reklama

Jágr: Věk je jen číslo. Na sezonu budu maximálně připraven!

Jaromír Jágr by i v New Jersey rád chodil na přesilovky. Ve vzduchu tak visí možnost složení české úderné formace Jaromír Jágr by i v New Jersey rád chodil na přesilovky. Ve vzduchu tak visí možnost složení české úderné formace autor: Ludvík Hradilek
Jaromír Jágr vyhlíží možná poslední sezonu v NHL. Chce se na ni maximálně připravit a chce být platný i na olympiádě.

Praha - Přestože Jaromíra Jágra nyní čeká léto doma v České republice, vyhlíží už svou možná poslední sezonu v zámořské NHL, kterou stráví v New Jersey Devils.

Legendární útočník je rozhodnut být v novém působišti co nejplatnější a prokázat své kvality.

"Udělám maximum pro to, aby tato sezona byla jednou z nejlepších. Chci prostě dokázat, že pokud něco miluješ tak jako já hokej, věk není rozhodující a je to jen číslo," říká.

O Jágrových prvních dojmech z nového klubu a změně životosprávy čtěte ZDE.

Máte už plán, jak volno v Česku strávíte? Mluvil jste o tom, že hodláte brzy začít s tréninkem.
"To, že jsem teď nebyl měsíc na ledě, neznamená, že jsem nic nedělal. Sice jsem možná netrénoval tak, jak bych si to představoval, ale přesto trénoval. Pamatuji si, že byly roky, kdy jsem si dal pauzu maximálně jeden dva týdny, a pak jsem v listopadu dostal krizi. Ono to taky není dobré, když se celý rok jenom trénuje. I tělo si potřebuje někdy odpočinout a dostat novou chuť do hokeje. Doufám, že jsem ji našel. A teď těch čtyřicet dní, co mám do začátku kempu, budu dělat vše pro to, abych byl co nejlépe připraven. Plánuji, že tady začnu co nejdřív, asi zítra nebo pozítří."

Jsou kromě tréninku i jiné věci, které chcete stihnout, těšíte se na ně a chcete si je užít?
"Domů se těším vždycky. Ale možná, že příští sezona bude moje poslední, takže chci udělat maximum pro to, aby byla jednou z nejlepších. Takže těch čtyřicet dní před startem kempu oželím. Můžu se těšit na příští rok a další roky. Není kam pospíchat."

S New Jersey jste podepsal smlouvu teprve před několika dny. Přesto povězte, jak o vztahu k tomuto klubu přemýšlíte?
"Tak hlavně tam byly další tři čtyři týmy, které o mne měly zájem. Myslím si, že po odchodu Kovalčuka do Ruska se pro mě otevřela trochu větší mezera v tom, že bych možná mohl nastupovat v prvních dvou lajnách, chodit víc na led než v jiných mužstvech. Dalším plusem jsou tři další Češi, starší spoluhráči. A asi tím největším kladem je výborná dostupnost, skoro se necestuje. Philadelphia, New Jersey, New York Rangers a Islanders jsou na tom prostě nejlépe z celé NHL."

Jste pověstný svými nočními tréninky. Už máte klíče od haly, abyste si mohl chodit zatrénovat?
"Ještě jsme o tom nemluvili, ale snad budou rozumní. (směje se)"

O New Jersey se mluví jako o klubu s přísnými pravidly: krátký sestřih vlasů, nenosit vousy, přesnost, dochvilnost apod. Už jste si na ně zvykl?
"Vlasy jsem si právě ostříhal a s holením taky nemám problém. Myslím si, že to, co se o Devils říká, je trochu přehnané. Je pravda, že mají svá pravidla, ale to je správné. Generální manažer tam nedělá rozdíly mezi hvězdou a hráčem ze čtvrté lajny, což je také správné. I když před deseti lety jsem to viděl úplně jinak a nesouhlasil jsem s tím. Teď však vidím, že je to správné. Na druhou stranu si myslím, že i když je tvrdý, tak je férový a spravedlivý. To je důležité."

Uvažujete o tom, že se s českými spoluhráči setkáte už doma a popovídáte si o Devils, nebo to necháte až na kemp?
"S Elim (Patrik Eliáš) nevím, se Židlou (Marek Židlický) se asi setkáme, protože bude také chodit na Kladně trénovat. Já oba hráče dost dobře znám. A hlavně NHL je něco úplně jiného než česká liga. To si můžeš domluvit, co chceš, ale ta úroveň hokeje je tam pak úplně o něčem jiném."

