Jágr vstřelil hattrick a překonal rekord Gordieho Howea

4. 1. 2015 7:16
Brzy třiačtyřicetiletý český veterán se stal nejstarším střelcem hattricku v NHL.
Podívejte se na hattrick Jaromíra Jágra v zápase s Flyers | Video: Sport

New York Jaromír Jágr překonal v sobotním utkání NHL jeden z rekordů legendárního Gordieho Howea. Stal se nejstarším hráčem v historii soutěže, který zaznamenal hattrick. Český útočník nasázel tři branky v jednom utkání poprvé od roku 2006 a shodou okolností opět do sítě Philadelphie, kterou New Jersey porazilo 5:2. Byl za to oceněn jako první hvězda zápasu.

Třígólový večer Jágr prožil ve věku 42 let a 322 dnů. Dosavadní rekordman Howe to naposledy dokázal v listopadu 1969, kdy mu bylo 41 let a 216 dní.

"Jsem rád, že jsem dal hattrick, ale ta část o nejstarším hráči se mi moc nelíbí," glosoval svůj nový rekord po zápase samotný Jágr.

Koncert začal v první třetině

Jágr odstartoval střelecký koncert v úvodní třetině. V ní se díky chybám soupeře trefil dvakrát. Nejprve těžil ze špatné rozehrávky brankáře Raye Emeryho a z ostrého úhlu zasunul puk do prázdné klece. "Že to bylo z těžkého úhlu? Prostě mám talent. Nechci se moc chválit, ale ... dělám si legraci," okomentoval svojí první trefu po zápase rozverný Jágr.

Podruhé obral při napadání o puk v útočném pásmu obránce Marka Streita a z pravého kruhu zvýšil už na 3:0. Patnáctý hattrick v NHL zkompletoval ve 33. minutě, kdy se skvěle uvolnil před brankou a po přihrávce Scotta Gomeze pohotově skóroval.

Na střeleckém kontě má teď 714 gólů a v historické tabulce mu schází jen tři branky k vyrovnání pátého Phila Esposita.

"Není dnes v NHL snadné dávat branky. Se všemi přípravami, videem, systémem hry a navíc i gólmani jsou tak dobří. Proto jsem šťastný za každý gól. Tentokrát bylo štěstí na mé straně, něco takového jsem ani nečekal," dodal Jágr.

Pomohly nové brusle?

Možná mu pomohly i nové brusle, s nimiž nastoupil. Poprvé je vyzkoušel až při předzápasovém rozbruslení, což prý nikdy předtím neudělal. Vždy je otestoval dříve, než je použil v utkání. "Poslední zápasy jsem se necítil dost silný. Věděl jsem, že je potřebuji. Říkal jsem si, že nemám co ztratit a že to nemůže být horší," vysvětlil Jágr.

Jednu ze dvou zbývajících branek Devils vstřelil po asistenci Martina Havláta taky Patrik Eliáš. Za Flyers, kteří se gólově prosadili až za hrozivého stavu 0:5, si připsal jednu přihrávku Jakub Voráček. Kladenský odchovanec i nadále zůstává v čele produktivity soutěže, ale jeho náskok se ztenčil na rozdíl dvou bodů, neboť druhý Tyler Seguin zaznamenal při výhře Dallasu 7:1 nad Minnesotou gól a asistenci.

Hanzal dirigoval vítězství Coyotes

Mimořádný zápas odehrál i Martin Hanzal, který se gólem a třemi asistencemi podílel na výhře Arizony 6:3 nad Columbusem a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Český útočník posbíral všechny body mezi 27. a 46. minutou, kdy Coyotes otočili skóre z 1:2 na 6:2. Hanzal se prosazoval ze svého obvyklého stanoviště před brankou, odkud dal taky v závěru druhé třetiny vítězný gól.

"Přitom Marty nestrávil na ledě tolik času jako obvykle (odehrál 14:01 minut) a stejně získal čtyři body. Odvedl tvrdou práci před brankou, ale když si tohle vyberete, musíte tam být. Očekává se to od něho," řekl na adresu Hanzala trenér Arizony Dave Tippett. Jednu asistenci v utkání zaznamenal i další český hráč ve službách Coyotes Martin Erat.

Druhou hvězdou zápasu byl v sobotu i David Krejčí. Centr elitní formace Bostonu přihrál na obě branky Bruins, ale tým nakonec podlehl Ottawě 2:3 v prodloužení. Český útočník litoval, že se v závěru nepovedlo udržet vedení, do kterého se Boston dostal v 51. minutě. Bruins sice ubránili oslabení tři proti pěti, jenže po jeho skončení inkasovali. "Nemá smysl se zabývat tím, zda vyloučení byla, nebo nebyla správná. Patří to k hokeji. Není důvod se vymlouvat. My jsme měli dostat puk od branky a to se nám nepovedlo," konstatoval Krejčí.

