reklama

Vůjtek: S Jágrem si promluvím. Příkladem pro mladé je Simon

Osmašedesátiletý Vůjtek pozval do Jihlavy české hokejové naděje. Osmašedesátiletý Vůjtek pozval do Jihlavy české hokejové naděje. autor: ČTK
Poprvé pod vedením nového trenéra Vladimíra Vůjtka a jeho asistentů Josefa Jandače, Jiřího Kalouse a Jaroslava Špačka se sešla česká hokejová reprezentace na třídenním kempu v Jihlavě.

Jihlava - Poprvé pod vedením nového trenéra Vladimíra Vůjtka a jeho asistentů Josefa Jandače, Jiřího Kalouse a Jaroslava Špačka se sešla česká hokejová reprezentace na třídenním kempu v Jihlavě. Téměř čtyři měsíce před finským Karjala Cupem.

Čtyřiadvacet hráčů ročníku 1991 až 1995 se hlásilo realizačnímu týmu na Horáckém zimním stadionu ve středu odpoledne. "Chceme se poznat s potenciálními kandidáty na reprezentační dres,“ zdůvodňuje Vůjtek.

Na Vysočině absolvují Češi šest tréninků na ledě, poslední v sobotu dopoledne, kdy také kemp skončí. V dalším týdnu se Vůjtek a jeho asistenti chystají na schůzky s hráči z NHL.

Mezi oslovenými přitom bude i Jaromír Jágr, poslední aktivní naganský šampion, který ale po posledním MS v Praze ukončil reprezentační kariéru. "Chtěl bych si s ním také samozřejmě promluvit,“ komentuje bývalý kouč slovenské reprezentace otázku týkající se české legendy.

Hlavním cílem tohoto kempu je tedy poznat mladé hráče?
Chceme jim dát šanci, ukázat jim, jak to tady chodí a jakým se hraje stylem. Jsou to kluci, kteří ve většině případů prošli mládežnickými kategoriemi reprezentačního družstva. Zkušenost nám říká, že z poloviny se tito hráči prosadí dále do A-týmu. Myslím si, že někteří z nich pojedou i na další turnaje.

Jaké procento z nich by se mohlo do letošní nominace probojovat?
Na to je ještě brzy odhadovat. Teprve se rozjíždí sezona a budeme vidět, jak se uchytí v lize. Z minulosti víme, že někteří se prosadí hned. Když tu byl loni Simon, tak v květnu už hrál na mistrovství světa a je v Americe. Rok před tím to byl Sekáč. Vždy to tak je, že jeden či dva se dostanou výkony v sezoně až do národního mužstva.

Kometa nepustila na kemp své hráče z důvodu, že se koná příliš brzy a kluby se soustředí na přípravu… Jak vy se k tomu stavíte?
Mám opačný názor. My jsme právě proto, že je to brzy, hráče svolali. Pak budou mít ještě dostatek času se připravovat s klubem.

Nemůže to těm hráčům do budoucna ublížit, že nepřijali pozvánku reprezentace?
Myslím si, že ani ne. Neznám názory jednotlivých hráčů, jestli oni sami nechtěli jet, nebo jestli jim to zatrhl klub. Možná jsou zklamaní, že tu nemohou být.

Poprvé se na kempu sžíváte se svými asistenty. Jak se vám zatím jeví spolupráce?
Spolupráce bude jistě dobrá. Sám jsem si je vybral a ti kluci jsou perfektní. Jsou pracovně vytíženi. Hlavně Jirka s Pepou, kteří zároveň působí u špičkových ligových mužstev. Jsou v nejlepších letech.

Jaké budou vaše další kroky po skončení kempu?
Na 3. a 5. srpna máme připravené schůzky s hráči z NHL, kteří jsou ještě stále v Evropě. Chceme se hlavně poznat a říct jim program, protože se blíží mistrovství světa a zároveň i Světový pohár, na kterém budou hlavně právě zástupci NHL. Chceme znát jejich názor na případnou účast. Dále budeme sledovat jejich zápasy a další akce následuje v listopadu na Karjale.

Oslovíte i Jaromíra Jágra?
Chtěl bych si s ním samozřejmě promluvit. Nevím, jestli přijde už příští týden na ten sraz, ale určitě mu zavolám. Je to spíše otázka dalších měsíců.

Loni jste vedl slovenskou reprezentaci, letos jste u české. Poznáváte už nějaké rozdíly?
Ty srazy jsou všude stejné. Samozřejmě je to ale o kvalitě mužstva a kvalitě turnajů, které tady v Čechách jsou na vyšší úrovni, hraje se s těmi předními evropskými mužstvy. Stejně tak je vyšší kvalita hráčů.

reklama