Láká Vás představa přesilovkové formace, v níž vy tři budete spolu?
"Přesilovkové formace jsou vždycky důležité. Pokud se do nich dostaneš, je větší šance, že si víc zahraješ a budeš, alespoň individuálně, víc úspěšný. Když jsem hrál v Bostonu, chodil jsem na všechny přesilovky hned od začátku a mohl jsem na ledě zůstat, jak dlouho jsem chtěl. Přestože jsem jinak hrál ve třetí nebo čtvrté lajně, tak tohle pro mě byla neskutečná výhoda. Doufám, že to bude fungovat i v Devils. Na druhou stranu, co si pamatuji, když Židla přišel do New Jersey, měli jedny z nejlepších přesilovek v lize. Takže budu jen rád, pokud budu moci být součástí této přesilovkové formace."

Sezonu jste zakončoval sérií 24 zápasů, v nichž jste neskóroval. Těšíte se, až tuto šňůru konečně protrhnete?
"Asi budu kvůli tomu muset nastoupit v nějakém přípraváku za Kladno.(směje se)"

Když jsme u toho Kladna... Budete nějak zasahovat do řízení jeho letní přípravy, nebo tým necháte běžet?
"Já věřím, že hráči i trenéři jsou natolik zkušení, že vědí, co mají dělat. V posledních dvou letech to dokázali. Navíc si myslím, že máme zkušenější mužstvo, než jsme měli minulý rok. Jsou tam hráči a osobnosti, kteří by to měli vzít na sebe a nemuseli se toho bát."

Do olympiády sice ještě zbývá více než půl roku, přesto se už k ní upírají zraky fanoušků. Říkal jste, že na ni pojedete pouze v případě, že budete patřit k nejlepším. Může to ovlivnit i fakt, že rovněž Židlický s Eliášem jsou velkými favority pro Soči a v New Jersey se s nimi můžete sehrát?
"Těžko říct. To bude úplně jiný turnaj, hraný na úplně jiném hřišti. Myslím si, že výhodu bude mít tým, který bude mít hodně Evropanů. Tak to bylo vždycky, i v Naganu 98. Jde to vidět i na mistrovství světa. Sice se říká, že na ně Kanada jezdí s béčkem, ale tak to není. Mají výborné hráče, ale podívejte se, kdy měli na velkém kluzišti naposledy úspěch. Výhoda je na straně těch hráčů, kteří na něm celý půlrok hrají. Všichni to mohli vidět letos. My jsme tam měli výborné hráče z Ameriky, ale trvá tři neděle, než si na to člověk zvykne."

Přece jen, pokud budete ve formě, zkusíte si trénink olympiádě trochu přizpůsobit, abyste byl připraven?
"Pokud hráč hraje pětadvacet minut za zápas, tak si myslím, že na olympiádu připraven bude. Pokud třeba jen patnáct a pak by měl být na velkém hřišti v první lajně, tak je to problém."

Říkal jste, že máte před sebou možná poslední sezonu v NHL. Co v ní chcete dokázat?
"Jak bych odpověděl... Já prostě hokej miluji. A když něco miluješ, tak to chceš hrát na té nejvyšší úrovni, což je NHL. Chci prostě dokázat, že pokud něco miluješ, tak věk není rozhodující a je to jen číslo, pokud jsi schopný se nějakým způsobem připravit a věnovat se tomu na maximum. A taky být nějakým motivačním faktorem pro ostatní lidi, nejen pro hokejisty. I když lidi stárnou, neznamená to, že jsou už nepotřební. Někdy si většina lidí říká "Proč tam leze? Vždyť si akorát zkazí jméno". Mě ale žádné jméno nezajímá. Já jsem úplně jiného názoru. Když něco miluji, nezáleží na tom, jestli budu hrát dobře, nebo špatně. To je, jako bych byl starý a vzal si život jen kvůli tomu, že už jsem nepotřebný. To je přece hloupost. Jak chce člověk nějakým způsobem dožít, tak já to chci nějak obstojně dohrát."

reklama