VIDEO Jágr zaznamenal 1000. asistenci v NHL

30. 3. 2013 8:45
Jedenačtyřicetiletý útočník pomohl jubilejní asistencí k výhře Dallasu 5:3 nad Minnesotou a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Jaromír Jágr zaznamenal v zápase s Minnesotou (5:3) 1000. asistenci v NHL, a stal se tak 12. hráčem v soutěži, který tuto hranici pokořil. | Video: Sport

Dallas - Jaromír Jágr se stal v historii NHL dvanáctým hráčem, který v soutěži nasbíral tisíc přihrávek.

Jedním gólem se na pomstě Stars, kteří stejnému soupeři před čtyřmi dny podlehli 4:7, podílel i Tomáš Vincour, jenž dorážkou zvýšil na 2:0.

Dallasu chybí na postup už jen bod

Jágr, který v předchozích čtyřech zápasech pokaždé skóroval a bodoval popáté v řadě, opět zdůraznil, že nyní je pro tým už každé utkání jako play off.

Na postupovou příčku schází Dallasu v Západní konferenci už jenom bod.

"Bylo to pro nás důležité vítězství, abychom se udrželi v cestě mezi nejlepší osmičku. Dnes jsme byli soustředění na svou hru od úvodních minut a hráli jsme s větší zarputilostí. Využili jsme i pár přesilovek a přesně tohle nám s nimi (Minnesotou) posledně v třetí třetině chybělo," čekl trenér Dallasu Glen Gulutzan.

Prospal také vyhlášen první hvězdou

Hokejisté Calgary začali novou éru bez kapitána Jaromea Iginly, který byl během týdne vyměněn do Pittsburghu, prohrou 4:6 s Columbusem.

K úspěchu hostí přispěl jedním gólem a asistencí zkušený český útočník Václav Prospal, jenž byl taky oceněn titulem nejlepší hráč utkání.

"Hlavní je, že ze zápasu odcházíme s dvěma body. Je jedno, jak jsme je získali. Trenéři by asi byli raději, kdyby těch gólů bylo méně, ale pro útočné typy hráčů to bylo skvělé utkání," komentoval zápasovou přestřelku Prospal.

Divoká byla zejména druhá třetina, v níž padlo sedm branek (3:4). Český útočník se v ní do statistik zapsal dvakrát.

Nejdříve zakončil přečíslení dvou na jednoho a dostal tým do vedení 2:1, podruhé založil akci, která vedla ke zvýšení náskoku na 4:2.

Domácí ještě v dalším průběhu dvakrát snížili na rozdíl jediné branky, v prvním případě díky přihrávkám Jiřího Hudlera a Romana Červenky, ale soupeř jim vždy znovu odskočil.

Zápas v Calgary sledoval i Iginla

Calgary tak neobstálo v prvním duelu bez kapitána Iginly, jenž byl utkání "přítomen? alespoň formou několika záběrů na obrazovce v hale.

Vysloužil si za to poklepání hokejkami o mantinel od všech hráčů i potlesk diváků.

"A to věřím, že ovace bude mít ještě dokonce větší, až sem přijede v dresu soupeře," podotkl Matt Stajan.

Podle protihráče Matta Calverta změní Iginlův odchod celou organizaci Flames.

"Určitě teď budou jiní. Odešel jim lídr a jejich nejlepší hráč. My jsme si něčím podobným prošli loni s Rickem Nashem. Je to změna a je to jen o vás, jak se s tím vypořádáte. A myslím si, že dnes hráli solidně," prohlásil Calvert.

Columbusu zjevně změna neuškodila. Loni byl klub beznadějně poslední, letos ztrácí v Západní konferenci bod na poslední postupovou příčku do play off. Calgary je v konfenci předposlední.

Šustr odehrál první zápas v NHL

Český obránce Andrej Šustr, který před týdnem jako volný hráč podepsal s Tampou Bay dvouletou smlouvu, debutoval v pátek v NHL.

Dvaadvacetiletý obránce odehrál při vítězství Lightning 5:4 po samostatných nájezdech nad New Jersey třináct minut.

Šustrův spoluhráč Radko Gudas se zase pustil v NHL do své první bitky, v níž nakonec povalil Toma Kostopoulose na led.

Oba čeští hráči svými výkony přispěli k úspěšné premiéře Jona Coopera na trenérské lavičce v NHL.

A to přesto, že se zápas pro domácí nevyvíjel dobře a dvakrát dotahovali dvoubrankové manko (0:2 a 2:4). V druhém případě srovnali až v čase 59:44.

Devils potvrdili, že nájezdy neumí

"Ta vlna emocí, kterou jsem prožil mezi 17 a 15 sekundami před koncem třetí třetiny, byla neuvěřitelná. Připadalo mi to skoro jako ve zpomaleném filmu. Bylo to úžasné," rozplýval se nad vyrovnávací brankou a celkovým vítězstvím Cooper.

V nájezdech se prosadili Teddy Purcell i Victor Hedman, zatímco na druhé straně Travis Zajac a Patrik Eliáš pohořeli na Mathieu Garonovi.

Devils tím opět potvrdili, že rozstřel není jejich silnou stránkou. Letos v nich mají bilanci 2:6, přičemž s Martinem Brodeurem v brance prohráli všechny tři.

"Je to neuvěřitelné. Vůbec to netrénuji, ale musím s tím začít něco dělat. Ztrácíme zde spoustu bodů," podotkl Brodeur, jenž v Tampě nechytil žádný ze dvou nájezdů.

Anaheim vyhrál šlágr v Chicagu

Český útočník Radek Dvořák, jenž tento týden podepsal smlouvu s Anaheimem a v úterý za něj odehrál první zápas, se tentokrát nevešel do sestavy.

I bez něho Ducks v souboji dvou nejlepších týmů Západní konference uspěli v Chicagu 2:1. Vítěznou branku vstřelil v 58. minutě Sheldon Souray.

Tampa Bay - New Jersey 5:4 po sam. nájezdech (0:0, 2:3, 2:1 - 0:0)

Branky: 28. a 48. Stamkos, 31. Thompson (Gudas), 60. Killorn, rozh. nájezd Purcell - 26. Loktionov, 27. Kostopoulos z tr. střílení, 34. Greene (Židlický), 43. Carter. Střely na branku: 25:25. Diváci: 19.204.

Chicago - Anaheim 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 43. P. Kane - 22. Perry, 58. Souray. Střely na branku: 26:24. Diváci: 22.105.

Dallas - Minnesota 5:3 (2:1, 0:1, 3:1)

Branky: 5. Ray Whitney, 8. Vincour, 42. Cole, 43. Jamie Benn (Jágr), 53. Eakin - 19. Setoguchi, 36. Spurgeon, 59. Mitchell. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17.376.

Calgary - Columbus 4:6 (0:1, 3:4, 1:1)

Branky: 23. McGrattan, 32. Backlund, 38. Wideman (Hudler, Červenka), 55. Glencross - 11. Letestu, 29. Prospal, 31. Calvert, 37. Brassard (Prospal), 39. Johansen, 60. Umberger. Střely na branku: 33:25. Diváci: 19.289.