby se ve sportu nehraje. Ale při pohledu na střelecké dostihy mezi veterány NHL Jaromírem Jágrem a Teemu Selännem se nabízí otázka, jak by historická tabulka kanonýrů vypadala, kdyby Jágr neodešel hrát na tři sezony do ruského Avangardu Omsk.

Žádný souboj veteránů by se v této sezoně nejspíš neodehrával. Pokud by Jágr vydržel hrát celou dobu v NHL, patrně by dnes bojoval o třetí příčku v historickém pořadí za Waynem Gretzkym a Gordie Howem.

Selänne stáhl Jágra o 85 branek

Jak jsme na to přišli? Vezměme si to popořádku. Takto vypadá aktuální tabulka nejlepších kanonýrů historie NHL.

Pořadí Jméno Sezon Branek
1. Wayne Gretzky 20 894
2. Gordie Howe 26 802
3. Bret Hull 20 741
4. Marcel Dionne 18 731
5. Phil Esposito 18 717
6. Mike Gartner 19 708
7. Mark Messier 25 694
8. Steve Yzerman 23 692
9. Mario Lemieux 17 690
10. Jaromír Jágr 19 669
12. Teemu Selänne 21 666

Jak vidno, Jágrovi patří v tabulce 10. příčka, přičemž má ale jen o dvě branky na kontě více než Selänne. Jenže finský blesk značně vytěžil právě z toho, že Jágr strávil tři sezony v Rusku, v KHL. Během té doby nasázel dnes už 42letý fenomén 85 gólů (ve 145 zápasech).

Kolik gólů by dal Jágr?

Klíčová otázka zní: kolik by Jágr asi nastřílel branek, kdyby v NHL a konkrétně v New York Rangers zůstal?

Na ni samozřejmě neexistuje skutečná odpověď. Ale matematická ano.

Začít můžeme u faktu, že během těch tří ročníků v Avangardu Omsk nastřílel Jágr 66 branek. Ruská soutěž tehdy (a ani dnes) neměla kvality NHL, na druhou stranu se zde hraje o poznání méně zápasů. V zámoří by jich Jágr mohl za tři sezony odehrát 246, v té době se nestávkovalo. V KHL jich stihl zhruba o stovku méně.

Že by se každou sezonu, co v NHL chyběl, Jágr pohyboval kolem hranice 20-25 branek za sezonu, se dá usuzovat i z toho, že jeho gólový průměr v Rangers ve třech sezonách před odchodem do KHL činil 0,44 branky na zápas.

Buďme na Jágra přísní a raději počítejme, že by se mu dařilo jen průměrně. I tak by skóroval téměř stokrát.

Jak to? Jágr (na rozdíl od třeba Selänneho) v posledních sezonách před odchodem do Ruska chyběl v zápase NHL jen málokdy. Pokud tedy jeho gólový průměr násobíme 75 zápasy za sezonu (loni jich Jágr za Philadelphii odehrál 73), rázem se dostaneme na přibližně 99 branek (0,44 x 75 x 3). 

Je možné, že toto číslo by ve skutečnosti bylo o něco nižší. Ani Jágr nemládne a s věkem střelecký potenciál klesá, naopak roste riziko vážnějších zranění. Navíc také sice mírně, ale vytrvale klesal celkový počet branek v jednotlivých ročnících NHL. Rozumný odhad by se tedy patrně pohyboval někde kolem 70 branek za tři sezony strávené v Rusku.

Kde by tedy Jágr byl?

Pokud bychom toto číslo přidali k aktuální hodnotě Jágrova střeleckého účtu, rázem bychom se ocitli na 739 gólech.

Jágr by aktuálně ohrožoval v historické tabulce pozici amerického bombarďáka Bretta Hulla. A někdejší hvězda St. Louis či Detroitu nyní trůní na třetí pozici tabulek za nedostižným Gretzkym a za Howem.

Naopak Selänne by bojoval o místo v elitní desítce - jako nyní - s Lucem Robitaillem a následně Mariem Lemieuxem.

Nic z toho se ovšem nestalo, Jágr za známých okolností opustil Rangers a celou NHL. Ostatně kdyby tam zůstal, mohlo se stát leccos. Možná by se mu naprosto přestalo dařit a raději by někdy v roce 2011 ukončil kariéru. Možná by přestoupil do klubu s ambicemi na Stanley Cup (proč ne Pittsburgh?) a střílel by v přesilovkách gól za gólem.

A třeba by si konečně našel manželku a místo střílení puků do branky by vychovával malého Jardu.

reklama