reklama

Jágr se vrací do NHL: Teď už může být každý zápas poslední

Jaromír Jágr. Jaromír Jágr. autor: Reuters
Hvězdný útočník bude ve zbytku sezony pomáhat Dallasu. Doma se mu ale líbilo, přiznává

Praha - Hokejový útočník Jaromír Jágr odletěl do zámoří se smíšenými pocity.

Působení v Čechách si užíval, ale zároveň si dobře uvědomuje, že s ohledem na svůj věk v NHL už moc zápasů v kariéře neodehraje. Působení v týmu Dallas Stars pro něho bude krokem do neznáma, neboť v Západní konferenci slavné soutěže dosud nehrál.

"Smíšené pocity, přesně tak bych to nazval. Hrozně moc se mi tady líbilo a myslím, že jsme (s Kladnem) hráli docela hezký hokej a chodili na nás diváci. Ale na druhou stranu si uvědomuju, že moc zápasů v NHL už mi nezbývá," řekl Jágr novinářům před dnešním ranním odletem z Prahy.

"I proto jsem rád, že se nakonec domluvili a alespoň těch 48 zápasů odehraju, pokud se nezraním," doplnil čtyřicetiletý útočník.

Už mi není dvaadvacet

Přesně takový počet zápasů odehrál Jágr i při výluce v sezoně 1994/95 a stihl během nich v dresu Pittsburghu posbírat 70 kanadských bodů za 32 gólů a 38 asistencí, což mu vyneslo cenu Arta Rosse pro vítěze kanadského bodování. "No jo, ale to mi bylo dvaadvacet, to už je dlouho," smál se Jágr.

Výhodou by pro něho mohla být poměrně velká zápasová praxe. "Věřím, že ty zápasy nám hráčům, kteří hráli v Evropě a tady v české lize, pomohou. Hlavně asi ze začátku. Na druhou stranu mladí hráči s prvními kontrakty museli hrát na farmě, takže někde hrála podle mého víc jak polovina hráčů, takže taková výhoda to zase nebude," podotkl Jágr.

Za týden zase doma?

Žádné reakce z Dallasu, s nímž podepsal roční kontrakt na 4,5 milionu dolarů, a bude tak patřit k nejlépe placeným hráčům Stars, na nečekanou úterní rozlučku proti Litvínovu (3:2) se nedočkal.

"Ani jsem nečekal, že něco bude. Smlouva ještě není podepsaná, včera to Gary Bettman (šéf NHL) dával schválit majitelům a hráči to budou teprve schvalovat. Takže se může stát, že hráči nebudou souhlasit, za týden jsem zase doma a zase mě tady budete vítat," prohlásil Jágr s nadsázkou.

Měl bych nabrat kila

Přiznal, že letí do neznáma, přestože proti Dallasu odehrál v minulé sezoně s Philadelphií jeden zápas. "Sice vítěznej, ale abych měl nějaký velký přehled o tom, jací jsou tam hráči a jakým stylem hrajou, to vůbec ne," poznamenal Jágr.

Hodně důležitý podle jeho názoru bude především začátek sezony. "To bude ale platit pro všechna mužstva, pokud chce někdo udělat play off. Kdo chytí začátek, má pak velkou šanci to play off udělat," uvedl Jágr.

Dobře si uvědomuje, že oproti extralize bude jeho pozice výrazně obtížnější. "Už jen rozměry hřiště to je odlišné, jiní a daleko silnější hráči. Musel jsem se přizpůsobit tady; zhubnul jsem a shodil nějaká kila, teď je budu muset zase nabrat, abych měl větší sílu," plánoval Jágr.

Na malém hřišti podle něho tolik nejde o bruslení, ale o přetlačování, záleží na fyzické síle u mantinelu, schopnosti přejít přes hráče. "A taky je třeba mít dobrou střelu. Takže přiberu a doufám, že co nejrychleji, protože na tom začátku záleží strašně moc. Nejen po stránce týmu, ale i po té individuální," zdůraznil Jágr.

Poslední sezona? Každý zápas může být poslední

Ačkoli v NHL oblékal dres již kvarteta klubů, připustil, že stojí před novou výzvou. "Bude to nezvyk. Poprvé v životě budu hrát někde jinde, v jiné konferenci. Navíc budu mít maximálně asi týden, abych se sehrál se spoluhráči, což není moc dlouhá doba, ale tak to prostě je. Snad si zvyknu hodně rychle a týmu pomůžu dostat se co nejdál," řekl.

Zda může být tato sezona jeho poslední v NHL, kde je nejproduktivnějším Evropanem v historii, nechtěl rozebírat. "Já hraju každý zápas s tím, že může být můj poslední, nejen sezona. Tak to prostě je," prohlásil Jágr s tím, že vše ale bere jako motivaci do budoucnosti. "Věřím, že když se mi bude dařit, tak můžu v hokeji pokračovat. Bude záležet jen na mně a na tom, abych byl zdravý," poznamenal.

Původně měl v plánu zabalit si v úterý a ve středu už mít klid, ale s ohledem na úterní extraligovou rozlučku musel vše přehodnotit. "Balil jsem všechno až dneska v noci, takže jsem vůbec nespal. Vyspím se v letadle," uvedl Jágr, jenž bude v Dallasu teprve hledat optimální ubytování. "Chtěl bych být blízko tréninkové haly, ale zatím jsem to nijak nezjišťoval," přiznal.

Kladno prý doplácí na marodku

V Dallasu má být v pátek okolo 20 stupňů, tedy výrazně příjemněji ve srovnání se sychravým počasím v tuzemsku. "V pátek sice jo, ale o víkendu už zase ne," prohlásil Jágr. "Koukal jsem na to, jestli si mám vzít nějakou teplou bundu nebo ne," dodal.

I přes velké oslabení kladenského klubu, jehož je majitelem, zůstává optimistou. "Nemyslím, že máme špatný mužstvo. Poslední porážky způsobila i hrozně velká marodka a chybělo pět hráčů z prvních dvou pětek. V brzké budoucnosti se ale budou vracet do hry a já věřím, že play off - nebo alespoň předkolo - se udělá," prohlásil Jágr.

reklama