Trefili se i Vrbata a Jaškin, Neuvirth střídal

V bohatém programu skórovali i Radim Vrbata, který se gólovou dorážkou podílel na výhře Vancouveru 4:1 nad Detroitem, a Dmitrij Jaškin, jenž čtvrtou trefou v sezoně přispěl k vysoké výhře St. Louis 7:2 na ledě San Jose. Za poražené jednou přihrál na gól Tomáš Hertl.

Největší přestřelka byla v sobotu k vidění v Los Angeles, kde domácí v závěrečných třech minutách srovnali v souboji s Nashvillem z 3:6, ale nakonec prohráli 6:7 v prodloužení.

Ofenzivní hru v dalším zápase odnesl Michal Neuvirth, jenž na ledě New Yorku Rangers inkasoval v úvodních třinácti minutách čtyři góly z devíti střel a byl střídán. "Je nepříjemné takhle rychle dostat čtyři branky. Musím si to prostudovat na videu a najít způsob, jak být lepší," uvedl Neuvirth po porážce Buffala 1:6.

Výsledky NHL:

Boston - Ottawa 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 37. Krug (Krejčí), 51. Marchand (Krejčí) - 33. Turris, 56. Hoffman, 61. Ryan. Střely na branku: 28:26. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Ryan (Ottawa), 2. Krejčí, 3. Marchand (oba Boston).

Los Angeles - Nashville 6:7 v prodl. (1:3, 2:2, 3:1 - 0:1)

Branky: 36. a 58. King, 1. Greene, 27. Martinez, 59. Gáborík, 60. Carter - 5. Fisher, 7. Wilson, 10. Ellis, 23. Ekholm, 24. Arcobello, 49. Jokinen, 61. Josi. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Wilson, 2. Ellis (oba Nashville), 3. King (Los Angeles).

New Jersey - Philadelphia 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)

Branky: 14., 20. a 33. Jágr, 16. Eliáš (Havlát), 30. Gomez - 37. MacDonald (Voráček), 46. Lecavalier. Střely na branku: 18:20. Diváci: 15.066. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Gomez, 3. Henrique (všichni New Jersey).

NY Rangers - Buffalo 6:1 (4:0, 2:1, 0:0)

Branky: 9. Brassard, 10. Kreider, 12. Nash, 13. Boyle, 23. Hagelin, 35. Fast - 23. Stafford. Střely na branku: 39:25. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Buffalo 12:34 minuty, inkasoval čtyři branky z devíti střel a úspěšnost zásahů měl 55,56 procenta. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Boyle, 3. St. Louis (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Montreal 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 10. Perron - 3. Pacioretty, 7. Desharnais (Plekanec), 22. Gilbert, 55. Jemelin (Sekáč). Střely na branku: 31:33. Diváci: 18.630. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Gilbert (oba Montreal), 3. Perron (Pittsburgh).

Winnipeg - Toronto 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky: 24. Galiardi, 26. Halischuk, 31. Byfuglien, 44. Little, 51. Chiarot - 23. Santorelli. Střely na branku: 40:21. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien, 2. Chiarot, 3. Little (všichni Winnipeg).

Dallas - Minnesota 7:1 (1:0, 5:1, 1:0)

Branky: 6. a 28. Fiddler, 26. Sceviour, 29. Seguin, 32. Cole, 38. Roussel, 59. Ritchie - 36. Vanek. Střely na branku: 35:22. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Fiddler, 2. Cole, 3. Seguin (všichni Dallas).

Arizona - Columbus 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)

Branky: 39. a 46. Gagner (na obě Hanzal), 14. Rieder, 27. Ekman-Larsson (Hanzal), 40. Hanzal (Erat), 44. Chipchura - 23. Tjutin, 25. Wisniewski, 59. Johansen. Střely na branku: 34:26. Diváci: 13.159. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Rieder, 3. Gagner (všichni Arizona).

Vancouver - Detroit 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Branky: 59. a 60. H. Sedin, 22. Edler, 51. Vrbata - 57. Tatar. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Edler (oba Vancouver), 3. Dacjuk (Detroit).

San Jose - St. Louis 2:7 (2:2, 0:2, 0:3)

Branky: 18. Karlsson, 19. Pavelski (Hertl) - 12., 26. a 60. Oshie, 20. Steen, 40. Shattenkirk, 42. Schwartz, 45. Jaškin. Střely na branku: 20:33. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Shattenkirk, 3. Steen (všichni St. Louis).

5. Dallas 37 18 5 14 115:119 41
6. Minnesota 37 18 4 15 104:106 40
7. Colorado 38 15 8 15 98:113 38