reklama

Jágr, nejstarší účastník Utkání hvězd od roku 1980. Na památku dostane kytaru

Jaromír Jágr v dresu Floridy válí, žádný z českých hráčů v NHL letos nedal víc gólů. Jaromír Jágr v dresu Floridy válí, žádný z českých hráčů v NHL letos nedal víc gólů. autor: ČTK
Jaromír Jágr bude o víkendu jediným českým hokejistou v Utkání hvězd NHL. Byť o účast ani nestál, stane se třetím nejstarším hráčem v historii této události.

Praha – Až takřka 44letý Jaromír Jágr vyjede o víkendu na led, stane se nejstarším účastníkem Utkání hvězd NHL za posledních 36 let a třetím nejstarším v historii. Ve vyšším věku si mezi hokejovou smetánkou zahráli jen kanadské legendy Gordie Howe (51 let) a Doud Harvey (44 let).

Suverénně nejstarší hráč ligy bude kapitánem Atlantické divize, jak si to přáli fanoušci. Samotný Jágr už tolik nadšený není. Nepomohla mu ani antikampaň, při níž své příznivce žádal, ať pro něj nehlasují. "Všichni budou na dovolené a já budu muset hrát tři na tři. To je skvělé!" vtipkoval před novináři. "Věřte mi, že bych radši byl na Floridě. Nebo na Bahamách."

Hlasy českému útočníkovi však nenaskakovaly z lidské škodolibosti. Jágr letos opět úspěšně bojuje s přibývajícími roky. Na Floridě nasbíral ve 46 kláních 33 bodů (15+18) a patří k lídrům mužstva, které nečekaně ční na druhé příčce Východní konference.

Proto oblíbený veterán často srší vtipem. Dokonce si nechává narůst mullet, divoký účes, s nímž oslňoval (nejen) zámořské stadiony v 90. letech. Navíc dobývá historické tabulky NHL – na třetího nejlepšího střelce Bretta Hulla mu schází čtyři trefy, na třetího nejproduktivnějšího hráče Gordieho Howea ztrácí 14 bodů. Nic, co by v aktuálním ročníku nemohl zvládnout.

Na Jágra pějí ódy fanoušci i hokejové persony. "Je to Gordie Howe dneška," prohlásil na začátku týdne torontský kouč Mike Babcock, který vyhrál Stanley Cup a Kanadu dvakrát dovedl k olympijskému zlatu. "Chtěl bych jeho hokejku, abych si ji mohl nechat podepsat. Takhle dobrý podle mě je."

Jediný český zástupce na Utkání hvězd načne očekávaný víkend v Nashvillu sobotní účastí při dovednostních soutěžích. Další den povede Atlantickou divizi k zápasu. Celý víkend bude Jágrovy kroky sledovat i stanice Nova Sport 1.

Kytara na památku

Ačkoliv by česká osmašedesátka raději čerpala sílu na Floridě, může ji těšit alespoň atraktivní dárek – personalizovaná kytara značky Gibson. Tu dostane každý hokejista, který se hvězdné sešlosti v americkém středisku country hudby zúčastní.

Takhle vypadá dárková sada pro finského brankáře Pekku Rinneho:

Kdo naopak nedorazí, stihne ho trest v podobě stopky na jedno utkání. Flastr už dostal chicagský Jonathan Toews a washingtonský Alexandr Ovečkin, jenž měl být kapitánem Metropolitní divize. Ruského snajpra prý dlouhodobě trápí zranění v dolní části těla. Nepomohla mu ani dvouzápasová pauza zapříčiněná sněhovou bouří. Naopak. Ovečkin byl při kalamitě příliš aktivní a poranění si ještě zhoršil: "Odklízel jsem nějaký sníh u domu. Bylo to špatné rozhodnutí."

Hvězdu Washingtonu tak s céčkem na hrudi nahradí Kanaďan John Tavares. Dalšími kapitány budou Jágr, Patrick Kane a John Scott, jemuž liga nakonec povolila start, byť po výměně do Montrealu trčí na farmě.

Každý z nich povede do "boje" svoji divizi, přičemž dva vítězné týmy z prvních zápasů si to rozdají ve finále. Všechna klání se budou nově hrát systémem tři na tři a zaberou 20 minut. Pokud tato doba neurčí vítěze, uvidí diváci nájezdy. I těm by se Jaromír Jágr nejraději vyhnul, neboť je nemá v oblibě.

reklama